KÁHIRA 15. augusta (WEBNOVINY) – Niekoľko stoviek prívržencov egyptského Moslimského bratstva vo štvrtok vtrhli do jednej z vládnych budov v Káhire, kde vo vstupných priestoroch založili požiar. Informovali o tom svedkovia i štátna televízia, podľa ktorej podporovatelia zosadeného prezidenta Muhammada Mursího útočia taktiež na policajné stanice a úrady v oblastiach mimo Káhiry.
Násilie vyvolané stredajším zásahom proti demonštrantom okupujúcim námestia v Káhire tak pokračuje napriek vyhláseniu výnimočného stavu a prísnym bezpečnostným opatreniam.
Obrazom: Egyptom zmieta vlna násilností, hlásia stovky mŕtvych
Počet obetí krvavého zásahu egyptských bezpečnostných síl proti demonštrujúcim prívržencom zosadeného prezidenta Muhammada Mursího stúpol na najmenej 525. Vo štvrtok o tom informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Medzi obeťami je 43 príslušníkov bezpečnosti, ostatní sú civilisti.
Pri snahe rozohnať protestný stanový tábor v centre Káhiry prišlo o život 202 ľudí. Ďalších najmenej 87 zahynulo pri nepokojoch v Gíze, ostatní pri násilnostiach v iných častiach Egypta.
Video: Násilie v uliciach Káhiry
Egyptské Moslimské bratstvo vo štvrtok oznámilo, že plánuje uskutočniť nové protesty v Káhire. „Pochody na protest proti obetiam sú naplánované na popoludnie od mešity al-Iman,“ uviedlo islamistické hnutie vo vyhlásení.
Bratstvo už predtým oznámilo, že vo svojich akciách napriek krvavým udalostiam nepoľaví, kým puč nezvráti. „Vždy budeme nenásilní a pokojní. Ostávame silní, vzdorovití a odhodlaní a budeme pokračovať, kým tento vojenský puč nezvrátime,“ uviedol hovorca bratstva Gíhad al-Haddád na Twitteri.
Obrazom: V Egypte po násilnostiach vyhlásili výnimočný stav
Mursího hnutie Moslimské bratstvo tvrdí, že stredajší zásah proti jeho prívržencom si vyžiadal až 2200 mŕtvych a vyše 10-tisíc zranených. Egypťanov pritom vyzýva na masové odsúdenie masakry.
Vláda na nepokoje vo viacerých častiach krajiny zareagovala vyhlásením výnimočného stavu a zákazu nočného vychádzania v 14 z 27 provincií vrátane Káhiry. Krviprelievanie počas dňa odsúdili mnohé krajiny sveta vrátane Británie, Francúzska či Spojených štátov, ale aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Egyptské úrady z bezpečnostných dôvodov uzavreli na neurčito hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a palestínskym Pásmom Gazy. Na oboch stranách hranice tak uviazli stovky Palestínčanov, keďže Rafah je jediný priechod do Pásma Gazy, ktorý obchádza Izrael. Hnutie Hamás, ktoré je palestínskou odnožou Mursího Moslimského bratstva, stredajší zásah ostro odsúdilo.
Situáciou v Egypte sú znepokojení aj svetoví predstavitelia
Francúzsky prezident Francois Hollande si vo štvrtok ako prvý premiér z krajín EÚ predvolal egyptského veľvyslanca v Paríži. Urobil tak deň po tom, ako Káhiru ako aj ďalšie mestá v Egypte zachvátili krvavé nepokoje.
Násilie predtým odsúdili aj Spojené štáty, zatiaľ čo vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné otázky Catherine Ashtonová vyzvala egyptskú administratívu, aby zrušila výnimočný stav a ukončila násilie.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan žiada, aby sa udalosťami v Egypte urýchlene zaoberala Bezpečnostná rada OSN (BR OSN). Na tlačovej konferencii v Ankare vo štvrtok zdôraznil, že v prípade takéhoto masakru nie je možné „zostať ticho“. „Tí, čo zostanú ticho, sú takisto vinní ako tí, čo tento masaker spáchali,“ vyhlásil Erdogan.
Odporúčame:
Nepokoje v Egypte gradujú, slovenské cestovky rušia zájazdy
Arabské štáty podporili krvavé strety v Egypte
Dánsko zastavilo po krvavých udalostiach Egyptu pomoc
Obrazom: Egyptom sa šíri vlna násilia, umierajú stovky ľudí
V Egypte hlásia tisícky mŕtvych, uzavreli pyramídy