KĽDR najnovšie otestovala strely s plochou dráhou letu, obavy stupňujú aj agresívne vyjadrenia Kim Čong-una k Soulu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Čong-un
Severokórejský vodca Kim Čong-un na návšteve ministerstva obrany. Piatok, 9. február, 2024. Foto: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Severná Kórea v stredu vystrelila do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu. Bol to piaty takýto test od januára. Informoval o tom Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl, podľa ktorého spolu s americkou armádou tieto odpaly analyzujú.

Sever ako jadrová veľmoc

Juhokórejská armáda bezprostredne neposkytla presný počet vystrelených rakiet, ani nepovedala, ako ďaleko doleteli. Tiež nie je známe, či ich vystrelili zo zeme alebo z mora. Zaznamenali ich len vo vodách juhovýchodne od mesta Wonsan.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) podľa odborníkov stupňuje tlak na svojich rivalov v roku volieb ako v Južnej Kórei, tak v USA. Dlhodobo sa pritom zameriava na to, aby prinútila Washington, aby akceptoval myšlienku Severu ako jadrovej veľmoci. KĽDR z toho chce vyťažiť bezpečnostné a ekonomické ústupky.

Test balistických striel

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa tiež agresívne vyjadruje smerom k Soulu, pričom už vyhlásil, že sa KĽDR vzdá dlhodobého cieľa zmiernenia so svojím južným susedom a vyhráža sa, že ho zničí jadrovými zbraňami, ak bude vyprovokovaný. V Južnej Kórei panuje obava, že Kim môže svoju rétoriku posilniť priamou vojenskou provokáciou, možno okolo spornej západnej námornej hranice, ktorá bola v minulých rokoch miestom smrteľných námorných potýčok.​​

Tento rok Pchjongjang otestoval aj prvú balistickú strelu stredného doletu na tuhé palivo. Južná Kórea, Japonsko a Spojené štáty na severokórejské testy reagovali posilnením spoločných vojenských cvičení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-un