Doprava na ceste v Tatranskej Polianke je obmedzená, rekonštruujú most

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prenosný semafor
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Cesta II/537 v Tatranskej Polianke vo Vysokých Tatrách je od stredy čiastočne uzavretá, dôvodom je rekonštrukcia mosta.

Doprava vedie po dočasnej obchádzke vedľa mosta v jednom jazdnom pruhu, je riadená svetelnou signalizáciou s povoleným prejazdom pre vozidlá do 12 ton. Informoval o tom Prešovský samosprávny kraj na sociálnej sieti. Rekonštrukčné práce sú súčasťou jeho fázovaného projektu obnovy Cesty slobody.

Cesta slobody je dôležitá dopravná tepna, prechádza extravilánom a intravilánom viacerých tatranských obcí. Hoci väčšinu prác v rámci modernizácie cesty sa podarilo ukončiť už vlani a šesť zo siedmich úsekov odovzdať do užívania, stále ešte ostáva dokončiť posledný úsek.

Vozidlá nad 12 ton presmerované na obchádzku

V tomto prípade ide o investičnú akciu s názvom „Eliminácia bezpečnostných rizík na mostoch a oporných múroch na ceste II/537″. Zahŕňa dva mosty, pri Vyšných Hágoch a Tatranskej Polianke.

Druhý spomínaný most cez Velický potok a Tatranské elektrické železnice pri Polianke, ktorý prejde komplexnou obnovou, má 44 rokov a je takmer 132 metrov dlhý. V predošlých týždňoch tam zhotoviteľ stavebných prác odstraňoval pôvodné debnenie komory mosta, ktorej stavebno-technický stav negatívne poznačili nielen externé vplyvy, ale aj zub času.

Kraj upozornil, že pre dopravné obmedzenia pri Polianke budú vozidlá s nosnosťou nad 12 ton presmerované na obchádzkovú trasu. Tá vedie cez Gerlachov, Svit, Mengusovce a Štôlu. „Toto obmedzenie potrvá do ukončenia prác na pokládke asfaltovej zmesi v rekonštruovanom úseku na moste. Predpokladaný termín ukončenia je prelom október – november 2024,“ uviedla krajská samospráva.

Plánovaná rekonštrukcia prieťahu Tatranskou Lomnicou

Na modernizáciu Cesty slobody išlo 45 miliónov eur, práce na samotnej ceste trvali približne 15 mesiacov, do užívania ju odovzdali začiatkom novembra 2023.

Rekonštrukcia zhruba 43 kilometrov dlhého úseku zahŕňala okrem úpravy vozovky aj opravu viac ako dvadsiatky mostov, vybudovanie štyroch odpočívadiel, jednej poloestakády, oporných a zárubných múrov. Týkala sa úsekov Podbanské – Pavúčia dolina, Tatranské Matliare – križovatka s cestou I/66, Pavúčia dolina – križovatka s cestou II/538, križovatka s cestou II/538 – Batizovský potok, Batizovský potok – Starý Smokovec a Starý Smokovec – Tatranské Matliare.

Kraj ešte plánuje zrekonštruovať prieťah Tatranskou Lomnicou, ktorý nebol zahrnutý do projektu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať