Pri cestovaní po únii je potrebný európsky zdravotný preukaz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Leto,teplo
Foto: SITA/AP
Hranica
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Ak plánujete cestovať do krajín Európskej únie, na Island, do Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska, tak si nezabudnite pribaliť váš európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP).

Preukaz vám môže pomôcť ušetriť čas, starosti a peniaze v prípade, ak ochoriete alebo sa zraníte počas pobytu v zahraničí.

Preukaz bezplatne vydávajú zdravotné poisťovne v jednotlivých krajinách.

Zaručuje prístup k urgentnému ošetreniu za tých istých podmienok a za rovnakú cenu ako sa poskytuje osobám poisteným v danej krajine, respektíve v niektorých krajinách bezplatne.

K dispozícii je teraz ako aplikácia pre smartfóny aj praktická príručka o používaní preukazu v členských štátoch EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku.

Zahŕňa všeobecné informácie o preukaze, telefónne čísla tiesňového volania, zoznam ošetrení, na ktoré sa preukaz vzťahuje, a ich ceny či informácie o tom, ako žiadať náhradu nákladov, a na koho sa obrátiť v prípade straty preukazu. Aplikácia je dostupná v 24 jazykoch.

V naliehavom prípade sa môžete v zahraničí obrátiť na číslo 112. Je to jednotné európske číslo tiesňového volania, ktoré je bezplatne zastihnuteľné všade v rámci EÚ z pevných liniek a mobilných telefónov.

Z čísla 112 je volajúci presmerovaný na príslušnú záchrannú službu, na miestnu políciu, hasičský zbor alebo zdravotnícku službu. Je dostupné 24 hodín denne. Číslo 112 teraz funguje vo všetkých členských štátoch EÚ popri vnútroštátnych číslach tiesňového volania, no napríklad Dánsko, Fínsko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko a Švédsko sa rozhodli urobiť z čísla 112 svoje jediné alebo hlavné vnútroštátne číslo tiesňového volania.

Číslo 112 sa navyše začína používať aj v niekoľkých krajinách mimo EÚ, napríklad v Chorvátsku, Čiernej Hore a Turecku.

Agentúru SITA informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať