BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Polícia v piatok zasiahla v Bratislave proti skupine niekoľko stoviek extrémistov a futbalových chuligánov, ktorí využili protest Gorila na výtržnosti.
Minister vnútra Daniel Lipšic dnes postup polície ako i načasovanie zásahu označil za excelentné. Poriadkové sily zasiahli až potom, keď došlo k protiprávnemu konaniu, zdôraznil Lipšic.
„Polícia zasahovala až v okamihu, keď pred budovou parlamentu boli prítomní výlučne extrémisti a futbaloví chuligáni, mnohí v podnapitom stave sústavne útočili na políciu,“ povedal na brífingu minister vnútra.
Aj vďaka zvládnutému zásahu došlo podľa neho k minimálnym škodám či menej vážnym zraneniam. „Ak by prišlo k zásahu skôr, kde bolo niekoľko tisíc ľudí , ak by poriadkové jednotky začali tento dav vytláčať a použili by prostriedky, ktoré mali k dispozícii, mohlo dôjsť k oveľa vážnejším zraneniam a závažnejším škodám,“ zdôraznil . V piatok boli zranení štyria policajti. Polícia predviedla sedem osôb, v prípade ktorých rieši viaceré spáchané delikty.
Protest Gorila II
Lipšic ocenil postup polície
Ako príklad dobrej spolupráce uviedol piatkový míting v Košiciach, kde po upozornení na prítomnosť asi stovky provokatérov organizátori zrušili pochod mestom. Scenár pri ďalších protestoch bude podľa ministra podobný ako v piatok, polícia nebude demonštrovať svoju silu, bude „neviditeľná“ a zasiahne až vtedy, keď to bude nutné.
Extrémisti pred parlamentom
Bratislavský piatkový protest proti kauze Gorila bol pokojný až do 20:00.
Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Petry Hráškovej polícia nikoho nezadržala na Námestí SNP, kde bola oficiálna časť protestu približne od 16:00 do 18:30 a ani pred Úradom vlády SR a Prezidentským palácom, kde sa cestou k parlamentu časť protestujúcich zastavila. Situácia sa začala vyostrovať až pred sídlom Národnej rady SR.
Medzi protestujúcimi boli podľa polície aj fanúšikovia viacerých futbalových klubov a prívrženci rôznych extrémistických skupín.
„Počas služobného zákroku pred budovou Národnej rady SR sme predviedli sedem osôb,“ informovala Hrášková. Päť ľudí predviedli pre podozrenia zo spáchania priestupku proti verejnému poriadku a proti majetku. Ďalší dvaja neuposlúchli výzvu polície.
Výtržnosti po proteste Gorila II
Troch policajtov zasiahli dlažobnou kockou
Počas zásahu proti agresívnym demonštrantom sa zranili štyria policajti.
„Jeden z nich utrpel zranenia pri výbuchu pyrotechniky, ktorú zhromaždení hádzali pred budovou Úradu vlády SR a traja boli zasiahnutí dlžobnou kockou pred Národnou radou SR,“ konštatovala v tlačovej správe Hrášková.
Polícia nemá informácie o tom, že by počas policajného zásahu pred parlamentom bol zranený niektorý z účastníkov protestu.
Krátko pred 19:00 policajti vyzvali účastníkov zhromaždenia pred budovou Národnej rady SR, aby sa rozišli a neporušovali zákony.
V priebehu ďalších minút policajti opätovne vyzývali zhromaždených na rozchod a aby prestali hádzať predmety, ktorými mohli zraniť iných.
Napriek upozorneniam polície, že zhromaždenie pred parlamentom nie je ohlásené a demonštrujúci konajú protiprávne, začali protestujúci podľa hovorkyne ničiť zátarasy a spred parlamentu nechceli odísť.
Časť účastníkov sa rozišla, časť útočila
Agresivita zhromaždenia pred parlamentom sa začala stupňovať pred 20:00.
Protestujúci hádzali kartóny vajec, dlažobné kocky, sklené fľaše, hrozilo, že sa niekto zraní. Polícia ich preto opäť vyzvala na rozchod s tým, že inak použije donucovacie prostriedky.
Potom, ako niektorí protestujúci začali poškodzovať vodnú striekačku, polícia ju použila.
„Časť účastníkov sa rozišla, časť útočila na policajtov, ktorí dav vytláčali z priestoru pred národnou radou,“ uviedla ďalej Hrášková. Podľa nej niektorí zo zhromaždenia začali opäť na policajtov hádzať dlažobné kocky. Aby ich policajti rozptýlili, použili zásahovú rozbušku. Potom sa už situácia upokojila.
„Služobný zákrok sme vykonali až vo chvíli, keď bolo ohrozené zdravie a majetok a voči osobám, ktoré nerešpektovali ani opakované výzvy,“ dodáva v tlačovej správe Petra Hrášková.