Oficiálny názov: Fidži
Hlavné mesto: Suva
Počet obyvateľov: 858 038
Rozloha: 18 274 km²
HDP na obyvateľa: 4 728 $
Vlajka:
Kód meny: FJD
Názov meny: Fidžijský dolár
Úradný jazyk: angličtina, fidžijčina, hindčina
Zobraziť na mape: TU
Fidži je ostrovná krajina nachádzajúca sa v južnej časti Tichého oceánu. Približne 2000 kilometrov severovýchodne od Nového Zélandu. Najbližší sused Fidži je Vanuatu. V blízkosti nájdete aj Novú Kaledóniu, Tongu, Samou a Tuvalu. Mapa Fidži je tu veľkou pomôckou, pretože len málokto má detailné znalosti geografie južného Pacifiku. Informácie o Fidži nie sú medzi ľuďmi veľmi rozšírené. Väčšina z nás sa s touto krajinou stretne akurát počas letných olympijských hrách.
Fidži je súostrovie, ktoré pozostáva z 332 ostrovov. Z nich je 100 trvalo obývaných. Okrem týchto troch stoviek ostrovov je Fidži tvorené aj ďalšími 500 ostrovčekami, ktoré z dôvodu veľkosti nemôžu byť charakterizované ako ostrovy.
Hlavné ostrovy sú Viti Levu a Vanua Levu. Na týchto ostrovoch žije veľká väčšina Fidžijčanov (až 87 percent). Hlavné mesto krajiny Suva leží na ostrove Viti Levu.
Súostrovie Fidži má vulkanickým pôvod. Ostrovy sú relatívne mladé – vznikli iba pred 150 miliónmi rokov. Na Fidži do určitej miery stále prebiehajú geotermálne aktivity.
Z histórie Fidži
Európske mocnosti sa na Fidži prvý krát dostali niekedy v 17. storočí. Krajine sa na určitý čas podarilo nastoliť nezávislosť. Netrvalo to však dlho. V roku 1874 bolo Fidži kolonizované Veľkou Britániou. Opätovnej nezávislosti sa Fidži dočkalo až v roku 1970. Súčasnú formu štátu (Fidžijská republika) získala krajina v roku 1987.
Od získania samostatnosti sa na Fidži odohralo hneď niekoľko prevratov. Posledný z nich na Fidži zaznamenali v roku 2006. Moci sa ujal komodor Frank Bainimarama. Po tomto akte armády nasledovalo niekoľko rokov právnych a mocenských sporov. Táto nestabilita bola vyriešená slobodnými voľbami v roku 2014, ktoré medzinárodných pozorovatelia vyhodnotili ako demokratické.
Medzi zaujímavosti krajiny patrí aj Fidži kráľovská stráž. Ak sa raz vyberiete do tejto časti sveta, nemali by ste si ju nechať ujsť.
Ekonomika
Fidžijská ekonomika patrí medzi najrozvinutejšie v Oceánii. Krajina za to vďačí najmä vysokému zalesneniu, bohatým náleziskám nerastných surovín a rybolovu. Čím ďalej tým dôležitejšou časť ekonomiky sa stáva turizmus. Cestovný ruch na Fidži prináša veľkú časť zahraničných devíz.
Fidži má v turizme veľký potenciál. Každý Fidži cestopis láka do krajiny nových a nových ľudí. Podnebie Fidži je teplé a slnečné – presne také, o akom snívame počas chladnej zimy. Dovolenka na Fidži láka napríklad aj fidžijskou sopkou. Ľudia sú však priťahovaní najmä idylickým prostredím. Tichomorské ostrovy si zamiloval už taký Gaugain. Fidži síce nie je Tahiti, takisto vám však dá ochutnať exotickú pochúťku.
Dovolenka a Fidži však nie je práve najlacnejší špás. Najdrahšie sú letenky na Fidži. Toto súostrovie leží na druhom konci sveta a spiatočná letenka vás bude stáť minimálne 1000 eur. Jednou z ciest, ako ušetriť na dovolenke na Fidži, je využiť ponuku cestovných kancelárií. Fidži last minute vám dokáže ušetriť zaujímavé peniaze.
Obyvateľstvo
Priemerná dĺžka života Fidžijčanov je 72 rokov. Priemerný vek je takmer 28 rokov. Už z týchto čísel je vidieť, že ide o relatívne vyspelú krajinu. Populačný rast za posledných 80 rokov sa pohyboval na úrovni okolo 1,1 percenta. Krajina tak nemá problém ani s rýchlo rastúcou populáciou.
Približne 38 percent obyvateľov má indický pôvod. Toto číslo v minulosti bolo dokonca vyššia. Za posledných 20 rokov však došlo k zníženiu počtu ľudí tohto pôvodu. Fidžijským Indom totiž vláda viacerými spôsobmi znepríjemňovala život. Mnohí preto volili ako najlepšie riešenie emigráciu.
Náboženstvo
Fidži je väčšinovo kresťanská krajina. K tomuto vierovyznaniu sa hlási asi 65 percent ľudí. Ide prevažne o pôvodných obyvateľov. 27 percent obyvateľstva sú hinduisti – tu dominuje indická menšina. K islamu sa hlási asi 7 percent ľudí.