Oficiálny názov: Tadžikistan
Hlavné mesto: Dušambe
Počet obyvateľov: 8 610 000
Rozloha: 143 100 km²
HDP na obyvateľa: 2 247 $
Vlajka:
Kód meny: TJR
Názov meny: tadžický rubeľ
Úradný jazyk: Ruština
Zobraziť na mape: TU
Tadžikistan je hornatá krajina v Strednej Ázii. Žije v nej približne osem a pol milióna ľudí. hlavným mestom je Dušambe.
Hraničí s Uzbekistanom, Afganistanom, Kirgizskom a Čínou. Mapa Tadžikistanu pomôže v orientácii. Nie je to ani veľká, ani ľudnatá krajina. V rebríčku najväčších krajín sveta patrí Tadžikistanu 96. pozícia. V rebríčku najľudnateľších 97. priečka.
Tadžikistan nepatrí práve k turisticky vyhľadávaným destináciám. V katalógoch bežných cestovných kancelárií Tadžikistan na sto percent nenájdete. Niektoré cestovky však ľudí do tejto krajiny berú. Väčšinou ide o špecialistov na poznávacie zájazdy a do Tadžikistanu sa chodí v rámci poznávačky celej Strednej Ázie.
Podnebie Tadžikistanu je kontinentálne suché.
História Tadžikistanu
Tadžikistan bol v minulosti obývaný mnohými štátnymi útvarmi. Vládli tu panovníci najrôznejších vierovyznaní.
Rusi sa do Tadžikistanu začali tlačiť v polovici 19. storočia. Prakticky kompletnú kontrolu nad územím dnešného Tadžikistanu získali už v roku 1885.
Po Veľkej októbrovej revolúcii v roku 1917 sa mnohé stredoázijské krajiny snažili zachovať nezávislosť od Ruska. Rôzne povstalecké jednotky však nemali najmenšiu šancu poraziť ruskú imperiálnu vládu. Boj trval štyri roky. Po ruskom víťazstve došlo k vypaľovaniu mešít a útlaku obyvateľstva.
Sovieti takmer okamžite začali so snahami o sekularizáciu. Vyznávanie islamu či kresťanstva bolo potláčané. Mnohé mešity a kostoly boli zatvorené. Výsledkom vojny s Rusmi a nátlakovej poľnohospodárskej politiky bol hladomor, ktorý si vyžiadal tisíce životov.
Moskva bojovala s Tadžikistanom aj po jeho začlenení do svojho zväzu. Z vedenia krajiny boli odstránení domorodí ľudia a nahradení Rusmi. V priebehu niekoľkých rokov sa ruská menšina v Tadžikistane rozšírila z jedného na 13 percent.
Tadžikistan získal od Sovietskeho zväzu nezávislosť v roku 1991. Prakticky okamžite po vyhlásení nezávislosti v krajine vypukla civilná vojna. Proti sebe bojovali rôzne skupiny – väčšinou založené na kmeňovom princípe.
Ekonomika
Tadžikistan je veľmi chudobná krajina. Ekonomika Tadžikistanu závisí najmä na pestovaní bavlny a ťažbe hliníka. Ekonomickému rozvoju bráni aj samotná geografia krajiny. Až 90 percent územia je tvoria hory.
Obyvateľstvo
Populácia Tadžikistanu je veľmi mladá. Až 70 percent ľudí má maximálne 30 rokov. Krajina má vlastný jazyk, ktorý veľmi podobný perzštine.
Náboženstvo
Tadžikistan je moslimská krajina. Až 90 percent sa hlási sunitskej verzii tohto náboženstva. Šíti tvoria okolo troch percent obyvateľstva. Kresťanská menšina tvorí asi 2 percentá populácie.