Oficiálny názov: Malajzia
Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Počet obyvateľov: 30 727 000
Rozloha: 329 847 km²
HDP na obyvateľa: 25 833 $
Vlajka:
Kód meny: MYR
Názov meny: Malajzijský ringgit
Úradný jazyk: malajčina, čiastočne angličtina a čínština
Zobraziť na mape: TU
Malajzia sa nachádza v Juhovýchodnej Ázii. Susedí s Thajskom, Singapurom a Indonéziou. Mapa Malajzie to ukáže najlepšie.
Hlavným mestom je Kuala Lumpur. Toto mesto je známe najmä jednou veľmi zaujímavou stavbou – Petronas Tower. Ide o dvojitý mrakodrap, ktorý postavila ropná spoločnosť Petronas. Tento mrakodrap sa stal symbolom nielen Kuala Lumpuru, ale aj celej Malajzie.
Sídlom federálnej vlády však nie je Kuala Lumpur, ale mesto Putrajaya.
Malajzia sa skladá z dvoch častí, ktoré sú oddelené Juhočínskym morom. Pevninská Malajzia susedí s Thajskom a Singapurom. Druhá časť Malajzie sa nazýva Východná Malajzia, alebo Malajziské Borneo. S 30 miliónovou populáciou je Malajzia 42. najľudnatejšou krajinou.
Patrí do skupiny 17. megadiverzitných krajín sveta (vysoký stupeň biodiverzity). Nájdete tu množstvo živočíšnych a rastlinných druhov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete.
Dovolenka v Malajzii patrí k stálej ponuke väčšiny cestovných kancelárií. Malajzijská dovolenka ponúka tzv. civilizovanú exotiku. Juhovýchodná Ázii určite exotická je – len nie všetci turisti chcú tráviť dovolenku v chudobných krajinách ako Filipíny, Vietnam či Indonézia. Malajzia má tú výhodu, že je relatívne bohatá a nenájdete tu také davy chudobných ľudí ako v spomenutých krajinách.
Dovolenka v Malajzii sa často kombinuje s ďalšími štátmi Juhovýchodnej Ázie. Najčastejší mix je Thajsko – Malajzia – Singapur. Malajzijské podnebie a malajzijské počasie sú najmä počas našej zimy vynikajúce. Malajzijské víza nepotrebujete – 90 dní máte v tejto krajine úplne zdarma. Malajzia očkovanie nevyžaduje. Malajziu malária neohrozuje. Výlet do Malajzie tak nie sprevádzaný žiadnymi zbytočnými komplikáciami.
Malajzijská kultúra je mimoriadne zaujímavá. Spoločnosť je multietnická – asi tretina populácie sú etnickí Číňania. Väčšinu tvoria etnickí Malajzijčania. V krajine žije aj početná indická menšina. Malajzijská kuchyňa patrí medzi najlepšie na svete. Neveríte? Choďte sa o tom presvediť na vlastnom jazyku.
História Malajzie
Na území dnešnej Malajzie v minulosti existovalo množstvo menších či väčších štátnych útvarov. Moderná história sa začala v 18. storočí, kedy krajinu začali kolonizovať Briti. Malé britské usadlosti sa postupne rozširovali a pohlcovali rôzne politické útvary vo vnútrozemí. Celú krajinu sa Britom podarilo zjednotiť až v roku 1946, kedy vznikla Malajzijská únia. V roku 1957 získala Malajzia od Britov nezávislosť. V roku 1963 sa Malajzia zjednotila so Severným Borneom, Sarawakom a Singapurom. Kým prvé dve menované štáty sú dnes neoddeliteľnou súčasťou Malajzie, Singapur zostal vo zväzku s Malajziou iba dva roky. Potom sa osamostatnil.
Briti mali na Malajziu výrazný vplyv – politický aj súdny systém Malajzie je založený na britskom modeli.
Ekonomika Malajzie
Malajzia je pomerne bohatá krajina. Na pomery Juhovýchodnej Ázie až veľmi bohatá. Z pohľadu hrubého domáceho produktu na hlavu po započítaní parity kúpnej sily je Malajzia iba o čosi chudobnejšia ako Slovensko. Treba si však uvedomiť, že bežný Malajzijčan má život lacnejší, keďže nemusí bojovať so zimou.
Malajzia sa tešila za posledných 50 rokov jednému z najsilnejších rastov ekonomiky v celom regióne. Aj dnes patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky Juhovýchodnej Ázie.
Hospodárstvo je pestré – malajzijské poľnohospodárstvo je efektívne, turizmus prináša valuty a z bankovníctva sa stalo jedno z globálnych centier islamského bankovníctva.
Oficiálnou menou Malajzie je ringgit.
Obyvateľstvo
Číňania tvoria 24 percent obyvateľstva. Ľudia s indickými koreňmi tvoria takmer osem percent populácie.
Malajzia náboženstvo
Oficiálnym náboženstvom je islam. Vyznáva ho 61 percent populácie. Ústava zároveň garantuje slobodu vierovyznania. Budhisti tvoria takmer 20 percent populácia a okolo 9 percent Malajzijčanov sa hlási ku kresťanstvo. 7 percent populácie sú hinduisti.