Záhradné altany - ceny a ich prehľad

Záhradný altánok
zdroj: gettyimages.com
...

Veľká záhrada sa dá využiť nielen na založenie zeleninových záhonov, ale aj na realizáciu viacerých záhradných projektov. Môžete si postaviť jazierko, bazén, terasu či altánok. A práve altánkom budeme venovať pozornosť v nasledujúcom článku.

Altan poslúži pri slnku aj v daždi

História altánkov je naozaj dlhá a pomerne dlhé obdobie sa táto záhradná stavba teší veľkej obľube. Môžete si ho zakúpiť alebo postaviť svojpomocne. Hovoríme o otvorenej, prípadne čiastočne otvorenej konštrukcii, ktorá vás, vďaka streche, ochráni pred vyčíňaním počasia, poskytne príjemný chládok a miesto, kde si posedíte s rodinou, priateľmi, prečítate zaujímavú knihu či len tak zrelaxujete s pohárom dobrého vína.

Altánky sú dostupné v mnohých variáciách. Pôdorys má tvar štvorca, kruhu, obdĺžnika, šesť či osemuholníka. Samozrejmosťou je, že stojí na nejakom podklade. Ani v tomto prípade nie ste viazaní a môžete zvoliť drevo, betón, dlažbu či kamene. Ide o zakrytú stavbu, pričom bočné steny môžu byť otvorené, polootvorené, ale aj uzavreté, avšak s možnosťou výhľadu. Dizajn môže byť klasický, moderný, vintage, atypický, čo si len budete priať. Do altánku viete umiestniť aj zaujímavé záhradné sedenie, prípadne leňošku pre chvíle osamote.

Pozrite si záhradné altany v týchto e-shopoch:

Miesto a materiál
Ešte pred kúpou altánku by ste si mali starostlivo premyslieť, kam ho umiestnite. Mal by vyniknúť, zaujať, pritiahnuť pozornosť. Situovať ho môžete v blízkosti domu, zaujímavej studne, jazierka či blízko stromov, ktoré ešte posilnia príjemný chládok. Myslite však na to, že altánok je veľký a v záhrade preň musíte vyčleniť dostatok priestoru.

V oblasti materiálov hrá prim, samozrejme, drevo. Poskytne širokú paletu druhov aj sfarbenia a dokonale splynie s koloritom záhrady, podčiarknuc jej prírodný charakter. Máte v záhrade kovové lavičky? Altánky z kovu nie sú ničím neobvyklým. Možnosťou sú aj rôzne zliatiny, prinášajúce punc originality a jedinečnosti.

Podložie a strecha
Rovnakú dôležitosť, ako miesto, má aj podložie, na ktorom bude altánok stáť. Pôvodný terén musíte starostlivo vyrovnať a následne položíte krytinu podľa vašich možností a požiadaviek. Zvoliť si môžete betón, kamienky, štrk, drevo, ale aj dlažbu. Tak, ako sú vlasy korunou krásy každej ženy, tak je korunou krásy altánku strecha. Taktiež si môžete zvoliť z rozličných tvarov aj materiálov, pokryť ju šindľami, doskami, prípadne klasickou škridlou. Dozdobiť ju viete ozdobami, ktoré umiestnime na úplný vrchol a necháte ich pokojne krúžiť vo vetre.

Pozrite si aj tieto záhradné altany:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: