Problémovú križovatku v Levoči prestavali na okružnú, projekt za 234-tisíc eur bol dokončený za rekordne krátku dobu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Okružná križovatka, Levoča
Foto: SITA/Mária Frisová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Po necelých dvoch mesiacoch prác dnes v Levoči odovzdali do užívania križovatku pri Košickej bráne, ktorú prestavali na okružnú. Ide o jednu z najfrekventovanejších v meste, ktorá bola donedávna aj najzložitejšou v rámci okresu.

Po úprave má 32 metrov a štyri ramená, je jednoradová. Práce za 234-tisíc eur financoval Prešovský samosprávny kraj (PSK), zahŕňali aj úsek cesty do Levočskej doliny.

Realizácia prebehla za krátke obdobie

Pôvodnú priesečnú križovatku ciest III/3225 a I/18 v centre Levoče odovzdali zhotoviteľovi v úvode apríla. Jej stavebno-technický stav bol už nevyhovujúci. Podľa investičného riaditeľa Správy a údržby ciest PSK Michala Danka sa stavbu podarilo zrealizovať za krátky čas vďaka spoľahlivému a skúsenému dodávateľovi, ale aj rozsahu prác, ktoré si nevyžiadali veľké zásahy do zeme.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Táto úprava bola o zmene vodorovného dopravného značenia, o zmene trvalého, teda zvislého dopravného značenia, o výmene obrusnej vrstvy, aby sme vedeli odkloniť prípadnú vodu, ktorá bude brzdená ostrovčekmi,“ poznamenal v stredu pri odovzdaní stavby do užívania.

Na prestavbu križovatky čakali v Levoči dlhé roky, primátor mesta Miroslav Vilkovský preto vyzdvihol krátke obdobie, za aké sa samotné práce podarilo zrealizovať. Úprava podľa neho napomôže bezpečnosti, plynulosti cestnej premávky, ale aj odstráneniu rôznych kolíznych situácií, ktoré v danom úseku vznikali.

Križovatka už prešla najsilnejším testom

Podľa predsedu PSK Milana Majerského už vynovená križovatka prešla aj podľa jeho slov najsilnejším testom, a to v období, keď bol uzavretý diaľničný tunel Šibenik.

„V tom čase prechádzalo najviac vodičov práve po ceste cez Levoču, celý víkend. Vtedy sme zistili, že sa dá aj za plne vyťaženej premávky jazdiť cez Levoču bezpečne tak, aby sa nikomu nič nestalo,“ zhodnotil. Do budúcna plánujú do centrálnej časti okružnej križovatky umiestniť prvok symbolizujúci mesto či región.

Súčasťou projektu bola aj spomínaná rekonštrukcia cesty III/3225, ktorá je v správe Správy a údržby ciest PSK. Ide o kilometrový úsek do Levočskej doliny, kde sa nachádza biokúpalisko i lyžiarske stredisko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan MajerskýMiroslav Vilkovský
Firmy a inštitúcie Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja