Zrkadlá na stenu - netradičné tvary a variácie, luxusný aj nenápadný dizajn

Zrkadlo na stenu
zdroj: gettyimages.com

Priestory v byte či dome dokonale odzrkadľujú majiteľovu osobnosť. Skúste však vy odzrkadliť jednotlivé časti miestností a dodajte im nový rozmer. Zadovážiť si zrkadlá na stenu bude v tomto prípade ideálnym riešením, pretože sú jednak multifunkčným druhom nábytku, a zároveň unikátnym dekoratívnym prvkom.

...

Veľké zrkadlá na stenu

Zrkadlá nám ukazujú náš zovňajšok, podieľajú sa na zaujímavom dizajne miestnosti, ale tiež opticky zväčšujú priestor. Preto sa hodia aj do menších bytov či úzkych chodieb, ktoré nemajú dostatok prirodzeného svetla a štvorcových metrov. V prípade „rozširovania“ priestoru sa nebojte využiť veľké zrkadlá, pokojne aj na celú stenu.

Nadrozmerné veľkosti sa hodia najmä do chodieb a kúpeľní, a to vo verzii s rámom aj bez rámu. Do interiéru kúpeľne je vhodné tento variant zvoliť s príslušenstvom LED osvetlenia. Aj malá kúpeľňa sa v tejto kombinácii zmení takmer na nepoznanie. Chodba privíta veľké zrkadlá s nápadným rámom, ale tiež modernú minimalistickú verziu, ktorá však zaručene splní účel aj dizajnovú funkciu.

Pozrite si zrkadlá v týchto e-shopoch:

Dizajnové a dekoratívne zrkadlá zmenia vzhľad interiéru

Zrkadlá sú všeobecne užitočnými pomocníkmi pri úprave vzhľadu. A v prípade nástenných, kozmetických aj stojacich variantov. Praktickosť však nie je ich jedinou pozitívnou vlastnosťou. Charakterizuje ich tiež estetickosť, ktorá sa zároveň stará o nevšedný dizajn. Zrkadlá na stenu môžu totiž vďaka svojmu výraznému rámu či originálnemu tvaru vytvoriť osobitý štýl.

Široký výber ponuky zrkadiel umožňuje, že si nájdete tie pravé do akejkoľvek miestnosti v dome. Kam s nimi? Do chodby a predsiene, do kúpeľne, do spálne, do šatníka, do jedálne – kdekoľvek len chcete. V detských izbách zrkadlá nie sú potrebné, dokonca ani z hľadiska Feng Šuej. Avšak študentské izby a kozmetické stolíky pre dievčatá menia situáciu…

Čo sa týka samotného dizajnu, rozhodujúci je najmä tvar a často aj samotné usporiadanie. Dekoratívny vzhľad totiž vytvoríte napríklad prostredníctvom viacerých menších kusov zrkadiel, ktoré zavesíte na stenu do rôznych obrazcov alebo podľa „ľubovôle“ a svojho vkusu.

Uchytenie a lepenie zrkadla na stenu

Ak vešiate zrkadlá na stenu, berte do úvahy nielen výšku steny, ale tiež výšku obyvateľov domácnosti. Nik by sa totiž nemal do zrkadla pozerať s „odseknutou hlavou“. Dbajte na to, aby ste pri pohľade doň mali nad hlavou ešte ďalší viditeľný priestor. To nemusí platiť v prípade dizajnových zrkadiel, ktoré často plnia výhradne funkciu umenia na stene.

Ako zavesiť zrkadlo na stenu? 

  • nalepením = vhodné na rôzne podklady (stena, sadrokartón, obkladačky, bukas), pričom podklad musí byť suchý, nemastný a bezprašný. Lepenie silikónom je jednoduché, ten sa nanesie na zadnú stenu zrkadla a priloží ku stene. Kým zaschne silikón sa odporúča použiť tzv. fixátory, a to v podobe obojstrannej lepiacej pásky a „podpery“ pod zrkadlo – pomáhajú zrkadlo na stene udržať kým zaschne silikón.
  • zavesením = v obchodoch dostanete kúpiť špeciálne držiaky na zrkadlá, ktoré namontujete na ich zadnú časť a následne zavesíte do vopred namontovanej konzoly na stenu.
  • navŕtaním = ak ste si dali vyrobiť zrkadlá na stenu na mieru, môžete sa stretnúť aj s možnosťou vopred navŕtaných dier v zrkadle, ktoré potom osadíte do hmoždiniek v stene. Vytvorené diery sa zakryjú „ozdobnými krytkami“.

Rôzne spôsoby uchytenia zrkadiel na stenu majú za následok, že si do vybraných miestností môžete kúpiť aj lacné zrkadlá, z ktorých vytvoríte zaujímavé zrkadlové variácie, ktoré zatraktívnia daný interiér. Poobzerať sa po sortimente môžete v dobre známych predajniach Ikea, Jysk, Merkury Market a pod., ale tiež v bazároch a eshopoch, napríklad aj v našom katalógu produktov.

Pozrite si aj tieto krásne zrkadlá:

Nie je zrkadlo ako zrkadlo

Zaujímavý a atraktívny vzhľad je často rozhodujúci, no zamerať by ste sa mali najmä na dobrú optickú kvalitu zrkadla (ak vyslovene nejde o zrkadlá s čisto dekoratívnou funkciou). Tá závisí od zvolených materiálov a technológií použitých pri výrobe. Ak nie sú kvalitné, môže sa stať, že sa vám na zrkadle po čase objavia čierne šmuhy, ktoré, bohužiaľ, nijako neodstránite.

Nábytok na mieru? Nič neobvyklé… No aj zrkadlo si môžete dať zhotoviť na mieru, presne podľa individuálnych požiadaviek a vášho vkusu. Kvalitný a nadčasový kúsok tak môže zdobiť vaše steny aj niekoľko rokov. Jednoduché línie, oblé tvary, 3D formáty, výrazné rámy, luxusná patina, nenápadné či extravagantné prevedenie, jednoducho čokoľvek, čo vyhovuje vášmu štýlu.

Na samotnom určení zrkadla na stenu až tak veľmi nezáleží, no obozretní sa oplatí byť v prípade jeho umiestnenia do kúpeľne. Keďže zrkadlo je jej neodmysliteľnou súčasťou, naozaj je vhodné vsadiť na kvalitu. V ponuke nájdete aj kombináciu zrkadla s poličkami, LED osvetlením či pohybovým senzorom, čo povyšuje praktickosť na inú úroveň.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

3 tipy ako kúpiť zrkadlo do predsiene
Zrkadlo na stenu môže byť aj s osvetlením
Vyberáme spoločne nábytok do kúpeľne