Ide o druhé celosvetové blednutie koralov za posledných 10 rokov v dôsledku otepľovania oceánov, referuje portál Euronews.
Vedci zaoberajúci sa koralovými útesmi na celom svete v pondelok vyhlásili, že koralové útesy na celom svete už po štvrtýkrát zaznamenali blednutie, ktoré je dôsledkom otepľovania oceánskych vôd v dôsledku klimatických zmien.
Blednutie koralových útesov v najmenej 53 krajinách bolo pozorovené od februára 2023 do súčasnosti, uviedli vedci z Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) a Medzinárodnej iniciatívy pre koralové útesy. Dochádza k nemu vtedy, keď koraly v dôsledku stresu vypudia riasy, ktoré sú zdrojom ich potravy a dodávajú im farbu. Ak je bielenie silné a dlhotrvajúce, koraly môžu uhynúť.
K bieleniu dochádza v rôznych regiónoch už nejaký čas. V najväčšom ekosystéme koralového útesu na svete, austrálskom Veľkom bariérovom útese, postihlo blednutie v roku 2022 90 % hodnotených koralov. Floridský koralový útes, tretí najväčší, zaznamenal vlani výrazné blednutie.
Druhé celosvetové bielenie za posledné desaťročie
Pondelňajšia správa predstavuje druhé celosvetové bielenie za posledných 10 rokov. Posledné sa skončilo v máji 2017. Vyvolal ju silný klimatický jav El Nino, ktorý zohrial svetové oceány, trvala tri roky a bola označená za horšiu ako predchádzajúce dve bielenia v rokoch 2010 a 1998.
Tohtoročné bielenie nasleduje po vyhlásení roku 2023 za najteplejší rok v histórii.
„Keďže sa svetové oceány naďalej otepľujú, blednutie koralov je čoraz častejšie a závažnejšie,“ uviedol vo vyhlásení Derek Manzello, koordinátor NOAA pre sledovanie koralových útesov.
Selina Steadová, morská biologička a výkonná riaditeľka Austrálskeho inštitútu morských vied, označila zmenu klímy za „najväčšiu hrozbu pre koralové útesy na celom svete“. Povedala, že vedci sa snažia získať viac informácií o tom, ako koraly reagujú na teplo, a identifikovať koraly prirodzene odolné voči teplu, ale uviedla, že je „veľmi dôležité, aby svet pracoval na znížení emisií uhlíka“.