Košickí hokejisti sa vrátili na čelo extraligy

Nitra kosice
Brankár Marek Čiliak z HC Nitra (vľavo) a Erik Piatak z HC Košice (v strede) počas zápasu 19. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra a HC Košice. Nitra, 6. november 2011. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 6. november (WEBNOVINY) – Hokej – Tipsport extraliga 2011/2012 – 19. kolo:

MsHK DOXXbet Žilina – HKm Zvolen 3:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Góly: 8. Róbert Huna (D. Devečka), 23. Róbert Huna (Richard Huna), 60. Sivák (Róbert Huna)

Vylúčení: 7:2 na 2 min, navyše L. Jurík (Zvolen) 10 min nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff – M. Korba, P. Korba, 1259 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Niník – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Michajlov, V. Nemec, T. Sýkora – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – Stupka, Linet, Kupis

Zvolen: Škrečko – J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Korhonen, Hraško, Ťavoda, Šiška – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Šachrajčuk, Brabenec – Čurilla, M. Jurík, Škvaridlo – Otčenáš, Síkela, Zuzin

I. tretina

Žilinčania začali od úvodných minút náporom. Prvú dobrú streleckú príležitosť mal v 3. min kapitán Devečka, ale Škrečko bol pozorný. Zvolen mohol ísť do vedenia pri vylučení domáceho Ďurkecha, vytvoril si tlak, no gól nedal. V 8. min mal ideálnu príležitosť na vsietenie úvodného golu domáci Sivák, sám pred Škrečkom však nedal. To, čo sa nepodarilo Sivákovi, napravil v tej istej minúte Róbert Huna, ktorý pohodlne zasunul puk za chrbát zvolenského gólmana.

II. tretina

V druhej desaťminútovke mal ešte dve dobré strelecké príležitosti Devečka, ale stav sa nemenil. Vlci mohli viesť v úvode druhej tretiny po nezištnej spolupráci bratov Hunovcov, no gól to neprinieslo. Následne mal veľkú šancu Marek Slovák, no bez gólového efektu. V 23. min domáci hrali oslabenie, Richard Huna unikol a Róbert Huna zvýšil vedenie Žiliny na 2:0. Následne Zvolenčania nevyužili 43-sekundovú početnú prevahu piatich proti trom. Potom to bolo o vylúčeniach na obidvoch stranách. Zaujímavý bol záver druhej tretiny, keď sa v dobrej príležitosti ocitli postupne Drevenák, Smotrila a hosťujúci Slovák, ale Škrečko a Laco ich strelecké pokusy kryli.

III. tretina

V úvode posledného dejstva sa hral obojstranne rýchly hokej. V 44. min mal ideálnu šancu na vsietenie kontaktného gólu Brabenec, ale sám pred Lacom nedal. Svoj prvý gól mohli Zvolenčania vsietiť pri dvoch presilových hrách, ale stav sa nemenil. Posledná desaťminútovka bola bojom o každý kúsok ľadu. Zvolenčania sa snažili, ale v domácej bránke chytal výborný Laco. Minútu tridsaťdeväť sekúnd pred koncom duelu Zvolenčania odvolali brakára Škrečka, domáci však zásluhou Siváka 12 sekúnd pred sirénou upravili k spokojnosti vyše tisícky divákov na 3:0.

Hlasy:

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Som spokojný s víťazstvom a ziskom troch bodov proti ťažkému súperovi. Vieme, že Zvolenu to v poslednej dobe ide. Na zápas sme sa pripravili dobre takticky. Mužstvo podalo kolektívny výkon, bojovalo, hralo so srdcom. Podržal nás brankár Marek Laco, ktorý mal najmä v poslednej časti hry famózne zákroky a zaslúžil si nulu na svojom konte.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „V úvode stretnutia sme nezačali hrať dobre. Domáci boli aktívnejší, mali lepší pohyb. My sme urobili niekoľko hrubých chýb a inkasovali z nich gól. V druhej tretine sme dostali gól pri našej presilovke, ten dal domácim krídla, nás utlmil. Potom bola snaha o zvýšenie aktivity, mali sme niekoľko príležitostí, ale gól sa nám nepodarilo vsietiť. Výborný výkon podal domáci gólman Marek Laco. Žilina si za predvedený výkon zaslúžila vyhrať, my sme hrali tak pol stretnutia, a to je na víťazstvo málo.“

HK Nitra – HC Košice 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Góly: 13. M. Štefanka (M. Hruška, J. Fojtík) – 23. Michel Miklík (S. Gron, Fabuš), 28. Michel Miklík (S. Gron), 43. Dravecký (Zálešák, P. Bartoš)

Vylúčení: 3:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Brath, Novák, 2299 divákov

Nitra: Čiliak – Árvay, M. Hruška, Rais, M. Bača, König, J. Polák – J. Fojtík, M. Štefanka, P. Barinka – S. Saliji, T. Chrenko, Korhoň – G. Saliji, Hrnka, L. Klíma – Šumichrast, Uhnák

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, M. Novák, Šeda, Slimák, M. Grman, Biro, Mlynarovič – P. Bartoš, Zálešák, Dravecký – Jenčík, S. Gron, Michel Miklík – Marcel Haščák, E. Piatak, D. Pašek – Matúš Chovan, Vorel, Fabuš

I. tretina

Domáci vstúpili do zápasu aktívne a už v úvodných minútach si vypracovali viacero šancí. Po góle volala najmä príležitosť Korhoňa, ktorý v 2. minúte osamotený pred brankárom Hylákom zaváhal.

Ofenzívne naladených domácich mohol v 13. minúte poslať do vedenia Uhnák, no v dobrej pozícii medzi kruhmi zaváhal.

Nitrania sa však dočkali už o pár sekúnd. V presilovke nahodil puk na Hyláka obranca Hruška a domáci kapitán Štefanka úspešne zmenil smer puku priamo do košickej bránky – 1:0.

II. tretina

Snaha o rýchle vyrovnanie bola na košických hráčoch badať od prvých sekúnd prostrednej časti. Gólu sa hostia dočkali krátko po skončení presilovky. V 23. minúte využil zaváhanie domáceho brankára Miklík, ktorý pohotovo trafil odkrytú bránku. Ten istý hráč o päť minút neskôr podčiarkol aktivitu hostí. Gron strieľal z pravej strany a nekrytý Miklík nemal problém poslať hostí do vedenia – 1:2. Hostia svoje vedenie do konca druhej časti úspešne udržali, mali viac z hry, no ďalší gól do 40. minúty nepridali.

Dôležitý tretí gól pridali Košičania v presilovke v 43. minúte. Zálešák nabil spoza bránky Draveckému, ktorý prudkou strelou zvýšil na 3:1. V 48. minúte mohol znížiť Šumichrast, ale pred odkrytou bránkou nemieril presne. V 52. min sa dostal do šance Chrenko, ktorý si položil obrancu Tabačeka, no Hyláka prekonať nedokázal. Nitriansku presilovku mohol v 54. mine využiť Garip Saliji, ale zblízka prestrelil odkrytú bránku. Ani ďalšia snaha oboch tímov už góly nepriniesla a preto sa stretnutie skončilo víťazstvom Košíc 3:1.

Hlasy:

Ján Jaško (tréner Nitry): „V prvej tretine sme mohli dať aj viac gólov ako jeden. Mali sme k tomu niekoľko šancí v presilovkách. V druhej tretine sme dostali dva góly. V tretej časti prišlo ďalšie naše oslabenie a tretí inkasovaný gól. Potom sme síce mali nejaké šance na vyrovnanie, no gól sme nedali. Počas reprezentačnej prestávky nás čaká s mužstvom tvrdá práca. Bol by som rád, ak by medzitým prišli do mužstva dve či tri posily.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Chceli sme nadviazať na dobrý výkon z piatkového zápasu proti Trenčínu. V prvej tretine sme pri niektorých šanciach súpera mali aj šťastie. Dobrou hrou smerom dozadu sme zápas zvládli. Dnes sa ukázala aj kvalita na našej strane.“

MHC Mountfield – HK 36 Skalica 5:4 po sam. nájazdoch (2:1, 1:1, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. Macejka (Martin Výborný, J. Markovič), 17. Zukal (Galamboš, Themár), 30. Škoda (Murček), 44. Kriška (J. Markovič, Zukal), rozhodujúci sam. nájazd premenil J. Markovič – 1. J. Hruška (Obdržálek), 33. Obdržálek (Šmach, J. Hruška), 54. J. Hruška (R. Školiak, Šmach), 60. J. Hruška (Kutálek, Šmach)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – P. Šefčík, Výleta, 2000 divákov

Martin: M. Šimko – Zukal, Martin Výborný, L. Kozák, Brcko, Matejka, Obuch – J. Markovič, Galamboš, Themár – Škoda, Murček, Šišovský – Kriška, Vartovník, Škumát – Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Bučka, J. Jurík – J. Hruška, R. Školiak, Obdržálek – Holovič, Lušňák, T. Višňovský – Šátek, Klejna, Kutálek – Konečný, Štepán

I. tretina

Raketový vstup do zápasu Skaličania bez zraneného Pálffyho v zostave nezužitkovali. V 29. sekunde otvoril skóre z prvej strely na Šimkovu bránku Hruška – 0:1. Martinčanov skorý úder nevyviedol z rytmu. Verní svojej taktike bránili stredné pásmo a hrozili z brejkov. V 8. min nezdvihol osamotený Šišovský puk ponad ležiaceho Lakosila. Hostia mali potom dobrú príležitosť na druhý gól, ale 33-sekundová presilová hra o dvoch hráčov zostala bez odozvy. O dve minúty už bolo vyrovnané. Puk putoval po biliardovej spolupráci po osi Markovič – Výborný – Macejka do prázdnej bránky – 1:1. V 16. min upútal Škoda svojím dravým prienikom, ktorý zastavil Kloz nedovolene. V následnej presilovke prestrelil Zukal Lakosila – 2:1.

II. tretina

Aj po prestávke držali Spišiakovci pevne opraty zápasu vo svojich rukách. Záhoráci mali dvakrát šťastie, lebo najskôr v 25. min strieľal Vartovník do pravej žŕdky Lakosilovej bránky a o dve minúty namieril Škoda do jej hornej žŕdky. V 29. min bol na konci peknej kombinácie Thémara a Galamboša Markovič, Lakosil ešte stačil zasiahnuť, no o minútu bol proti Škodovej strele bezmocný – 3:1. V 33. min sa dostali Skaličania do hry, keď Obdržálek v presilovej hre znížil dvojgólový náskok Martina. Hostia potom prevzali iniciatívu, tlačili sa pred Šimka, ale aj on svoje mužstvo podržal.

III. tretina a predĺženie

Na začiatku tretej tretiny zastavil strelu Školiaka Šimkov semafor. V 44. min stačilo Kriškovi šesť sekúnd na to, aby využitou presilovkou poslal Martinčanov opäť do dvojgólového predĺženia. Záhoráci sa nevzdávali nádeje na dobrý výsledok a v 54. min Hruška dostal svoje mužstvo na kontakt. Skaličania hrali potom 71 sekúnd pred koncom power-play a 55 sekúnd pred záverom tretej časti hry strelecky disponovaný Hruška vyrovnal a poslal duel do predĺženia. V ňom mohli rozhodnúť Obdržálek aj Lušňák, ale Šimko ich pokusy aj so šťastím kryl. V samostatných nájazdoch mal najpevnejšie nervy Markovič, ktorý rozhodol o tretej domácej výhre Martina za sebou.

Hlasy:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Som rád, že sa nám podarilo získať dva body, aj keď vzhľadom na vývoj sme mohli mať možno aj o bod viac. Keby mi však pred zápasom niekto povedal, že to takto dopadne, bral by som to všetkými desiatimi. Som rád, že sa mužstvo po nepriaznivých výsledkoch z úvodu súťaže vzchopilo. Počas prestávky čakáme na to, že sa vedenie vyjadrí k finančnej situácii, lebo k 15. novembru majú pätnásti hráči výpovede.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Prvá tretina nám ušla, ale potom sme vyrovnali a v predĺžení nám chýbalo šťastie. Cením si získaný bod a naše vystúpenie pred reprezentačnou prestávkou hodnotím veľmi kladne. Dúfam, že sa počas tejto prestávky vrátia naši zranení hráči opäť do zostavy.“

HC ´05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 47. J. Sýkora (Češík), 49. Tománek (T. Hričina), 54. T. Hričina (Tománek, Cebák)

Vylúčení: 5:7, navyše: Jokila a Krisstoffersson (obaja Banská Bystrica) za nešp, správanie na 10 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: V. Baluška – Orolin, J. Tvrdoň, 1517 divákov

Banská Bystrica: Chorošun – Cebák, Haverinen, Kolba, P. Huba, Kubka, Cuník, Paľov, Bambúch – Tománek, Jokila, T. Hričina – J. Sýkora, Češík, Kútny – Marcinek, Heizer, Krisstoffersson – F. Novák, Petro, M. Kokavec

Trenčín: V. Kováč – Bolf, Gabriš, Hlubuček, E. Bednár, Martin Chovan, Imrich, Štindl – Pardavý, M. Daňo, T. Melichárek – Tybor, Sojčík, R. Tvrdoň – O. Mikula, A. Šťastný, M. Filo – Radulay, P. Kopecký, Koložváry

I. tretina

Trencin banska bystrica

Banskobystričania, nabudení piatkovým víťazstvom nad lídrom so Skalice, chceli pokoriť aj ďalší kvalitný celok z vrchných priečok extraligy z Trenčína a podriadili tomu aj taktiku. V prvej tretine mali domáci viac šancí i miernu prevahu, ale brankár Kováč neriešil obzvlášť nebezpečné situácie.

V 6. min sa však ako prví hostia dostali do slušnej príležitosti, keď A. Šťastný unikol po ľavej strane až pred Chorošuna, ale neprekonal ho. Na opačnej strane o dve minúty neskôr zavaril brankárovi Dukly Kútny, dostal za jeho chrbát puk, ale v bránkovisku ho nemal kto posunúť za čiaru. V 10. minúte hrozili „barani“ v presilovke, Kútny prestrčil z medzikružia puk k Češíkovi, ktorý sa pohotovou strelou pri pravej žrdi nepresadil pred Kováčom.

V 15. a 20. minúte to skúšal Kokavec z ľavého kruhu, ale ani on dobrými strelami nenašiel recept na gólmana hostí.

II. tretina

Aj v druhej tretine pokračoval viac bojovný hokej. Iba málo momentov zaujalo, napríklad v 25. min Kopecký prešiel po ľavej strane, prihral na pravú Radulayovi a jeho tvrdú strelu zneškodnil Chorošun. O tri minúty neskôr Tománek vysunul Jokilu do šance, ale pri zakončení prišiel o puk. Nebezpečná bola presilovka Trenčanov v 29. minúte, Bolf od modrej čiare poriadne zamestnával defenzívu baranov i brankára. V druhej polovici zápasu to skúšali pred Kováčom Češík s Kútnym, ale ani trenčiansky gólman sa nedal prekvapiť, zahriala ho aj strela Tománka v 38. minúte z hornej časti pravého kruhu.

Až v tretej tretine diváci videli kvalitnejší hokej, hlavne z domácej strany. Do vedenia sa mohol dostať Trenčín, zásluhou Tvrdoňa v 45. min, no z dvoch metrov neprekonal Chorošuna. O dve minúty sa však dostali do šance domáci hokejisti, po vhadzovaní najprv Češík neuspel pred Kováčom, ale k odrazenému puku sa dostal Sýkora, ktorý bekhendom poslal puk do ľavého horného rohu trenčianskej bránky. Baranov gól nabudil a v 49. min aktivita priniesla aj druhý gól, keď Tománek prešiel od mantinelu až pred bránku a na dvakrát prekonal Kováča.

Hostia ešte mohli znížiť, ale pred Chorošunom neuspel Daňo a po ňom ani pri ľavej žrdke Pardavý. V 54. min z pravej strany vystrelil Tománek, Kováč vyrazil puk rovno pred Hričinu a ten sa nemýlil – 3:0. V 57. min sa ešte Kútny rútil sám na brankára Kováča, ale neuspel. V závere pribudlo nervozity, hlavný rozhodca Vladimír Baluška vylúčil niekoľkých hráčov za hrubosť, ale na skóre to nič nezmenilo.

HK Orange 20 8 0 0 1 0 0 7 13:32 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)