Mimoriadna schôdza rozhoduje o osude Hegerovej vlády, Kollár chce deklaratívne hlasovanie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 79. schôdze
Zľava: Minister financií SR Igor Matovič a poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík počas rokovania mimoriadnej 79. schôdze Národnej rady SR o návrhu skupiny poslancov parlamentu na vyslovenie nedôvery vláde SR. Bratislava 8. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 12. decembra 15:45

V parlamente sa v pondelok popoludní skončila mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde, ktorú predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ju zvolal na návrh dvadsiatich poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) a desiatich poslancov za Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD).

Hlasovanie má byť v utorok 13. decembra o 11:00, ale pätnásti poslanci ho navrhujú odložiť na január a dovtedy rokovať so stranou SaS. Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár chce, aby poslanci o vyslovení nedôvery vláde hlasovali deklaratívne

Video: Rokovanie parlamentu

V rozprave vystúpili aj a ministri

Mimoriadna schôdza sa začala vo štvrtok o 14:00. V pléne vystúpili za predkladateľov Richard Sulík (SaS) a tiež premiér Eduard Heger (OĽaNO), minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) a slovo si zobrali aj Juraj Šeliga, predseda parlamentu Kollár, minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva a životného prostredia Samuel Vlčan (nom. OĽaNO).

V piatok začali vystupovať písomne prihlásení poslanci a poslankyne. Za poslanecké kluby sa prihlásili Mária Kolíková (SaS), Robert Fico (Smer-SD) aj Michal Šipoš (OĽaNO). Ďalej potom Stanislav Mizík (nezaradený/Kotlebovci ĽSNS), Milan Mazurek (nezaradený/Republika), Peter Pellegrini (nezaradený/Hlas-SD), Juraj Šeliga (nezaradený/Za ľudí), Janka Bittó Cigániková (SaS), Anna Zemanová (SaS), Peter Cmorej (SaS), Karol Galek (SaS), Marek Šefčík (OĽaNO), Peter Kremský (OĽaNO) a Tomáš Šudík (OĽaNO).

V piatok sa okrem písomne prihlásených do rozpravy zapojili aj ďalší členovia vlády – a to minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký a šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

V závere rozpravy vystúpil premiér Heger

Rokovanie sa o 14:00 prerušilo a opäť pokračuje v pondelok od 9:00. Okrem písomne prihlásených v rozprave vystúpil aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO).

Ústne sa krátko po 12:00 ešte do rozpravy prihlásili Miroslav Suja (nezaradený/hnutie Republika), Erik Tomáš (nezaredený/Hlas-SD), Jana Bittó Cigániková (SaS), Peter Cmorej (SaS), Jozef Pročko (OĽaNO), Ján Benčík (SaS), Richard Nemec (OĽaNO), Eduard Kočiš (nezaradený/hnutie Republika), Magdaléna Sulanová (nezaradená/Kotlebovci-ĽSNS) a Peter Pollák ml. (OĽaNO). V závere rozpravy vystúpil aj premiér Heger.

Dôvody na odvolanie vlády

Poslanci svoj návrh odôvodňujú tým, že vláda ohrozuje základy ústavnosti a dôvery v demokratický režim. „Vláda SR zlyháva v manažovaní vážnych kríz, ohrozuje tým obyvateľov, výsledkom čoho je stupňovanie napätia v spoločnosti, zvyšujúca sa nedôvera v inštitúcie a v systém ako taký, čo priamo ohrozuje našu demokraciu,“ píše sa v návrhu.

Ignorácia odborníkov

Vláda podľa poslancov zo SaS a Hlasu-SD ignoruje odborníkov, čo sa prejavilo aj pri návrhu rozpočtu na rok 2023. Rozpočet je podľa nich netransparentný a hazarduje s verejnými financiami, ako aj so záväzkami voči Európskej únii v nadväznosti na Plán obnovy a odolnosti SR.

Vytkli mu obrovský deficit, chýbajúce výdavkové limity a negatívny dopad na samosprávy. Návrh rozpočtu navyše podľa nich dáva neprijateľný priestor ministrovi financií, aby svojvoľne rozhodoval o využití stoviek miliónov eur v rámci tzv. všeobecnej pokladničnej správy.

Zlyhania v pomoci aj pri zdravotníkoch

Vláda podľa predkladateľov nedokázala adresne pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, čoho dôsledkom je neustále stúpajúci počet domácností ohrozených chudobou. Zlyhala tiež pri rokovaniach so zdravotníkmi a priamo ohrozila zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov, uviedli poslanci.

Vláde vyčítajú aj rezignovanie na boj proti korupcii a spoluprácu s fašistami v parlamente. Nepáči sa im ani to, že po vražde dvoch ľudí z LGBTI+ komunity vláda nedokázala čo i len v minimálnej miere tejto skupine obyvateľov uľahčiť život.

„Podaním návrhu na vyslovenie nedôvery Vláde SR očakávame vyjasnenie situácie v NR SR. Občania majú právo vedieť, akú podporu má vláda v parlamente a kto vlastne riadi našu krajinu,“ uzavreli poslanci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita