TRIPOLIS 21. februára (WEBNOVINY) – Podľa arabskej televízie Al-Džazíra vojenské lietadlá a vrtuľníky zasiahli proti demonštrantom v Tripolise.
„Neskutočné! Sme svedkami bombardovania vojenské lietadlá a helikoptéry bombardujú niekoľko štvrtí v hlavnom meste,“ povedal pre arabskú televíziu očitý svedok udalosti. Agentúra AFP potvrdila, že masaker sa stal v mestských častiach Tajura a Fashlum.
Na celú situáciu už reagovalo aj NATO. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjadril svoje „šokovanie“ nad činnosťou líbyjskej armády a brutálnemu zásahu proti civilistom. Zároveň vyzval predstaviteľov krajiny, aby zastavili tieto akcie a začali rokovať.
OBRAZOM: PROTESTY V LÍBYI
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Posledné udalosti v Líbyi:
*Armáda lietadlami a vrtuľníkmi bombarduje civilistov
*Na Malte pristáli líbyjské stíhačky
*Brutálny zásah polície v Bengházi stál kreslo ministra spravodlivosti
*Európske krajiny evakuuje svojich občanov
*Kaddáfí jr.: „Nie sme Egypt ani Tunisko.“
*Osobná stráž Kaddáfiho prešla k demonštrantom
Zástupca veľvyslanca Líbye pri OSN Umár Dabaši pre britskú BBC povedal, že „Kaddáfí situáciu nezvládne a jeho režim pravdepodobne do niekoľkých dní padne“. Zároveň podotkol, že nezastupuje pri OSN Kaddáfiho, ale „líbyjský ľud“. Na „Malte „v pondelok nečakane pristáli dve líbyjské bojové stíhačky. Pôvodne nebolo jasné, čo k tomu ich pilotov viedlo, neskôr sa však ukázalo, že majú záujem o udelenie azylu. Zdroj z prostredia armády pre agentúru AP potvrdil, že dvom strojom typu Mirage povolili pristáť na Malte po tom, ako piloti informovali leteckých dispečerov o svojom zámere emigrovať do krajiny. Príslušníci líbyjských vzdušných síl odleteli zo základne neďaleko Tripolisu, pričom nad Líbyou preleteli v extrémne nízkej výške tak, aby ich nezachytili radary.
Taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi považuje zásah armády proti civilistom za „neakceptovateľné“. „Európska únia by mala zasiahnuť a zabrániť vzniku občianskej vojny v Líbyi,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Talianska. Evakuačné lietadla už do africkej krajiny poslalo aj Bulharsko, Taliansko, Srbsko, Rakúsko.
Kaddáfí nikam neutiekol, je stále v krajine
Líbyjský prezident Muammar Kaddáfí nikam neodcestoval a stále sa nachádza na území svojej vlasti. Potvrdilo to v pondelok ministerstvo zahraničných vecí africkej krajiny. To zároveň uviedlo, že krajinu neopustil ani žiaden z členov vlády. Líbyjský rezort diplomacie tak potvrdil informácie z Venezuely, ktorá v pondelok odmietla, že Kaddáfí by do juhoamerickej krajiny mal už čoskoro pricestovať v rámci reakcie na násilné protivládne protesty v jeho vlasti. O jeho údajnom úteku z Tripolisu v pondelok v Bruseli hovoril britský minister zahraničných vecí William Hague, podľa ktorého mal byť kontroverzný líbyjský líder „už na svojej ceste“ do Venezuely.
Klaus prorokuje problémy Kaddáfího kamarátom
Český prezident Václav Klaus na margo nepokojnej situácie v Líbyi vyhlásil, že lídri západoeurópskych krajín, ktorých označil za priateľov líbyjského vodcu Muammara Kaddafího, budú mať problémy. Klaus sa tak vyjadril po stretnutí so svojim poľským náprotivkom Bronislawom Komorowským, spoločne s ktorým podrobili Európsku úniu kritike za nepripravenosť a nedostatočnú víziu ďalšieho vývoja v blízkovýchodných a afrických krajinách zasiahnutých protivládnymi protestmi. Klaus v súvislosti s tolerantným postojom Európy ku Kaddáfímu podotkol, že líbyjský vodca ešte nedávno predsedal summitu EÚ-Afrika.
„Prezidenti či premiéri krajín strednej a východnej Európy sa voči tomuto pánovi predsedajúcemu summitu správali veľmi opatrne a obozretne. Ale keď som videl, ako veľmi priateľsky sa voči pánu Kaddáfímu správali niektorí prezidenti a premiéri západnej Európy, tak to myslím, že teraz budú mať problém oni,“ povedal Klaus, ktorého cituje český spravodajský portál iDNES.cz.
Z líbyjských ropných plošín prichádzajú informácie o masových protestoch robotníkov. Spoločnosti OMV a BP evakuovali svojich zamestnancov. Vstup do Tripolisu zablokovali vojaci a snajperi. Podľa Russian Today sa osobná stráž Kaddáfiho pripojila k demonštrantov. Do krajiny sa podarilo ako prvým dostať reportérom britskej BBC. Líbya je vypnutá od internetu a telefonického spojenia. Situácia je neprehľadná.
Líbyjské stíhačky utiekli na Maltu
Napadli rozhlas aj parlament
Demonštranti v líbyjskom hlavnom meste Tripolis cez noc vyplienili budovu štátneho rozhlasu a televízie a podpaľovali verejné budovy. Tlačovú agentúru AFP o tom v pondelok informovali nemenovaní svedkovia, podľa ktorých výtržníkom padlo za obeť sídlo televízneho kanála al-Džamáhíríja 2 a rozhlasovej stanice aš-Šabábíja. Vysielanie oboch staníc v nedeľu večer prerušili, ráno však pokračovalo. Podľa viacerých svedkov podpaľači v Tripolise medzitým zaútočili na kancelárie takzvaných ľudových výborov, ktoré ovládajú dianie v krajine, ako aj na policajné stanice a konferenčné centrum v štvrti Haj al-Andalus slúžiace na pravidelné stretnutia prívržencov vládnuceho režimu.
Agentúra AFP informovala, že v uliciach Tripolisu sa ozýva intenzívna streľba. Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v pondelňajšom príhovore varoval, že ak demonštranti nepristúpia na ponúkané reformy, krajine hrozí krvavá občianska vojna. Nebývalú vzburu proti režimu pritom označil za zahraničné sprisahanie. Sajf al-Islám Kaddáfí však zároveň priznal, že krutý zásah proti demonštrantom bol chybou. Líbyjský minister spravodlivosti Mustafa Abdeldžalíl v pondelok rezignoval. Podľa vlastných slov tak urobil na protest proti „nadmernému použitiu sily“ voči protivládnym demonštrantom. Informovala o tom líbyjská tlač. „Minister Mustafa Abdildžalíl v telefonickom rozhovore potvrdil, že rezignoval na protest proti násiliu a nadmernému použitiu sily zo strany bezpečnostných zložiek proti neozbrojeným demonštrantom,“ uviedli líbyjské noviny Qurina na svojej internetovej stránke.
BRITÁNIA: Londýn si predvolal líbyjského veľvyslanca
Britská vláda si v pondelok predvolala líbyjského veľvyslanca v Londýne. Dôvodom boli krvavé zákroky líbyjskej armády a polície proti opozičným demonštrantom, pri ktorých zomreli možno až stovky civilistov. Na schôdzke ministrov zahraničných vecí Európskej únie v Bruseli o tom informoval šéf britskej diplomacie William Hague. Veľvyslanca zavolali na úrad ministerstva zahraničných vecí, kde mu Londýn oficiálne tlmočil absolútne odsúdenie použitia brutálnej sily voči demonštrantom. Hague tiež dodal, že v nedeľu zatelefonoval synovi Muammara Kaddáfího Saífovi al-Islámovi, aby mu oznámil ostrý nesúhlas Británie s týmto postupom.
Caracas Kaddáfího neočakáva
Venezuela v pondelok odmietla informácie, podľa ktorých by do juhoamerickej krajiny mal už čoskoro pricestovať líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v rámci reakcie na násilné protivládne protesty v jeho vlasti. Podľa nemenovaného venezuelského predstaviteľa sa však tieto správy nezakladajú na pravde a medzi Caracasom a Kaddáfím nedošlo k žiadnemu kontaktu. Odmietol tak slová britského ministra zahraničných vecí Williama Haguea, ktorý sa v pondelok v Bruseli vyjadril, že kontroverzný líbyjský líder je „už na svojej ceste“ do Venezuely. „Neviem odkiaľ majú takéto informácie, nie je to pravda,“ povedal vládny zdroj.
Európske krajiny začali evakuovať svojich občanov
Rakúsko, Srbsko a Portugalsko patria medzi prvé európske krajiny, ktoré v súvislosti s masovými nepokojmi v Líbyi v pondelok začali evakuovať svojich občanov z tejto krajiny. Pre hromadný odsun sa rozhodli aj niektoré zahraničné podniky pôsobiace v Líbyi, ktorá patrí medzi významných svetových producentov ropy. Mnohé európske štáty na aktuálnu situáciu zareagovali vydaním výstrahy pre turistov a cestujúcich, ktorých vyzývajú, aby sa severoafrickej krajine vyhli.
Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Peter Launsky-Tieffenthal, vláda v pondelok popoludní plánovala do Tripolisu vyslať vojenské lietadlo z maltskej Valletty, ktoré môžu využiť Rakúšania ako aj občania iných krajín EÚ.Rakúska vláda sa tak podľa neho rozhodla vzhľadom na plnú vyťaženosť pravidelnej leteckej linky z Tripolisu do Viedne.
Vyslaný špeciál by sa mal ešte v pondelok vrátiť na Maltu, kde zostane pre prípad, že by bola potrebná ďalšia misia. Podľa Launského-Tieffenthala sa momentálne v Líbyi nachádza vyše 100 Rakúšanov, z ktorých väčšina v krajine pracuje. Viedeň sa zachovala veľkoryso aj počas nedávnych nepokojov v Egypte, keď okrem Rakúšanov evakuovala aj občanov iných krajín EÚ, najmä Nemcov, Britov a Francúzov.
Svojich občanov sa snaží dopraviť do bezpečia aj Srbsko, ktoré zaznamenalo prípad, keď na pracovníkov srbskej ropnej spoločnosti Petrolcomet v Líbyi zaútočila skupina ozbrojených rabovačov. Ohrozených Srbov kontaktovalo veľvyslanectvo v Tripolise, aby sa ubezpečilo, že nikto z nich neutrpel zranenia. Časť svojich zahraničných pracovníkov sa tiež rozhodol evakuovať taliansky ťažobný gigant Eni, ktorý je najväčšou zahraničnou energetickou spoločnosťou v Líbyi. Podľa oficiálneho vyhlásenia však produkcia ropy zatiaľ nie je ohrozená. Medzi ďalšie zahraničné podniky, ktoré sťahujú svoj personál, patria Ruské železnice (RŽD) realizujúce projekt vysokorýchlostnej trate spájajúcej 550 kilometrov vzdialené mestá Bengází a Surt. Z Líbye už stihlo utiecť viac ako 2300 Tunisanov žijúcich na území susednej krajiny, a to napriek tomu, že Tunisko po nedávnej revolúcii zažíva masový exodus.
V Líbyi bude krvavá občianska vojna, tvrdí Kaddáfiho syn
Syn líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v pondelok prostredníctvom médiami odvysielaného príhovoru varoval, že jeho krajina bude čeliť krvavej občianskej vojne, ak demonštranti odmietnu prijať ponúkané reformy. Saíf al-Islám Kaddáfí vyjadril svoju ľútosť nad bezprecedentným povstaním proti 41-ročnej vláde jeho otca a označil ho za zahraničné sprisahanie. Priznal však, že brutálny zásah proti demonštrantom bol chybou, a vyzval občanov na vybudovanie „novej Líbye“.
„Líbya je na križovatke. Ak sa dnes nedohodneme na reformách, nebudeme oplakávať 84 ľudí, ale tisíce mŕtvych, a Líbyou budú pretekať potoky krvi,“ povedal.
Kaddáfiho syn uviedol nižší počet obetí násilností ako uvádzajú Spojené štáty americké či ľudskoprávne organizácie, podľa ktorých až stovky demonštrantov mohli zahynúť pri ofenzíve vládnych síl. Armáde pri potláčaní demonštrantov údajne pomáhali aj žoldnieri. Podľa svedkov medzi elitnými jednotkami vernými Kaddáfímu je mnoho zahraničných žoldnierov, ktorí proti demonštrantom používajú aj zbrane ako mínometné strely a protiraketové strely. Na strechách domov sú rozmiestnení ostreľovači.
V meste Benghází ich protestujúci zahnali do jedného komplexu, zvyšok mesta je podľa svedkov „oslobodený“. Pred budovou súdu sa údajne zhromaždili tisíce ľudí. „Všetky vládne budovy a policajné stanice boli vypálené,“ povedal miestny obyvateľ.
https://www.youtube.com/watch?v=eEupW-kvdBo
EÚ: Líbya by mala odpovedať na požiadavky ľudí žiadajúcich reformy
Európska únia v nedeľu vyzvala líbyjskú vládu, aby sa zdržala používania sily proti pokojným demonštrantom a reagovala na požiadavky jej ľudu prijať reformy.
„Odsudzujeme represie voči pokojným demonštrantom a hlboko ľutujeme násilie a smrť civilistov,“ uviedla šéfka diplomacie Európskej diplomacie Catherine Ashtonová v deklarácii v mene 27-členného bloku. „EÚ nalieha na úrady, aby sa ovládali a upokojili a aby sa okamžite vzdali násilia proti pokojným demonštrantom,“ vyhlásila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Ashtonová. Podľa nej „na legitímne nároky a požiadavky ľudí uskutočniť reformy (líbyjská vláda) musí odpovedať prostredníctvom otvoreného a zmysluplného dialógu Líbyjčanov“.
Svetové mocnosti kritizovali v nedeľu Líbyu v čase narastajúcich obáv, že pri brutálnom zásahu vlády proti demonštrantom žiadajúcim koniec 41-ročnej vlády Muammara Kaddáfího mohli prísť o život stovky ľudí. Ashtonová uviedla, že EÚ je „nesmierne znepokojená týmito udalosťami v Líbyi a správami o úmrtiach veľkého počtu demonštrantov„. Únia preto vyzvala líbyjské úrady, aby rešpektovali slobodu prejavu a právo na zhromažďovanie. „EÚ vyzýva úrady, aby okamžite ukončili blokovanie verejného prístupu na internet a mobilných telefónnych sietí. EÚ tiež vyzýva úrady, aby povolili médiám po celej krajine pracovať slobodne,“ dodala. Pri sobotňajších zrážkach medzi líbyjskými bezpečnostnými zložkami a demonštrantami v meste Benghází prišli o život desiatky ľudí.
Podľa britského denníka Independent ostreľovači patriaci k elitným jednotkám vodcu krajiny Muammara Kaddáfího postrieľali v tomto meste až 200 ľudí. Organizácia Human Rights Watch v sobotu ešte pred posledným incidentom odhadla počet obetí trojdňových nepokojov v Líbyi na najmenej 84. Informácie o obetiach sa však nedajú presne overiť, keďže vláda kontroluje médiá a iné komunikačné kanály. Úrady ešte v piatok odstrihli krajinu od pripojenia na internet a zahraničným novinárom nepovolili od začiatku nepokojov vstup do krajiny.