Rážovo ministerstvo vyhlásilo najväčšiu eurofondovú výzvu, určená je na podporu verejnej osobnej dopravy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Raši, Jozef Ráž
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Z najväčšej eurofondovej výzvy v Programe Slovensko na roky 2021 – 2027 je na rozvoj verejnej osobnej dopravy a udržateľnej mestskej mobility v slovenských regiónoch určených 350 miliónov eur.

Ministerstvo dopravy SR vyhlásilo výzvu zameranú pre mestá, obce, župy, ale aj dopravné podniky a dopravné spoločnosti. Tie môžu získať peniaze na nové ekologické autobusy, električky, výstavbu záchytných parkovísk, zastávok, ako aj na modernizáciu električkových tratí.

Výzva bude otvorená až do vyčerpania uvedenej sumy, najneskôr do decembra 2029.

Výber projektov je na samospráve

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru) na spoločnej štvrtkovej tlačovej besede s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richardom Rašim (Hlas-SD) ocenil, že sa podarilo pripraviť všetko na to, aby eurofondy začali reálne prúdiť do našich regiónov a zlepšili cestovanie ľudí do práce, do školy, či za službami.

Naše ministerstvo je pripravené všemožne pomôcť žiadateľom, aby bola realizácia ich projektov a čerpanie peňazí plynulé,“ povedal minister dopravy.

Zdôrazňujem však, že samotný výber projektov, ktoré získajú peniaze, je na samospráve,“ upozornil Jozef Ráž.

Na čo sú určené peniaze z výzvy?

Táto výzva je podľa ministra investícií určená pre žiadateľov v siedmich samosprávnych krajoch, bez Bratislavského kraja, ktorý bude mať vlastnú výzvu.

Peniaze z výzvy nie sú určené iba na trate, ale aj na budovanie prvkov preferujúcich verejnú dopravu pred inými, napríklad na inteligentné semafory. Investované môžu byť aj do ďalších aktivít, ako je obnova a modernizácia električiek, trolejbusov či autobusov na alternatívny pohon,“ priblížil Richard Raši.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kto sú oprávnení žiadatelia?

O peniaze z výzvy môžu žiadať mestá a obce, ktoré prevádzkujú dráhovú MHD alebo kde tento spôsob dopravy zabezpečujú dopravné podniky so 100-percentnou účasťou mesta.

Ďalej sú to obce a mestá s vlastníckym alebo obdobným majetkoprávnym vzťahom k infraštruktúre verejnej osobnej dopravy v podobe nájomnej zmluvy či vecného bremena.

Podľa ministerstva investícií k oprávneným žiadateľom patria aj mestá, obce a samosprávne kraje, ktoré zabezpečujú dopravu na základe zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme s dopravnou spoločnosťou.

O finančný príspevok môžu požiadať tiež obchodné spoločnosti, teda dopravcovia, vykonávajúci pravidelnú autobusovú dopravu pre obce, mestá a kraje na základe spomínanej zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme, Železnice Slovenskej republiky, ako aj organizácie zriadené krajom či mestom na prevádzku integrovaného dopravného systému.

Žiadateľov bude vyberať komisia

Úspešných žiadateľov nebude vyberať štát, ale komisie zložené z expertov.

Na rozvoj verejnej dopravy v regiónoch mimo Bratislavského kraja je v Programe Slovensko celkovo vyčlenených 490,5 milióna eur.

Na projekty v Bratislavskom kraji je určených 300 miliónov eur a výzva na predkladanie projektov pre žiadateľov z tohto kraja bude zverejnená v priebehu najbližších týždňov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef RážRichard Raši
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)Hlas-SDMinisterstvo dopravy SRSMER-SDŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)