Oficiálny názov: Trinidad a Tobago
Hlavné mesto: Port of Spain
Počet obyvateľov: 1 223 916
Rozloha: 5 131 km²
HDP na obyvateľa: 32 139 $
Vlajka:
Kód meny: TTD
Názov meny: trinidadský dolár
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Trinidad a Tobago, oficiálne Republika Trinidadu a Tobaga, sa nachádza v juhovýchodnej časti Karibiku. Na mape Trididad a Tobago je potrebné hľadať kúsok na sever od Venezuely. V okolí Trinidadu a Tobaga sa nachádzajú ďalšie známe karibské štáty ako Grenada či Barbados.
Krajina je tvorená dvoma hlavnými ostrovmi. Okrem nich tu nájdete aj množstvo ďalších menších ostrovov či ostrovčekov.
Z pohľadu hrubého domáceho produktu ide o tretiu najbohatšiu krajinu Amerík. V tomto ukazovateli sú na tom lepšie iba Spojené štáty americké a Kanada. Hrubý domáci produkt Trinidadu a Tobaga na osobu po zohľadnení kúpnej sily je okolo 33 tisíc dolárov. Čo je o 4 tisíc viac ako v prípade Slovenska.
Dovolenka v Trinidade a Tobagu je jednou z ciest, ako si užiť Karibské more. Podnebie Trinidadu a Tobaga je slnečné a teplé, čo je presne to, po čom väčšina z nás túži v chladných mesiacoch ako január či február. Táto krajina vám vždy ponúka možnosť utiecť na nádherné pláže a trochu sa zohriať. Jediným problémom je, že letenky do Trinidadu a Tobaga nepatria práve medzi najlacnejšie.
História Trinidadu a Tobaga
Krištof Kolumbus dosiahol brehy Trinidadu a Tobaga počas svojej tretej výpravy na americký kontinent. Od roku 1498 bol Trinidad a Tobago španielskou kolóniou. V nasledujúcich storočiach sa o ostrovy okrem Španielov zaujímali aj Francúzi, Briti či Holanďania. Briti získali Trinidad a Tobago pod svoju moc v roku 1797, kedy na tejto časti Karibiku dorazili s 18 vojenskými loďami. Trinidad a Tobago zostalo britskou kolóniou až do roku 1962. Štatút republiky získalo v roku 1976.
Ekonomika
Ekonomika Trinidadu a Tobaga je najbohatšia spomedzi všetkých karibských ostrovov. Hoci krajina vďačí za bohatstvo najmä rope a zemnému plynu, ekonomika je rozvinuté rovnomerne. Na rozdiel od ďalších karibských ostrovov, Trinidad a Tobagu má rozvinutý aj priemysel, ktorému dominuje spracovanie ropy a výroba ocele. Ďalšou významnou časťou ekonomiky je turizmus. Turizmus však nehrá takú významnú roku, ako v okolitých karibských ostrovoch.
Až 40 percent hrubého domáceho produktu tvorí vývoz ropy a zemného plynu. Na exporte sa tieto komodity podieľajú až 80 percentami. Tento sektor ekonomiky zamestnáva iba 5 percent populácie.
Posledné roky väčšina zahraničných investícii smeruje najmä do ťažby a spracovania zemného plynu. Trinidad a Tobago patrí k významným vývozcom skvapalneného plynu.
Obyvateľstvo
Demografia Trinidadu a Tobaga bola formovaná stáročiami migrácie a nútenej práce. Pôvodní obyvatelia dnes tvoria v krajine minoritu. Najväčšou etnickou skupinou sú Trinidadčania indického pôvodu. Indovia sa do Karibiku dostali v rámci britského transferu pracovnej sily. Briti ich potrebovali v časoch, kedy africkí otroci po získaní slobody odmietli pracovať na plantážach. Niektorí Indovia si stále zachovávajú kultúrne zvyky svojej vlasti.
Druhou najväčšou skupinou sú Trinidadčania, ktorí sa hlásia k africkému pôvodu. Tí sa sem postupne dostávali od 16. storočia ako otroci. Zvyšok populácie tvoria miešanci, Európania, Arabi či Číňania.
Jediným oficiálnym jazykom krajiny je angličtina. Bežne však ľudia používajú kreolský jazyk založený na angličtine, v ktorom však nájdete množstvo prvkov z pôvodného jazyka ostrov a aj ďalších jazykov etnických skupín.
Náboženstvo
Trinidad a Tobago je nábožensky zmiešaná krajina. Približne 57 percent sa hlási ku kresťanstvu. 18 percent Trinidadčanov vyznáva hinduizmus a päť percent islam.