Úžasný vývoj batérie: Od rýb po nabíjačky

Úžasný vývoj batérie: Od rýb po nabíjačky
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Predstavte si život bez batérií. Znie to ťažko, však? Sme zvyknutí na to, že nám batérie uľahčujú život, ale ich cesta k súčasnej podobe je úžasne fascinujúca. Batérie začali ako jednoduchý objav inšpirovaný prírodou a dnes predstavujú základný stavebný kameň našej technologickej a ekologickej budúcnosti.

Prírodná inšpirácia a prvá batéria

Keď hovoríme o batériách, nemožno nespomenúť talianskeho vynálezcu Alessandra Voltu, ktorý sa nechal inšpirovať elektrickými rybami pre vytvorenie prvej  batérie. Tieto tvory dokázali generovať elektrický prúd pred tým, ako sme si tento fenomén osvojili a používali vo svoj prospech. V roku 1799 Volta predstavil galvanickú hromadu – krok, ktorý zmenil svet. Išlo o prvú batériu, ktorá pozostávala z medených a zinkových kotúčov oddelených látkou nasiaknutou soľankou.

Dobíjanie histórie

Časom prichádzali vylepšenia tohto vynálezu ako olovená batéria Gastona Plantého v roku 1859, ktorá bola prvou nabíjateľnou batériou. Používali sa na osvetlenie vlakových vozňov a dodnes sa široko uplatňujú v zapaľovaní konvenčných automobilov. Ďalším krokom k vylepšeniu batérií bol vynález nemeckého lekára Carla Gassnera v roku 1888, ktorý vynašiel zinkovo-uhlíkovú batériu. Tá bola predzvesťou modernej doby spotrebiteľských batérií.

Revolúcia v mobilite a efektívnosti

Dvere prenosnej elektroniky otvorili až alkalické batérie. Ich vynález v začiatkoch 20. storočia a komercializácia v 50. rokoch položili základy pre naše dnešné mobilné zariadenia.

Lítiová éra a jej dopad

Lítium-iónové batérie predstavili v roku 1991 John Goodenough a Akira Yoshina. Stali sa revolučnými vďaka svojej malej veľkosti, vysokému napätiu a skladovaniu náboja. Spočiatku bola ich výroba však drahá. Dnes sú o 30 krát lacnejšie v porovnaní s pred 30 rokmi a umožňujú vývoj od IoT zariadení po elektrické vozidlá.

Postupný, ale revolučný pokrok

Vedci ako Jay Turner z Wellesley College upozorňujú, že vývoj je často postupný, ale každý malý krok vedie k obrovskému zlepšeniu výkonu. Tak je to aj v prípade batérií. Evolúcia tohto vynálezu od galvanických batérií k lítium-iónovým článkom zaznamenala pozoruhodný pokrok, hoci vývoj batérií bol v porovnaní s inými technológiami dosť pomalý.

Inovácie v technológii batérií sú však veľmi dôležité. Pomáhajú totiž stabilizovať energetické siete, prispievajú k cieľu uhlíkovej neutrality a tiež zbaviť sa závislosti od fosílnych palív.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom