BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Volebný systém pri voľbách do Národnej rady SR by sa mal zmeniť. Na stredajšom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to zdôraznil prezident Andrej Kiska.
Celonárodná diskusia
„Ideálne by bolo, aby sa pomerný volebný systém s jednomandátovým volebným obvodom zmenil na 79 volebných obvodov, aby mal každý okres svojho poslanca v Národnej rade SR,“ vysvetľuje Kiska.
Ostatné mandáty poslancov parlamentu by mali byť podľa prezidenta doplnené doterajším systémom pomerného zastúpenia. Je to však podľa neho téma, ktorá si vyžaduje celonárodnú diskusiu.
Hazardujú s ochranou práv Slovákov, Via Iuris kritizuje postoj poslancov pri voľbe ústavných sudcov
Prezident ďalej poukázal na fakt, že od primátorov a starostov často počúva výhrady k neopraveným a rozbitým cestám, k nefungujúcim a chaotickým železničným spojeniam, k tomu, že takmer tretina obcí nemá kanalizáciu.
Poctivo pripravované zákony
Mnohí starostovia a primátori sú navyše podľa neho nahnevaní na spôsob, akým sa zaviedli bezplatné obedy na školách, povinnosť odhŕňať sneh na chodníkoch či povinná predškolská dochádzka.
„To, čo oprávnene kritizujete, je spôsob, akým sa tieto a ďalšie významné zmeny ovplyvňujúce rozpočet štátu a samospráv, menia. Niet preto divu, že zákony a ich implementácia v praxi sú potom nedostatočné. Ako prezident som päť rokov vracal vláde SR zákony na prerokovanie pre nedodržiavanie legislatívnych pravidiel. Zákony sa totiž majú poctivo pripravovať od začiatku legislatívneho procesu a nie ich zachraňovať na poslednú chvíľu,“ objasňuje Kiska.
Prezident Kiska vymenuje ďalších ústavných sudcov len, ak poslanci doplnia počet kandidátov
Tieto a mnohé ďalšie problémy, ktoré starostov a primátorov trápia, spája podľa neho slabá schopnosť štátu využiť dobré ekonomické obdobie, ktoré má Slovensko za sebou.
Volia si nového predsedu
Na 30. sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa koná v dňoch 22. až 23. mája, si takmer 1 300 starostov a primátorov volí svojho nového predsedu. Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS je zároveň prvým snemom od jesenných komunálnych volieb.
Úlohou ZMOS-u je podľa ich stanov „obhajovať spoločné záujmy a práva členských miest a obcí pri rešpektovaní ich autonómneho postavenia, v súlade s Európskou chartou miestnej samosprávy, Ústavou SR a zákonmi Slovenskej republiky a na základe princípov trvalo udržateľného rozvoja a sociálnej kohézie“. Združenie funguje od roku 1990.