Zmeny v klíme: Viete aký je rozdiel medzi fenoménmi El Niño a La Niña?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Global warming concept.
Dead tree in the arid land Compare with the growing tree in the green land.Climate change,global warming,dry soil,cracked rift land. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zmena klímy je jedným z najväčších problémov, ktorým čelí naša planéta. Fenomény El Niño a La Niña zohrávajú kľúčovú úlohu v týchto klimatických zmenách. Hoci oba tieto javy pochádzajú z rovnakej oblasti, Tichého oceánu, ich vplyvy na počasie a klimatické podmienky sú zásadne odlišné. Ako presne tieto fenomény ovplyvňujú globálne počasie a aké sú medzi nimi hlavné rozdiely?

Ako El Niño a La Niña ovplyvňujú počasie?

Povrch oceánu sa ohrieva a ochladzuje v závislosti od sily pasátov, ktoré za normálnych podmienok vanú od východu na západ. Keďže teplota povrchu oceánu sa mení v závislosti od atmosférických podmienok, mení sa aj charakter zrážok. Tento proces môžeme opísať ako vedecký „tanec“ medzi oceánom a atmosférou, pričom opačné konce spektra sú známe ako El Niño (teplá fáza) a La Niña (studená fáza). Tieto extrémne fázy sa spoločne nazývajú cyklus El Niño – južná oscilácia (ENSO).

Climate change El Niño and La nina effects
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Čo sa deje počas El Niño?

Keď sa v strednej a východnej časti tropického Tichého oceánu nahromadí teplá voda, nastáva fenomén El Niño. Tento jav zvyšuje vlhkosť vo vzduchu, čo vedie k častejším dažďovým prehánkam. V USA bývajú zimné teploty na severozápade teplejšie ako zvyčajne, pričom sa znižuje množstvo zrážok, zatiaľ čo juhovýchod zažíva vlhšie podmienky ako obvykle.

Napríklad v roku 1997 bola teplota vody až o 6 °C vyššia ako priemerná, čo viedlo k nadpriemerným zrážkam v niektorých častiach sveta. Niektoré oblasti juhozápadu, vrátane Kalifornie, zažili historické záplavy a zosuvy pôdy. Podobne v roku 2015 bola hladina mora v južnej Kalifornii o viac ako 6 cm vyššia ako normál, čo viedlo k vyšším prílivom a odlivom a k zvýšeným pobrežným záplavám.

Heat wave in America concept, 3D rendering
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Čo sa deje počas La Niña?

Naopak, keď sa v tej istej oblasti nahromadí chladná voda, nastáva La Niña, ktorá má opačný vplyv. V roku 1988 spôsobila nezvyčajne chladná voda ochladenie atmosféry. Keďže sa vyparilo menej vody, vzduch sa stal suchším, chladnejším a hustejším.

Tento hustý vzduch nestúpal a nevyvíjal sa do búrok, čo spôsobilo, že v niektorých častiach sveta, napríklad vo východnom Tichom oceáne, Ekvádore, Peru a na juhovýchode USA, spadlo menej zrážok.

Wild stoms lashing the Gold Coast during a wet La Nina season
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Prečo sú El Niño a La Niña dôležité?

El Niño a La Niña sú súčasťou prírodného cyklu, ktorý môže významne ovplyvniť nielen globálne počasie, klímu a stav oceánov, ale aj produkciu potravín, ľudské zdravie a zásobovanie vodou. Tieto systémy zvyčajne trvajú približne jeden až dva roky, pričom cyklus sa strieda každé tri až sedem rokov.

Aké sú predpovede pre Európu?

Hoci priame účinky El Niño a La Niña sú najvýraznejšie v Amerike, tieto modely môžu ovplyvňovať globálne systémy počasia vrátane Európy. Pri prechode z El Niño do La Niña môže Európa zaznamenať zmeny v teplotnom a zrážkovom režime. Kombinácia otepľovania klímy a prechodu z El Niño na La Niña môže zvýšiť riziko vĺn horúčav a sucha v niektorých častiach Európy.

Zatiaľ čo niektoré oblasti môžu čeliť zvýšenému riziku vĺn horúčav a sucha, v iných oblastiach by sa mohla zvýšiť pravdepodobnosť výskytu povodní a extrémnych zrážok. Zložitá súhra medzi El Niño, La Niña a ďalšími klimatickými faktormi môže ovplyvniť frekvenciu a intenzitu prívalových dažďov a búrok v Európe.

Beautiful lightning during a thunderstorm at night in a forest that caused a fire, against a dark sky with rain
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať