Zlú dopravnú situáciu na Kysuciach by malo zlepšiť až dokončenie troch chýbajúcich úsekov diaľnice D3 medzi Čadcou a Žilinou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diaľnica D3
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Obyvatelia Kysúc očakávajú zlepšenie neúnosnej dopravnej situácie na cestách až po dokončení chýbajúcich troch úsekov diaľnice D3 medzi Čadcou a Žilinou.

Nutnosť dostavby zvyšných úsekov D3 je veľmi potrebná

Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR Denisy Žilákovej, ktorá v stredu absolvovala kontrolný deň v tomto regióne, robia maximum pre zrýchlenie prípravy ich výstavby, na čo sú vyčlenené európske zdroje z Programu Slovensko v novom programovom období 2021 až 2027.

Absolútnu nutnosť dostavby zvyšných úsekov D3 v dĺžke 26 kilometrov podľa ministerstva dopravy potvrdila aj návšteva Operačného centra v tuneli Horelica, ktorý je v polovičnom profile otvorený už takmer 20 rokov a spolu so 6,4 kilometra dlhým úsekom D3 tvorí obchvat Čadce.

Popri intenzívnej príprave výstavby zostávajúcich úsekov D3 sa majú na Kysuciach zlepšiť aj podmienky pre železničnú dopravu a cyklodopravu, zámerom je znížiť dopravnú záťaž na preplnených medzinárodných cestách v pohraničí s Českom a Poľskom. Štátna tajomníčka v rámci návštevy regiónu diskutovala so zástupcami samospráv o viacerých dopravných projektoch, ktoré ministerstvo dopravy pripravuje alebo sú vo výstavbe.

Dopravná situácia strpčuje každodenný život

„Uvedomujeme si dopravnú záťaž, ktorou trpia tunajší obyvatelia, či už pri pravidelných presunoch za povinnosťami alebo aj priamo doma, keď im obrovská dopravná intenzita strpčuje každodenný život. Preto som navštívila Krásno nad Kysucou, kde plánujeme postaviť odstavné parkovisko, aby sme ľuďom uľahčili prestup na vlak,“ informovala Denisa Žiláková. Pozrela si, ako pokračuje modernizácia železnice od Čadce po štátnu hranicu, do ktorej tiež investujú eurofondy.

„S primátorom Čadce a ďalšími starostami sme hovorili aj o možnostiach výstavby cyklotrás z Plánu obnovy, ktoré sú jedným z dôležitých prvkov na zníženie počtu áut na tunajších cestách,“ dodala štátna tajomníčka.

V pláne je viacero projektov

Projekt modernizácie železničnej trate od Čadce po štátnu hranicu s Poľskom je v realizácii, ministerstvo dopravy spolu so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) pripravujú obnovu železničnej stanice v Čadci.

„V príprave je aj modernizácia trate od Krásna nad Kysucou po Čadcu, či výstavba spomínaného odstavného parkoviska na stanici v Krásne nad Kysucou,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.

Mesto Čadca sa zapojilo do dvoch cyklovýziev z Plánu obnovy. V prvej výzve bolo mesto úspešné a vďaka tomu vznikne pokračovanie cyklocesty, ktorá prepája Rakovú, Čadcu, Oščadnicu a Krásno nad Kysucou. Druhý projekt na trojkilometrovú cyklistickú trasu medzi centrom Čadce a priemyselným parkom Podzávoz je vo fáze hodnotenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa ŽilákováPetra Poláčiková
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravy SRŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)