Oficiálny názov: Samoa
Hlavné mesto: Apia
Počet obyvateľov: 194 320
Rozloha: 2 842 km²
HDP na obyvateľa: 5185 $
Úradný jazyk: samojčina, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Samoa (oficiálne Nezávislý samojský štát) je ostrovná krajina nachádzajúca sa na juhu Tichého oceánu. Krajina bola v minulosti známa pod názvom Západná Samoa. Toto pomenovanie vychádza priamo z geografie. Samoa totiž zaberá západnú časť Samojských ostrovov. Východná časť tohto súostrovia patrí zase Americkej Samoy.
Celková plocha súše Samoy je 2842 km². Až 99 percent tejto plochy zaberajú dva hlavné ostrovy: Upolu a Savai’i. Zvyšok krajiny tvorí 8 malých ostrovčekov. Samojské ostrovy majú vulkanický pôvod a sú relatívne mladé. Vulkanicky aktívny je iba ostrov Savai’i. Posledné erupcie boli zaznamenané v rokoch 1905-1911 (Mt Matavanu), 1902 (Mata o le Afi) a v roku 1725 vybuchla hora Mauga Afi.
Najvyšším bodom Samoy je hora Mt Silisili, ktorej vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1858 metrov.
Z histórie
Kontakt s Európanmi začal na začiatku 18. storočia. V tomto čase misionári okolo Johna Williamsa prichádzali na Tahiti a Cookove ostrovy. V čase príchodu kolonizátorov Samojčania praktikovali mnoho zvláštnych zvykov. Bežní boli napríklad lovci lebiek, kedy počas bojov bojovníci rituálne odrezávali hlavu protivníkom. Počet odrezaných hláv nepriateľa určoval sociálny štatút bojovníka.
Na konci 18. storočia o Samojské ostrovy súperili tri svetové mocnosti – Nemci, Briti a Američania. Z tohto vznikli dve občianske vojny, počas ktorých západné mocnosti dodávali zbrane a cvičili vojakov.
Od roku 1900 do roku 1914 krajinu ovládli Nemci a nazvali ju Nemecká Samoa. V roku 1914 sa v Samoe vylodili vojská Nového Zélandu. Táto krajina administrovala Samou z vôle Ligy národov až do roku 1964. V tomto roku vyvrcholilo úsilie samojského hnutia o nezávislosť. Spolu s vyhlásením samostatnosti Samoa podpísala s Novým Zélandom zmluvu o priateľstve.
Ekonomika
Samojská ekonomika je pomerne vyspelá. Krajina má rozvinutý priemysel. Vyrába tu napríklad aj japonská spoločnosť Yazaki. Stav miestnej ekonomiky dobre ilustruje poľnohospodárstvo, ktoré sa na hrubom domácom produkte podieľa iba 11 percentami. Stále však zamestnáva dve tretiny populácie a tvorí až 90 percent exportu.
Samoa je malá ekonomika, čo dokumentuje aj fakt, že v nej nájdete iba 90 tisíc práceschopných ľudí.
Čím ďalej tým väčší význam v hospodárstve hrá turizmus. Cestovný ruch sa na hrubom domácom produkte podieľa asi 25 percentami. Každý rok sa na Samou vyberie viac ako 100 tisíc zahraničných turistov. Toto číslo nie je síce veľké, tvorí však polovičku počtu obyvateľov Samoy, a to je mimoriadne podstatné. Dovolenku v Samoenájdete aj v katalógoch niektorých slovenských cestovných kancelárií. Samojský hotel si môžete bez problémov rezervovať aj sami na internete.
Pri pohľade na samojskú ekonomiku nemožno prehliadnuť význam Samojčanov pracujúcich v zahraničí. Takto sa do Samoy každý mesiac dostane veľké množstvo peňazí, ktoré pomáhajú v živote tisíckam rodín.
Obyvateľstvo
Tri štvrtiny obyvateľov žijú na hlavnom ostrove Upolu. 93 percent obyvateľstva tvoria etnickí Samojčania. Ďalších 7 percent populácie sa označujú ako Euronézania (mix Európanov a Polynézanov).
Oficiálnym jazykom Samoy je samojčina a angličtina.
Náboženstvo
Samoa je kresťanská krajina. Veriaci však patria do rôznych cirkví:
Samojská zborová kresťanská cirkev – hlási sa k nej 31,8 percenta Samojčanov
Rímskokatolícka cirkev – 19,4 percent
Methodistická cirkev – 15.2%,
Cirkev zhromaždenia Boha 13.7%,
Mormoni – 7, 6 percenta
Adventisti 3, 9 percenta