BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ochotne prijíma požiadavku Svätého Otca, ktorý vyhlásil na sobotu 7. septembra deň pôstu a modlitieb za mier v Sýrii i ďalších miestach krvavých konfliktov, a pozýva jednotlivé farnosti a veriacich, aby sa k tejto iniciatíve pridali.
Ako povedal v utorok pre agentúru SITA predseda KBS Stanislav Zvolenský, KBS pozýva na Slovensku k tejto iniciatíve všetkých kresťanov, veriacich iných náboženstiev i ľudí dobrej vôle bez vyznania, aby sa pripojili formou, akú uznajú za vhodnú.
Na Námestí sv. Petra v Ríme sa 7. septembra, v predvečer sviatku Narodenia Panny Márie od 19:00 do polnoci uskutoční modlitbové bdenie za pokoj pre Sýriu a celý svet.
Svätý Otec vyzval miestne cirkvi na celom svete, aby sa pripojili a zorganizovali vlastné modlitbové stretnutia. V Bratislave sa v jezuitskom kostole uskutoční modlitbové stretnutie za pokojné vyriešenie konfliktu v Sýrii za účasti arcibiskupa Stanislava Zvolenského v sobotu od 20:00 do 21:00. Modlitby za pokoj budú sprevádzané spevmi z Taizé.
Aj Trnavská arcidiecéza sa pripája k tejto iniciatíve Svätého Otca a povzbudzuje kňazov, aby vo svojich farnostiach zorganizovali modlitbové stretnutia. V katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave sa v sobotu uskutoční modlitbové stretnutie spojené s adoráciou medzi 18:00 až 19:00.
V nedeľu počas modlitby Anjel Pána adresoval Svätý Otec „rozhodnú a naliehavú výzvu celej Katolíckej cirkvi, no tiež aj všetkým kresťanom iných vyznaní, ľuďom každého náboženstva a aj tým bratom a sestrám, ktorí nie sú veriaci“. Pokoj je dobro, ktoré prekonáva každú hranicu, pretože je to dobro celého ľudstva, povedal pápež František. Ostro odsúdil použitie chemických zbraní a odmietol ďalšie použitie násilia.
„K pokoju nikdy nevedie použitie násilia. Vojna vyvoláva vojnu, násilie vyvoláva násilie.“ Ako povedal, cesta k pokoju vedie cez svedomie jednotlivcov a vzájomný dialóg, „nie kultúra stretu, nie kultúra konfliktu je tým, čo vytvára spolunažívanie v národoch a medzi národmi, ale kultúra stretnutia, kultúra dialógu, toto je jediná cesta k pokoju.“ Svätý Otec v závere svojho príhovoru požiadal aj všetky partikulárne Cirkvi, aby okrem prežívania pôstu zorganizovali nejaký liturgický obrad s týmto úmyslom.