Správa a údržba ciest PSK vďaka cezhraničnej spolupráci obnoví turisticky exponované cesty za milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda PSK Milan Majerský
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Foto: staralubovna.sk.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zrekonštruované komunikácie budú vďaka cezhraničnej spolupráci Interreg spájať pohraničie Východných Karpát, Horný Šariš s Muszynou, ako i pohraničie cez Duklu.

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) obnoví s poľskými partnermi v okresoch Stropkov, Svidník a Bardejov cesty za zhruba 13,4 milióna eur, z toho na slovenskej strane preinvestuje viac ako 6,3 milióna eur. Modernizácia sa týka takmer ôsmich kilometrov ciest.

Modernizácia ciest

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu PSK, finančne najnákladnejší cezhraničný projekt s názvom Spájame pohraničie Východných Karpát zrealizujú v Prešovskom kraji a v Podkarpatskom vojvodstve. Jeho celková hodnota je takmer päť miliónov eur, z toho sa na slovenskej strane preinvestuje 2,8 milióna eur. Modernizáciu tu čaká cesta II/575 za obcou Havaj po Malú Poľanu v okrese Stropkov v dĺžke 2,6 kilometra.

Rovnakí partneri budú spájať pohraničie aj cez Duklu. Projekt v celkovej hodnote 4,6 miliónov eur umožní v Prešovskom kraji rekonštrukciu dvoch ciest tretej triedy.

„Obnova sa začne na križovatke cesty I/21 s cestou III/3541 pred obcou Vagrinec (okres Svidník) a skončí na hranici okresov Svidník – Stropkov na ceste III/3586. Celkovo sa tu zrekonštruuje 2,13 kilometra za 1,8 milióna eur,“ skonštatovala Lehotská.

Zlepšenie ciest poškodených povodňou

Vynovené cesty budú aj na Hornom Šariši a v okolí Muszyny v hodnote 3,8 milióna eur. Na území kraja prejde kompletnou obnovou za 1,73 milióna eur viac ako trojkilometrový úsek cesty tretej triedy Zlaté – križovatka s cestou I/77 (okres Bardejov) vedúcou k hraničnému priechodu Čirč – Leluchow v okrese Stará Ľubovňa.

„Ide o úsek, ktorý má veľký význam pre obyvateľov obce aj poľského mesta, ako i pre cyklistov napájajúcich sa na cyklotrasu Aquavelo. Vďaka projektu prejde opravou tiež 10 priepustov pozdĺž cesty a most cez Zlatiansky potok,“ uviedla Lehotská s tým, že práce majú zlepšiť technický stav cestnej infraštruktúry poškodenej povodňou.

Štvormiliónový projekt v Pieninách

Monitorovací výbor programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027 schválil na svojom ostatnom zasadnutí aj štvormiliónový projekt v Pieninách, vďaka ktorému zmodernizujú cestu II/543 v obci Kamienka (okres Stará Ľubovňa) smerom na Spišskú Starú Ves (Kežmarok), kde sa na úsek dlhý 1,9 kilometra preinvestuje viac ako 975-tisíc eur.

Celkovo tak prejde obnovou v Prešovskom kraji takmer 10 kilometrov ciest za takmer 7,3 milióna eur. Na rezervnom zozname výboru sa nachádza ešte päť cestných projektov, z ktorých realizácia troch sa týka územia PSK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lea Lehotská
Firmy a inštitúcie Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja