Oficiálny názov: Gabún
Hlavné mesto: Libreville
Počet obyvateľov: 1 475 000
Rozloha: 267 667 km²
HDP na obyvateľa: 20 612 $
Kód meny: XAF
Názov meny: CFA Franc BEAC
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Vlajka:
Gabon, oficiálne Gabonská republika, je suverénny štát v západnej časti Centrálnej Afriky. Hlavné mestom je Libreville. Na ploche 270 tisíc m² žije iba jeden a pol milióna ľudí. Toto je na africké pomery veľmi málo.
Vo viacerých ohľadoch je to veľmi netradičná africká krajina. Väčšina afrických krajín je veľmi chudobných. Gabon je iný. Hrubý domáci produkt krajiny na jedného obyvateľa po započítaní kúpnej sily je takmer 21 tisíc dolárov. To je iba asi o tretinu menej ako v prípade Slovenska.
Je to bývalá francúzska kolónia, ktorá sa osamostatnila v roku 1960. Jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo je Gabon prosperujúca krajina, je fungujúci demokratický systém. Väčšina afrických krajín po získaní nezávislosti takmer okamžite upadla do mnohoročnej občianskej vojny. Gabon sa tešil pravidelnej výmene prezidentov (aj keď nie vždy demokraticky zvolených).
Samozrejme, že ani veľmi dobre organizovaná krajina by v Afrike nedosiahla úroveň Gabonu bez pomoci čierneho zlata. Gabon ťaží z veľkých zásob ropy a zároveň relatívne malej populácie.
Gabon susedí s Rovníkovou Guineou, Kamerunom a Kongom. Najlepšie to znázorní mapa Gabonu. Pokiaľ chcete ísť cestovať po Gabone, budete potrebovať víza. Gabon víza vydáva na svojich veľvyslanectvách.
Unesco v Gabone eviduje minimálne jeden zápis – Lopé-Okanda.
História Gabonu
Na pobrežie Gabonu sa prví Európania dostali už niekedy v 15. storočí. V tomto období však nemôžeme hovoriť o kolonizácii. Tá začala až v druhej polovici 19. storočia, kedy európske mocnosti začali bojovať o posledné voľné časti sveta. V roku 1910 sa Gabon stal súčasťou Francúzskej rovníkovej Afriky.
Gabon získal od Francúzska nezávislosť v roku 1960. Do roku 1990 krajine vládol systém jednej strany. V roku 1990 boli usporiadané slobodné voľby.
Ekonomika Gabonu
Základom gabonskej ekonomiky je ropa. Predaj ropy tvorí 46 percent príjmu štátneho rozpočtu a 44 percent hrubého domáceho produktu. Denná produkcia ropy je asi 340 tisíc barelov. Veľký problém sa črtá v tom, že v roku 2025 Gabonu dôjde ropa. Pričom vláda až teraz začína plánovať, čo bude robiť s krajinou po tomto momente. Je zarážajúce, že tieto úvahy prichádzajú až teraz, keď hlavné ložisko ropy pár kilometrov od pobrežia bolo objavené už v roku 1970.
Obyvateľstvo Gabonu
Takmer všetci obyvatelia Gabonu sú Bantuovia, ktorí sa delia asi do 40 rôznych etnických a jazykových skupín.
Oficiálny jazyk Gabonu je francúzština. Avšak iba 80 percent populácie ovláda tento jazyk. V hlavnom meste Libreville je francúzština prvým jazykom asi tretiny populácie.
Náboženstvo Gabonu
Gabončania praktikujú kresťanstvo aj islam. Zvyčajne nie úplne v čistej forme, ale s vplyvmi miestnych náboženských zvykov.