Na bratislavské Zlaté piesky sa vrátia električky, na zrekonštruovanej trati budú jazdiť rýchlejšie a bezpečnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dopravný podnik Bratislava, električka,
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopravný podnik Bratislava v pondelok 27. mája obnoví premávku električkovej linky 4 na Zlaté Piesky.

Ako ďalej informoval hovorca DPB Jozef Vozár, do konca júna sa ešte budú vykonávať dokončovacie práce, ktoré ale nebránia bezpečnej prevádzke električiek.

Vymenili štyri kilometre koľají

„Na úseku Jurajov dvor – Zlaté Piesky sa vymenili štyri kilometre koľají, v predchádzajúcich dňoch sa už zrealizovalo aj ich podbitie, zváranie a brúsenie. Vďaka tomu budú môcť električky na Vajnorskej radiále premávať rýchlejšie a bezpečnejšie, čo sa odzrkadlí aj na komfortnejšej jazde pre cestujúcich,“ uviedol hovorca. V týchto dňoch sa podľa neho dokončuje osádzanie bokovníc, obrubníkov a prídlažby.

„Nástupištia na zastávkach sú oproti stavu pred modernizáciou vyvýšené pre pohodlnejšie nastupovanie a vydláždené bratislavskou dlažbou. Na zastávkach Jurajov dvor a Vajnorská ostáva doplniť sklo do prístreškov a elektronické informačné tabule. K finálnemu stavu sa blížia aj zastávky Shopping Palace a Zlaté piesky, vrátane obratiska,“ povedal Vozár.

Na prestupnej zastávke Zlaté Piesky podľa neho vznikne po dokončení zelený prístrešok s rozchodníkom na ploche 57 metrov štvorcových.

Súčasťou projektu je podľa hovorcu aj križovatka Vajnorská × Bojnická. „Okrem výmeny koľajového zvršku sa v súčinnosti s dotknutými subjektmi do projektu zapracovali aj stavebné úpravy umožňujúce výmenu technológie cestnej dopravnej signalizácie, ktorá umožní dynamické riadenie a preferenciu všetkých vozidiel MHD. Prejazd cez koľaje na tejto križovatke pre individuálnu dopravu sa po vyasfaltovaní umožnil už v predchádzajúcich týždňoch,“ doplnil Vozár.

Nový typ informačných tabúľ

Novinkou na Vajnorskej radiále je nový typ elektronických informačných tabúľ, ktoré sú plnofarebné a vďaka kvalitnejšiemu displeju ponúkajú prehľadnejšie zobrazenie aj pri kompaktnejších rozmeroch.

„Okrem farebného rozlíšenia liniek dokážu tieto tabule výraznejšie zobrazovať mimoriadne udalosti v premávke, čím významne prispejú k lepšej informovanosti cestujúcich. Samozrejmosťou je aj akustické vyhlasovanie zobrazovaných informácií pre nevidiacich. Na zastávkach Odborárska a Magnetová sú už tieto tabule nainštalované, rovnako ako na zastávke Depo Jurajov dvor, kde bude jedna tabuľa zobrazovať zároveň odchody z električkového aj autobusového nástupíšť,“ povedal Vozár.

Dodal, že na Vajnorskej radiále bude nainštalovaných spolu 12 nových elektronických informačných tabúľ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Vozár
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava