Občianske združenie Náš Prešov chce znížiť intenzitu dopravy, spustilo petíciu za výstavbu privádzača Grófske

Prešov
Križovatka na Fintickej ulici v Prešove. Foto: naspresov.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Občianske združenie Náš Prešov vo štvrtok spustilo petíciu za výstavbu dvojpruhovej komunikácie v lokalite Grófske – Jutra v katastrálnom území prešovskej mestskej časti Nižná Šebastová a obce Fintice.

Komunikácia by prepojila pripravovanú rýchlostnú cestu R4 v úseku mimoúrovňovej križovatky Fintice s cestou prvej triedy I/18 pri letisku v Nižnej Šebastovej.

Zníženie intenzity dopravy

Ako informovali predstavitelia združenia, vybudovaním novej komunikácie by sa výrazne znížila intenzita dopravy v zaťaženom úseku Fintickej ulice a priľahlých ulíc, zlepšili by sa životné podmienky, bezpečnosť obyvateľov obytnej zóny a znížila by sa hluková a emisná záťaž.

Komunikácia by zlepšila dopravnú vyťaženosť sídliska Sekčov, Nižnej Šebastovej a aj okolitých obcí s napojením na rýchlostnú cestu R4,“ zdôvodňujú potrebu výstavby komunikácie v tlačovej správe.

Investori si prehadzujú zodpovednosť

Dôvodom spustenia petície podľa nich je, že všetci potencionálni investori, a to ministerstvo dopravy, Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, Prešovský samosprávny kraj aj mesto Prešov si navzájom prehadzujú zodpovednosť za výstavbu predmetnej komunikácie.

Vyčerpali sme všetky možnosti, ktoré spočívali v osobných stretnutiach, poštovej, či telefonickej komunikácii,“ konštatujú petičiari, podľa ktorých aj závery Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) počítali v roku 2017 a 2019 pri hodnotení výstavby II. etapy severného obchvatu R4 aj s alternatívami privádzača Grófske a potvrdili ekonomickú návratnosť projektu.

Ako ďalej uvádzajú, požadovaná komunikácia by mala plniť hlavnú os prepojenia plánovaných rozvojových plôch obytných sídel Prešova, okolitých obcí a priemyselnej zóny Grófske na rýchlostnú cestu R4 a cestu 1/18 v súbehu s budúcim integrovaným dopravným systémom mesta a kraja.

Viac ako 16-tisíc vozidiel denne

Podľa OZ Náš Prešov aj dokument Stratégia udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov, známy ako Masterplan, počíta s plánovanou dennou intenzitou viac ako 16-tisíc vozidiel privádzača Grófske už v roku 2025.

Privádzač má slúžiť ako základná os prepojenia križovatiek Fintice s cestou 1/18 Vranovská, za účelom odľahčiť zaťaženie komunikácií a križovatiek mesta a zlepšiť životné podmienky obyvateľom obytných zón a sídliska Sekčov.

Ako pre agentúru SITA uviedol predseda OZ Náš Prešov René Polačok, podpisy pod petíciu budú zbierať zbierať k termínu stretnutia o tejto téme s dotknutými orgánmi v závere januára cez portál mojapetcia.sk, ako aj podpisovou formou prostredníctvom petičných hárkov, ktoré chcú distribuovať aj do jednotlivých obcí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe René Polačok
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťOZ Náš PrešovPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SSC Slovenská správa ciestÚHP Útvar hodnoty za peniaze