Modernizácia železnice v úseku Poprad - Lučivná potrvá až do decembra, obnova trate bude stáť 137 miliónov eur

stavba železnice, železnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukončenie stavebných práv v rámci modernizácie železničnej trate v úseku Poprad – Lučivná sa posúva z plánovaného augusta o štyri mesiace, teda na december tohto roka. Informovala o tom agentúru SITA hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

Zvýšila sa aj celková hodnota zákazky. Pôvodne mala obnova trate stáť takmer 117 miliónov eur vrátane DPH, po šiestom dodatku k zmluve so zhotoviteľom predstavuje jej cena 137 miliónov eur s DPH.

Termín posunuli druhýkrát

Posun termínu spôsobilo podľa hovorkyne viacero okolností. Je za ním nedostupnosť niektorých stavebných komponentov či predĺženie lehoty ich dodania pre pandémiu ochorenia COVID-19 a vojnu na Ukrajine. To znemožnilo ich riadne a včasné zabudovanie.

Samotný termín ukončenia prác na železničnom úseku sa posúva na druhýkrát. Podľa pôvodného zámeru bol stanovený na august minulého roka.

Kompenzácia nárastu cien

Predmetom zatiaľ posledného spomínaného dodatku k zmluve je podľa Achbergerovej kompenzácia nárastu cien stavebných materiálov a ostatných komodít.

Zmluvné strany sa dohodli, že za plnenia poskytnuté a fakturované v prvom kvartáli roku 2021 až treťom kvartáli roku 2022 má zhotoviteľ nárok na fakturáciu úpravy cien materiálov o Index navýšenia cien,“ uvádza sa v dodatku.

Finišujú práce na výpravnej budove

Suma posledného navýšenia predstavuje takmer 9,8 milióna eur s DPH. Čo sa týka samotných prác, aktuálne podľa hovorkyne okrem iného pokračuje výluka druhej traťovej koľaje a rekonštrukcia železničného zvršku, spodku, trakčného vedenia i mostov.

Na výpravnej budove železničnej stanice Svit finišujú práce na výmene strešnej krytiny a okien. Realizujú tam vnútorné obklady miestností, sanáciu balkóna, realizujú tiež kanalizáciu a vonkajšie omietky,“ konkretizovala.

Protihlukové steny aj kruhový objazd

V rámci železničnej stanice tiež pokračujú práce na protihlukových stenách. Súčasťou projektu je aj výstavba kruhového objazdu na Teplickej ulici v Poprade.

Do termínu ukončenia výluky v prvej dekáde 12/2023 bude podľa Achbergerovej realizovaná prevádzka po prvej traťovej koľaji, a to v úseku medzi Svitom a Lučivnou. S tým súvisia aj súčasné dopravné obmedzenia.

S prácami na úseku pod Tatrami začali v júli 2020. Ide o prvú etapu plánovanej modernizácie úseku Liptovský Mikuláš – Poprad Tatry v rámci železničnej trate Žilina – Košice. Železnice SR získali na obnovu viac ako 77,6 milióna eur zo zdrojov Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ria Feik Achbergerová
Firmy a inštitúcie Európska úniaŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)