16.11.20. Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z filmu o Jamesovi Bondovi Minulý týždeň jedno z hlavných oceľových lán ďalekohľadu, ktorý bol schopný udržať 544 ton, prasklo pod náporom „iba“ 283 ton.
5.8.20. Snímky z obežnej dráhy Zeme odhalili nové kŕdle tučniakov, prezradili ich veľké kopy exkrementov Vedci objavenie nových kŕdľov považujú za dobrú správu, tučniakov je viac, ako predpokladali.
3.6.20. Vedci objavili miesto s najčistejším vzduchom na Zemi, oblasť doteraz nepoškodila ľudská aktivita V pozorovanom vzduchu nie sú žiadne aerosóly pochádzajúce z ľudskej aktivity – ako napríklad zo spaľovania fosílnych palív, výsadby určitých plodín, výroby hnojív či likvidácie odpadových vôd.
25.4.20. Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, v minulosti zrejme obojživelník obýval dažďový prales Je to ďalší dôkaz, že Biely kontinent bol kedysi oveľa teplejší.
7.4.20. Koronavírus skomplikoval cestu britským vedcom z Antarktídy, pomohlo im kráľovské letectvo Pre BAS a antarktické výskumné agentúry iných štátov bude v najbližšom období výzva udržať kontinent bez nového koronavírusu.
14.3.20. Antarktída a Grónsko prichádzajú o ľadovce šesťkrát rýchlejšie, ako experti predpokladali Tvrdia to výskumníci z projektu Ice Sheet Mass Balance Intercomparison Exercise (Imbie).
14.2.20. Teplota na Antarktíde po prvý raz prekročila 20 stupňov Celzia, nový rekord namerali na ostrove Seymour Teplotu 20,75 stupňa Celzia namerali vedci 9. februára.
8.2.20. Vedci sa ponoria do Indického oceánu, skúmať budú aj dôsledky klimatických zmien V neprebádanej oblasti preskúmajú podmorský život i dopady klimatických zmien.
7.2.20. Na Antarktíde padol teplotný rekord, teplota sa vyšplhala na 18,3 stupňa Celzia Antarktický polostrov je podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) jedným z najrýchlejšie sa otepľujúcich miest na Zemi.
30.7.19. Vyššia teplota Tichého oceánu zabila podľa vedcov až tretinu koralového útesu ostrova Guam Takéto vážne vymieranie koralov ešte vedci nevideli.
29.12.18. Britský dobrodruh zdolal celú Antarktídu bez asistencie, prišiel dva dni po Američanovi Louisovi Ruddovi sa podarilo dostať do cieľa po 56 dňoch už v piatok večer.
3.12.18. Vedci po celom svete zachytili zvláštne seizmické vlny, ich pôvod nevedia vysvetliť Ak aj prístroje zachytili seizmické vlny, popri nich sa nezistili žiadne zemetrasenia.
20.1.18. Antarktídu zdolala prvá čisto ženská expedícia, čelila mrazom až do mínus 40 stupňov Celzia Britské vojačky strávili na ľade 62 dní a čelili mrazom až do mínus 40 stupňov Celzia.
1.11.17. Vedci objavili na neobývanom ostrove tisícky jaskynných malieb Tainov Jaskynné obrazy, ktoré datujú do 14. a 15. storočia, zobrazujú rozsiahlu škálu živočíchov a ľudí spolu s rôznymi abstraktnými a geometrickými tvarmi.
11.10.17. 6 ohavností, ktoré sa diali v starovekom Ríme Obdobie veľkých Rimanov je často spájané iba s umením, mýtami a starodávnou architektúrou. Avšak pravdu málokto z nás pozná.
10.9.17. Video: Teplé jaskyne pod ľadom v Antarktíde ukrývajú neznáme druhy rastlín a živočíchov V niektorých jaskyniach je až do 25 stupňov Celzia.
14.8.17. V opustenej chate našli 106-ročný koláč, podľa objaviteľom voňal požívateľne Koláč, ktorý zrejme patril účastníkom výpravy Roberta Falcona Scotta.
12.7.17. Video: Gigantický ľadovec sa oddelil od Antarktídy, masa ľadu má 6000 kilometrov štvorcových Ľadová kryha s rozlohou 6000 kilometrov štvorcových a hrúbkou približne 200 metrov by sa zatiaľ nemala vzďaľovať príliš ďaleko.
5.5.17. Na nikoho nezabudnúť: Výzva na podporu účasti Taiwanu na Svetovom zdravotníckom zhromaždení 2017
25.8.15. Video: Chlapec sa potkol v galérii a zničil miliónový obraz Dvanásťročný chlapec sa potkol o zábranu oddeľujúcu návštevníkov od olejomaľby talianskeho maliara Paola Porporu.
Video ukazuje, čo by mohli rakety ATACMS v Rusku zasiahnuť. Povolenie USA pre Ukrajinu je však obmedzené
Križovatka Lamač bude menej zaťažená, úsek s obmedzeniami na lamačskej D2 sa skráti o polovicu (video)