Nenávisť neutícha a médiá sú spolu s opozíciou zo strany koalície aj naďalej obviňované z atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa strany Sloboda a solidarita (SaS) sa tak deje aj napriek tomu, že atentát opakovane odsúdili a podporili koaličné uznesenie národnej rady.
Celospoločenský zmier
Rozličné politické názory podľa strany nemôžu viesť k násiliu, a preto ponúkla tri konkrétne predpoklady nevyhnutné pre dosiahnutie celospoločenského zmieru. Predseda SaS Branislav Gröhling priblížil, že prvým predpokladom je zastavenie vulgárnych a osobných útokov na médiá, novinárov a politických oponentov.
Strana SaS pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi, hrozí im nastolenie cenzúry ako v Maďarsku
Druhým predpokladom je záruka slobody slova a slobodných médií a tretím je zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra, v ktorej by mala zastúpenie koalícia aj opozícia.
Rôzne interpretácie atentátu
Poslanec Juraj Krúpa (SaS) spresnil, že existujú rôzne interpretácie atentátu. Zámerom komisie má byť aj predchádzanie a vyšetrovanie dezinformácií alebo dezinterpretácií a tiež dozerať na to, aby nedošlo k ďalším pochybeniam.
Smer by po atentáte na Fica vyhral voľby do Európskeho parlamentu, tesne za ním skončili progresívci
Vytvorenie komisie je podľa Krúpu jediná správna cesta, ako sa vyhnúť dezinformáciám v súvislosti s atentátom, pričom verí, že koalícia nebude mať s jej vytvorením problém. Vládne útoky na médiá podľa Gröhlinga nepoľavili a, naopak, ešte viac sa zintenzívnili.
„Sme svedkami neakceptovateľného tlaku na slobodné médiá a slobodu slova,“ vyhlásil predseda SaS, podľa ktorého sú nezávislé médiá základným prvkom demokracie.
Vyzýva opozíciu aj koalíciu
SaS preto vyzvala opozíciu aj koalíciu, aby o navrhnutých bodoch diskutovali a prispeli k ukončeniu nenávisti a rozdeľovaniu slovenskej spoločnosti, pretože sloboda sa podľa SaS momentálne ukazuje ako najdôležitejšia a najohrozenejšia hodnota.
„Sme svedkami situácie, keď vláda zneužíva svoju moc a snaží sa ovládnuť verejnoprávne médiá, bojkotuje seriózne kritické nezávislé médiá, a tým pádom chce manipulovať a ovplyvňovať kritický charakter spravodajských relácií,“ uviedol tímlíder SaS pre kultúru René Parák a pokračoval, že spoločnosť je svedkom aj toho, že akcionári a iné súkromné strany, ktoré vlastnia médiá chcú získať výhody takým spôsobom, že ich aktivity presahujú rovnováhu medzi podnikaním a slobodou prejavu médií.
Scenár ako v Maďarsku
Ako pripomenul, uplynulé trendy v médiách a hybridná vojna s Ruskom podnietili krajiny, aby zvážili prijatie zákonov pre reguláciu poskytovania mediálneho obsahu.
Rokovanie bezpečnostného výboru prebehlo konštruktívne. Krúpa ocenil, že sa venovali aj vyhrážkam na sociálnych sieťach (video)
„Prijať treba aj opatrenia na to, aby majitelia, akcionári a poskytovatelia mediálnych služieb zaručili redakčnú nezávislosť,“ dodal Parák a tým, že je nevyhnutné, aby existovali záruky na uplatňovanie redakčnej slobody v celej únii, aby ľudia dostávali pravdivé, overené, odborné a kvalitné informácie.
Parák upozornil, že ak tomu tak nebude, Slovensku hrozí rovnaký scenár ako v Maďarsku, kde sú kritické hlasy umlčané.