TOP 5 najekologickejších krajín Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Renewable energy and sustainable development
Glass globe in the in nature concept for environment and conservation
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa štúdie spoločnosti Hemsol, ktorá sa zaoberá výrobou solárnej energie, bolo Nórsko uznané za krajinu s najšetrnejším prístupom k životnému prostrediu v Európe. Odborníci pri zostavovaní rebríčka najekologickejších krajín Európy zohľadnili rôzne faktory, ako napríklad podiel obnoviteľných zdrojov energie, mieru recyklácie a emisie oxidu uhličitého.

Nórsko

Prvenstvo Nórska ako najekologickejšej krajiny Európy sa pripisuje jeho pôsobivému podielu obnoviteľnej energie v roku 2022, a to napriek vysokým emisiám oxidu uhličitého na obyvateľa a rozsiahlej poľnohospodárskej pôde.

Aurora borealis, Northern lights over mountain with fishing village on coastline at Hamnoy, Lofoten islands
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Rakúsko

Rakúsko si zabezpečilo druhé miesto najmä vďaka tomu, že jeho občania uprednostňujú verejnú dopravu, čím výrazne znižujú používanie automobilov. Rakúsko vyniká aj vysokou mierou recyklácie a záväzkom k Parížskej dohode, hoci v emisiách oxidu uhličitého je na šiestom mieste.

Hallstatt, Austria.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Fínsko

Fínsko sa umiestnilo na treťom mieste po zavedení nového klimatického zákona 1. júla 2022. V zákone sa stanovujú ambiciózne ciele znižovania emisií na roky 2030, 2040 a 2050 s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035.

Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Island

Island na štvrtom mieste sa môže pochváliť jednou z najnižších mier emisií oxidu uhličitého spomedzi desiatich európskych krajín a najvyššou mierou podielu energie z obnoviteľných zdrojov.

Island sa usiluje o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040 a zníženie emisií skleníkových plynov o 40 % do roku 2030, ako je uvedené v jeho aktualizovanom akčnom pláne pre oblasť klímy.

Hallgrimskirkja church and Reykjavik cityscape in Iceland aeria
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Švédsko

Päticu najekologickejších krajín Európy uzatvára Švédsko, ktoré sa vyznačuje rozsiahlymi zalesnenými oblasťami a druhým najvyšším využívaním energie z obnoviteľných zdrojov. Cieľom Švédska je dosiahnuť do roku 2045 nulové čisté emisie skleníkových plynov, pričom ich úroveň by sa mala znížiť minimálne o 85 % v porovnaní s rokom 1990.

Skeppsbron embankment in Stockholm old town (Gamla Stan), Sweden
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Ako sú na tom ostatné krajiny?

Estónsko je považované za zelenú krajinu vo viacerých aspektoch, najmä pokiaľ ide o jeho pokrok v oblasti udržateľnosti a ochrany životného prostredia.

Nemecko je uznávané pre svoju angažovanosť v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, najmä solárnej a veternej energie, a pre svoje vedúce postavenie v oblasti environmentálnych technológií.

Luxembursko má vo všeobecnosti prísne environmentálne normy, najmä v oblastiach, ako je kvalita ovzdušia a vody a odpadové hospodárstvo.

Švajčiarsko má tiež silné striktné environmentálne predpisy, ktoré sa zameriavajú na ochranu prírodnej krajiny a podporu udržateľnosti. Krajina je známa efektívnym nakladaním s odpadom a vysokou mierou recyklácie.

Slovinsko je známe svojou biodiverzitou, ochranou lesov a udržateľnými postupmi v oblasti cestovného ruchu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať