Bielorusko - Slovensko

Slováci otočili zápas s Bielorusmi, hrdinom obranca Meszároš

Tréner Vladimír Vůjtek v porovnaní so sobotňajším zápasom proti Dánsku ponechal bez zmien zloženie obrany, útoky premiešal a v bránke bol opäť Ján Laco. OSTRAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejisti vo svojom druhom vystúpení na 79. majstrovstvách sveta porazili Bielorusko 2:1 po predĺžení. Najlepšími hráčmi zápasu boli brankár Kevin Lalande a dvojgólový hrdina Andrej Meszároš. Vedenie slovenskej hokejovej reprezentácie v nedeľu predpoludním zaplnilo zostávajúce miesta na turnajovej súpiske, kde dopísalo brankára Branislava Konráda, obrancu Ivana Baranku a tiež útočníkov Tomáša Tatara a Tomáša Jurča. Obrazom: Meszároš spasil Slovákov v súboji s Bielorusmi Tréner Vladimír Vůjtek v porovnaní so sobotňajším zápasom proti Dánsku (4:3 po sam. nájazdoch) ponechal bez zmien zloženie obrany, útoky premiešal a v bránke bol Ján Laco. V búrlivej atmosfére ostravskej ČEZ arény nepremenil Gáborík v 5. minúte trestné strieľanie. Brankári na oboch stranách sa v úvodných dvoch dejstvách nemohli sťažovať na nedostatok práce, ale podarilo sa im udržať si čisté konto. Skóre stretnutia otvoril v 52. minúte Sergej Kosticyn, ale o 64 sekúnd neskôr vyrovnal Andrej Meszároš, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v národnom mužstve pri 39. štarte. Meszároš si neskôr pripísal aj víťazný gól v predĺžení, keď prestrelil výborného Lalanda. V 28. vzájomnom zápase oboch výberov sa zrodil 16. triumf Slovákov, Bielorusi majú na svojom konte 11 víťazstiev a jeden zápas sa skončil nerozhodne. Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa MS v hokeji I. tretina Slovenskí hokejisti sa hneď v úvode museli brániť, pretože v 27. sekunde rozhodcovia vylúčili Meszároša za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou. Bielorusi sa usadili v útočnom pásme, ale vážnejšiu šancu si nevytvorili. V piatej minúte rozhodcovia poslali na „lavicu hanby“ Usenka a hneď po vhadzovaní sa ďalšieho nedovoleného zákroku dopustil aj Kitarov, ale Gáboríkovi sa nepodarilo premeniť trestné strieľanie. O 98 sekúnd fauloval Kitarov a Slovensko hralo presilovku piatich proti trom. V siedmej minúte mal veľkú príležitosť Daňo, ale jeho strelu spomedzi kruhov brankár Lalande zneškodnil. Na konci početnej výhody neskončila gólom ani spolupráca Slovanistov – Hudáček prihral Bartovičovi, ale puk po jeho strele bieloruský gólman vyrazil. Bielorusi nevyužili ani svoju druhú početnú výhodu, aj keď pri šanci Stasa puk poskakoval pred Lacom, ktorý ho nemal v moci. V 11. minúte sa Stepanov prekľučkoval až k Lacovi, ale ten puk za svoj chrbát nepustil. V 15. minúte Sergej Kosticyn nakorčuľoval až za Laca a prihral pred bránku svojmu bratovi Andrejovi, ale slovenský gólman opäť výborne zasiahol. Po tejto šanci opäť zahrozili aj Slováci a Lalande mal čo robiť, aby zabránil Viedenskému z tesnej blízkosti skórovať. V 17. minúte tvrdo z ľavého kruhu vypálil Dravecký a zaujal aj prienik Bližňáka, po ktorom bieloruský brankár vyrazil puk ramenom. V posledným sekundách prvej dvadsaťminútovky ešte zahrozil Stas. II. tretina Aj druhú časť hry začali slovenskí hokejisti faulom – Gáborík v útočnom pásme trafil súpera hokejkou do tváre. V oslabení však mohli otvoriť skóre Slováci – v prečíslení dvoch proti jednému, ale Bartovič po prihrávke Bližňáka neprekonal Lalanda. V 24. minúte tvrdo vypálil Meszároš, bieloruský brankár puk vyrazil iba pred seba, no k dorážke sa zo Slovákov nikto nedostal. V 28. minúte mali ďalšiu príležitosť bratia Kosticynovci – Andrejovu strelu brankár Laco koncom betónu vyrazil pred seba a Sergej len tesne minul puk. Po dlhom čase zahrozili aj Slováci. Jánošík po Bližňákovej prihrávke Lalanda neprekonal, Kopecký bekhendom mieril vedľa a Daňovi chýbali k dorážke iba centimetre. V 32. minúte počas presilovej hry spomedzi kruhov nebezpečne vystrelil Stepanov a brankár Laco zneškodnil aj pokus A. Kosticyna. V oslabení mohol skórovať aj Dravecký, s jeho pokusom si bieloruský gólman poradil. V 38. minúte nahodil Gáborík puk pred bránku, Kopecký ho dobre netrafil a z následného závaru pred Lalandom sa Bielorusi vymanili vyhodením puku na zakázané uvoľnenie. V posledných sekundách zamkli Slováci bieloruských hokejistov do pásma a Volkov podrazil Viedenského. Po vhadzovaní mal ešte šancu Bartovič. III. tretina V dohrávanej presilovke slovenskí hokejisti zavreli súpera v jeho pásme, dve šance mal Gáborík a Tatarovu strelu tečovali Bielorusi vedľa bránky. V 44. minúte od modrej vypálil Šinkevič, ale Laco si s jeho pokusom bez problémov poradil. O pár sekúnd Gavrusova strela len tesne minula ľavú žŕdku slovenskej bránky. V 49. minúte sa Pánik predieral v útočnom pásme medzi tromi hráčmi až k Lalandovi a vybojoval ďalšiu početnú výhodu. Po Sersenovej strele Bartovičovu dorážku Lalande chytil. V 52. minúte po oslabení sa Bielorusi dostali do rýchleho protiútoku a po vyšachovaní slovenskej obrany skóre otvoril S. Kosticyn – 1:0. O 64 sekúnd sa našim podarilo vyrovnať, keď po nevydarenej strele Hudáčka prekonal výborného Lalanda obranca Meszároš – 1:1. Slovenskí hokejisti po vyrovnaní ožili a ďalšie šance spálili Jurčo a Pánik. Ich snahu za vedúcim gólom stoplo vylúčenie Graňáka. Bielorusi sa v početnej výhode usadili v útočnom pásme, ale vážnejšiu šancu si nevytvorili a zápas sa v riadnom hracom čase skončil nerozhodne. Predĺženie Na začiatku nadstavenej päťminútovky mohli rozhodnúť Gáborík a Meszároš, ale Lalande podržal svoj tím a následne betónom vyrazil aj puk po strele Jurčinu. V 62. minúte rozhodol o slovenskom triumfe Meszároš strelou do hornej časti bieloruskej bránky – 1:2.
Slovensko - Bielorusko

Slováci prehrali prestrelku, Nagy sa pobil so Stasenkom

Slovenskí hokejisti po prvej tretine prehrávali s Bieloruskom 1:2, po druhej viedli 3:2, ale po 60 minútach bol v Steel aréne stav nerozhodný 4:4. Päťminútové predĺženie víťaza neprinieslo, preto museli o víťazovi rozhodnúť samostatné nájazdy, v ktorých skórovali Kosticyn a Stepanov.