PARÍŽ 7. septembra (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ v sobotu vyzvali na „jasnú a silnú odpoveď“ na údajný augustový chemický útok v Sýrii, z ktorého USA obviňujú tamojší režim prezidenta Baššára al-Asada.
Po sobotňajšom stretnutí šéfov diplomacie 28 krajín únie v litovskom Vilniuse to potvrdila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.
Britská diplomatka to označila za výsledok rokovaní s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.
Ashtonová potvrdila jednoznačné odsúdenie augustového incidentu v Sýrii a zároveň dodala, že ministri privítali oznámenie francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandea o počkaní na správu inšpektorov OSN vo veci údajného použitia chemických zbraní. USA však podobné vyhlásenie nevydalo. Ministri krajín EÚ sa zhodli, že sýrska vojna sa nemôže skončiť bez dosiahnutia politického riešenia. Bezpečnostnú radu OSN preto vyzvali na plnenie si svojich povinností.
Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti
(zábery nevhodné pre citlivé povahy)
Viac ako dve tretiny Francúzov odmietajú ozbrojený útok na Sýriu. Vyplýva to z augustového prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnil francúzsky denník Le Figaro.
Prieskum na vzorke takmer tisíc ľudí odhalil, že 68 percent respondentov nechce zásah francúzskych síl v blízkovýchodnej krajine a 64 percent odmieta vojenský útok ako taký. Ide o takmer desaťpercentný nárast v porovnaní s prieskumom, ktorého výsledky zverejnili koncom augusta.
Vtedy bolo proti akejkoľvek akcii iba 45 percent Francúzov. Francúzsko je pritom jedinou veľkou krajinou, ktorá podporuje zámer USA zasiahnuť voči režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada obviňovaného Američanmi z použitia chemických zbraní pred dvoma týždňami pri Damasku.
Francúzsky prezident Francois Hollande ešte v utorok vyzval členské krajiny EÚ na zjednotenie sa v názore na krízu v Sýriu a na potrestanie chemického útoku. Podľa neho je totiž v hre „svetová bezpečnosť“.
Zámer zakročiť proti al-Asadovmu režimu potvrdil americký prezident Barack Obama. O zásahu však nechá najskôr hlasovať Kongres.
Podobné hlasovanie v Británii sa však minulý týždeň skončilo fiaskom, keď parlament odmietol dať vláde premiéra Davida Camerona mandát na intervenciu. Prípadnému útoku bez súhlasu OSN odmietli vyjadriť podporu aj Nemci, Taliani či Poliaci. Akýkoľvek zásah jednoznačne odmietajú Rusko, Čína a Irán.
Odporúčame aj:
Rusko varuje, útok na Sýriu môže znamenať jadrovú katastrofu
Pápež František nechce nezmyselný masaker v Sýrii
Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu
Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode
Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku
V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú