Oficiálny názov: Lichtenštajnsko
Hlavné mesto: Vaduz
Počet obyvateľov: 37 340
Rozloha: 160 km²
HDP na obyvateľa: 98 432 $
Vlajka:
Kód meny: CHF
Názov meny: švačiarsky frank
Úradný jazyk: nemčina
Zobraziť na mape: TU
Lichtenštajnsko je jeden z európskych mikro štátov. Je to dvojito vnútrozemská krajina. Takýchto štátov nájdete na svete naozaj málo – iba dve. Jednou je Lichtenštajnsko a druhou Uzbekistan.
Čo je to tá dvojito vnútrozemská krajina? Asi každý vie, čo znamená termín vnútrozemská krajina – ide o štát, ktorý nemá prístup k moru. Dvojito vnútrozemské krajiny sú na tom ešte horšie. Obyvatelia týchto krajín sa k moru nedostanú ani v prípade, že vycestujú do susednej krajiny. Takéto krajiny totiž susedia iba s vnútrozemskými krajinami. Lichtenštajnsko susedí so Švajčiarskom a Rakúskom. Obe krajiny sú bez mora. Mapa Lichtenštajnska toto ozrejmí najlepšie.
Pred koncom prvej svetovej vojny Lichtenštajnsko nebolo dvojito vnútrozemskou krajinou. Susedilo totiž s Rakúsko-Uhorskom a tento štát mal v tom čase prístup k Jadranskému moru.
Lichtenštajnsko je oficiálne Lichtenštajnské kniežatstvo. Na ploche 160 kilometrov štvorcových žije iba niečo cez 30 tisíc ľudí. Hlavné mesto je Vaduz, najväčšie Schaan.
Lichtenštajnsko je z pohľadu hrubého domáceho produktu jedna z najbohatších krajín sveta. Mnohé rebríčky ho radia na tretie miesto – za Katar a Luxembursko.
Lichtenštajnsko nepatrí do Európskej Únie. V tomto je krajina veľmi podobná Švajčiarsku. Patrí však do schengenského priestoru a aj do európskeho ekonomického priestoru.
Práca v Lichtenštajnsku je zaujímavá aj pre Slovákov. Lichtenštajnské platy sú na naše pomery extrémne vysoké. Netreba však zabúdať ani na to, že extrémne vysoké sú aj lichtenštajnské ceny. Napríklad lichtenštajnské diaľničné poplatky sú omnoho vyššie ako tie slovenské.
Lichtenštajnsko hľadá rôzne profesie – najčastejšie však ide o kvalifikovanú pracovnú silu.
Krajina má rozvinutý cestovný ruch. Lichtenštajnských atrakcií síce nie je veľa, štát je ale extrémne malý. Turisti najčastejšie chodia do Vaduzu. Keďže sa tu nachádzajú Alpy, je to výborná destinácia pre milovníkom zimných športov. Medzi populárne lichtenštajnské zaujímavé miesta patrí aj Schaan.
Lichtenštajnsko história
Lichtenštajnsko má veľmi bohatú a najmä pokojnú históriu. Prvý štátny útvar na území dnešného Lichtenštajnska vznikol už v roku 814. Lichtenštajnsko žije v súčasných hraniciach už od roku 1434.
Do konca prvej svetovej vojny bolo Lichtenštajnsko súčasťou Rakúskej ríše a neskôr Rakúsko- Uhorska.
Po druhej svetovej vojne došlo v Poľsku a Československu k zabaveniu majetku lichtenštajnských občanov. Išlo napríklad o pozemky, hrady či kaštiele. Medzi ne patril aj známy Lednicko-Valtický areál na Južnej Morave.
Následkom tohto bolo aj nariadenie, ktoré zakazovalo občanom Lichtenštajnska vstupovať na územie Československa. Platilo to počas trvania studenej vojny. Lichtenštajnsko malo s Českom a Slovenskom diplomatické spory okolo Benešových dekrétov až do roku 2009. Dovtedy medzi týmito krajinami neexistovali diplomatické vzťahy.
Ekonomika Lichtenštajnska
Lichtenštajnsko nemá prakticky žiadne nerastné bohatstvo – napriek tomu je to jedna z najbohatších krajín sveta. Lichtenštajnsko patrí medzi niekoľko krajín sveta, kde je viac zaregistrovaných spoločností ako obyvateľov.
Veľký význam má ako finančné centrum, ktoré je sústredené v hlavnom meste Vaduz. Krajina je považovaná za daňový raj. Ponúka nízke korporátne dane a veľmi jednoduché vytváranie spoločností. Z tohto plynie až 30 percent príjmu štátneho rozpočtu. Lichtenštajnské banky jednoducho živia krajinu.
Medzi zaujímavosti Lichtenštajnska patrí aj fakt, že ide jedného z najväčších producentov keramických materiálov. Ešte zaujímavejšie je, že Lichtenštajnsko je najväčší výrobca umelých keramických zubov na svete.
Oficiálnou lichtenštajnskou menou je švajčiarsky frank.
Obyvateľstvo
Asi tretina obyvateľov krajiny sa narodila v zahraničí – ide predovšetkým o Nemcov, Švajčiarov, Talianov a Turkov. Cudzinci tvoria až dve tretiny pracovnej sily.
Náboženstvo
Lichtenštajnsko je asi z 80 percent katolícka krajina. Moslimovia tvoria si 5 percent populácie.