Shell podáva žalobu proti Greenpeace, žiada 2,1 milióna dolárov za tieto protesty

Shell podáva žalobu proti Greenpeace, žiada 2,1 milióna dolárov za tieto protesty
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Energetický gigant Shell sa obrátil na súdy s požiadavkou na odškodnenie vo výške 2,1 miliónov od environmentálnej skupiny Greenpeace. Táto žaloba, jedna z najväčších právnych hrozieb voči Greenpeace v ich 50-ročnej histórii, vznikla po tom, ako aktivisti skupiny začiatkom tohto roka obsadili pohyblivú ropnú plošinu Shell, protestujúc proti škodám spôsobeným fosílnymi palivami.

Prestať vŕtať a začať platiť

Žaloba Shellu predstavuje historicky nevídaný krok. Spoločnosť žiada o neobmedzené blokovanie všetkých protestov proti svojej infraštruktúre na mori alebo v prístavoch na celom svete. Túto požiadavku vyprovokoval incident, kedy štyria aktivisti Greenpeace nastúpili na plošinu severne od Kanárskych ostrovov, zatiaľ čo ju prepravovali na Shetlandské ostrovy, s nápismi požadujúcimi, aby spoločnosť na výrobu fosílnych palív „prestala vŕtať – začala platiť“.

Prvoradá je bezpečnosť

Shell, ktorý čelí kritike za svoje klimatické stratégie, obhajuje svoje kroky ako snahu o ochranu bezpečnosti na mori. Podľa hovorcu spoločnosti, žaloba sa týka iba námornej infraštruktúry a je reakciou na konkrétne nebezpečné činnosti, ktoré ohrozujú životy ľudí. „Právo na protest je základné a absolútne ho rešpektujeme. Musí sa to však robiť bezpečne a zákonne. Shell a jeho dodávatelia sú oprávnení získať späť značné náklady na reakciu na nebezpečné akcie Greenpeace,“ dodal hovorca.

Na druhej strane Greenpeace obvinil Shell z používania agresívnej právnej taktiky v snahe „umlčať rastúci nesúhlas s krokmi generálneho riaditeľa Waela Sawana zdvojnásobiť investície do fosílnych palív„. Yeb Saño, výkonný riaditeľ Greenpeace pre juhovýchodnú Áziu a jeden z demonštrantov, vyhlásil: „Shell musí zastaviť svoje nezmyselné a chamtivé hľadanie fosílnych palív a prevziať zodpovednosť za ničenie, ktoré spôsobuje.“

Prípad je najnovší v rade stretov medzi ropným konglomerátom a klimatickými aktivistami. Očakáva sa, že táto udalosť pritiahne pozornosť svetových médií a podnieti ďalšiu diskusiu o zodpovednosti veľkých energetických spoločností za zmenu kampane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GreenpeaceShell