Vyriešte osvetlenie obývačky netradične

Stojaca lampa do obývačky
zdroj: gettyimages.com
...

Kedysi bola srdcom domu kuchyňa. Dnes jej výsostné postavenie prevzala obývačka, ktorá však býva s kuchyňou často prepojená. Pri zariaďovaní obývacej miestnosti kladieme dôraz na výber farieb, materiálov, nábytku aj doplnkov. Veď je to miestnosť, kde relaxujeme, ale najmä prijímame hostí. Popritom občas zabudneme, že najlepšie veci sú v živote zadarmo. A medzi ne rozhodne patrí aj denné svetlo, ktoré dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

Vysvietená obývačka

Obývačky disponujú najväčšou plochou zo všetkých miestností v dome. Často siahajú až hlboko dovnútra domu, kam svetlo z fasádnych okien poriadne nedosiahne a majitelia sú nútení umelo presvetľovať vzdialenejšie kúty miestnosti. Súčasné architektonické trendy potvrdzujú význam denného svetla v bežnom živote domácností. Strešné okná zásadným spôsobom zlepšujú distribúciu svetla v miestnosti a osvetľujú aj časti umiestnené v hĺbke miestností. Osadením okien do strechy možno presvetliť aj hlboké priestory prízemných domov. Kombinácia strešných okien s fasádnymi prináša zásadné zlepšenie svetelných pomerov, ktoré oceníte nie len v ústredných obytných miestnostiach, ale napríklad aj pri pracovných plochách v kuchyni. V procese návrhu novostavby či rekonštrukcie je dobré sa zamyslieť, ako budete obývaciu miestnosť využívať a ako bude dispozične riešená. V závislosti od toho umiestňujte okná. Väčšia osvetlenosť miestnosti denným svetlom automaticky znižuje potrebu umelo svietiť. To pozitívne vplýva okrem nášho fyzického zdravia aj na ekonomickú stránku – šetrí sa elektrická energia.

Strešné okná v streche prízemného domu možno komfortne ovládať pomocou diaľkového ovládača s moderným dotykovým displejom. Systém tiež umožňuje nastaviť inteligentné riadenie tienenia, ktoré sa automaticky prispôsobí zmenám počasia. Potreba osvetlenia obývačky podľa normy je približne 500 LUX – činiteľ dennej osvetlenosti (ČDO) je v tomto prípade 5 %. Kombináciou denného svetla a vhodne zvolených farieb možno dosiahnuť, aby obývačka pôsobila priestranne a presvetlene. V blízkosti okien by mala byť ladená do svetlých tónov: kombinujte svetlé závesy a parapety.Tieto farby tiež využite na stenách a stropoch. Tmavé steny, nábytok a koberce pohlcujú veľké množstvo prichádzajúceho denného svetla. Na druhej strane pomocou nich možno vytvoriť kontrast v interiéri. Nábytok umiestňujte tak, aby neblokoval prístup denného svetla. Svetelným odrazom na obrazovke zabránite, ak televízor umiestnite do tmavšej časti miestnosti.

Vyberáme svietidlá do obývačky

Obývačka je v prvom rade spoločenská miestnosť, ktorá sa využíva na rôzne činnosti. Posedenie s priateľmi, sledovanie televízie alebo čítanie – každá z týchto obľúbených obývačkových činností si vyžaduje iné osvetlenie. Do obývačky je vhodné mäkké a teplé biele svetlo, podľa čoho by ste mali vyberať vhodnú žiarovku. Ako sa bude svetlo rozplývať po miestnosti už záleží od typu svietidla. Hlavné osvetlenie je spravidla umiestnené nad konferenčným stolíkom, ktorý je spolu so sedačkou centrom obývačky. Nemusí ísť pri tom nutne o stropné svietidlo alebo luster. Hlavným osvetlením obývačky sa môže stať aj stojanová lampa s rozptýleným svetlom.

Či už stropné alebo stojanové, osvetlenie by malo pokryť celú miestnosť a stačí na oddych alebo pri posedení s priateľmi. Ani lustre už dnes v domácnostiach veľmi často nevídať, takýto výrazný prvok môže dodať obývačke jedinečný štýl. Centrálne osvetlenie je potrebné skombinovať s ďalšími typmi svietidiel. Pokiaľ ide o intenzitu osvetlenia, pre obývačku sa odporúča aspoň 250 luxov. Všetko ale závisí od výmery obývačky, umiestnení okien a dispozičného riešenia miestnosti. Svietidlá v obývačke sú dôležité, pretože sa starajú o správnu atmosféru a v konečnom dôsledku aj o funkčnosť. Pokiaľ si radi čítate v kresle, bude pre vás nevyhnutnosťou lampa na čítanie. Intenzita svetla a uhol dopadu sú dôležité hlavne preto, aby ste si zbytočne neničili zrak. Lampa, ktorú budete používať pri čítaní alebo písaní by mala mať 750 luxov a mala by byť nastaviteľná, aby ste si ju mohli ohnúť do potrebnej polohy.

Na čítanie sa dá využiť stojanová lampa alebo lampičky so štipcom, ktoré sa dajú prichytiť na parapetnú dosku, poličku a podobne. Máte v obývačke umelecké dielo, ktoré si zaslúži vyniknúť? Vďaka bodovému osvetleniu určite priláka pohľady všetkých vašich hostí. Čo sa týka bodových svetiel, na trhu dnes nájdete skutočne širokú ponuku rôznych prevedení a dizajnov. Môžete si tak vybrať svietidlo, ktoré sa hodí k štýlu vašej obývačky. Pri sledovaní televízie alebo relaxe nepotrebujete intenzívne svetlo, ani nie je potrebné využívať centrálne, resp. hlavné osvetlenie. Na tento účel sú ako stvorené dekoračné svietidlá, ktoré vydávajú jemné rozptýlené svetlo. V mnohých prípadoch ide viac o dekoráciu alebo štýlový bytový doplnok než o svietidlo. LED svietidlá majú aj praktickú funkciu stmievania a tak si môžete intenzitu osvetlenia nastaviť tak, ako potrebujete alebo, ako vám je v daný moment príjemné. Zaujímavým doplnkom pre vytvorenie príjemnej atmosféry môže byť aj farbu meniace osvetlenie. Využívané sú aj LED pásiky umiestnené za alebo okolo televízora, podsvietenie poličiek vitríny a podobne.

Pozrite si lampy do obývačky v týchto e-shopoch:

V netradičnom štýle

Luster na stene má doma každý. Aj nočnú lampu pri posteli. Zdroje svetla sú však prvým prienikom do experimentov s vlastným bývaním. Nie len preto, že prinášajú možnosti hrať sa s osvetlením. Vyhrať sa s prienikom svetla a dizajnovými možnosťami svietidiel vlieva svetlo do miestnosti, ale aj do duše. Netradičné stropné svietidlá si môžu dovoliť všetci, ktorí majú podkrovné bývanie. Otvory na streche zažívajú boom. Sú krásne, keď svieti slnko, ale aj keď na ne dopadajú kvapky dažďa. Zrazu sa môžete cítiť ako v akváriu a cez slnečné okno vás nikto nevidí. Môžete ho mať pokojne aj nad posteľou a pozorovať hviezdy. V takomto romantickom prostredí zažijete však aj omnoho horúcejšie chvíle, ako je pozeranie do oblohy. Takéto osvetlenie miestnosti prináša aj zaujímavé svetelné úkazy a je vhodné ho pre prípad splnu ošetriť aj roletami. Určite tento koncept stojí pri prestavbe strechy za zváženie.

Nemusíte nič kupovať a byť pritom originálni. Tienidlá z farebných skiel sú vysoko atraktívne, rovnako ako rôzne tvarované látkové tienidlá. V súčasnosti sa už nemusíte obávať ani toho, či vydrží tienidlo z papiera. Kvalitné LED osvetlenia sa neprehrievajú a preto si môžete dovoliť použiť pri príprave aj papier. Postavičky, rôzne origamy visiace z lampy stoja za pohľad. Do detskej izby sú ako stvorené. Nie len krásne, ale aj praktické. Veď kto z nás v detstve nerozbil pár lustrov? Mnoho svetových dizajnérov už ponúka výsostne osvetlenie netradičných tvarov. Zdobenie umeleckým kovaním je len jedna z možností. Kováčske práce môžu byť od jemnej tradičnej výzdoby až po svietiace ústa dravej ryby niekde v záhrade. Tvary na mieru dávajú lampe skutočný charakter originality. LED technológie umožňujú využiť krásy svetla, na ktoré domy z minulých desaťročí hľadeli ako na scifi. Osvetlenie už dnes zďaleka nemusí predstavovať jeden bod svetla. Môžu to byť krásne trsy svetla, ako čerstvá tráva v rohu vašej obývačky. Prípadne svetlom napustené tvarované kusy skla v prevedení rybej plutvy alebo dokonca chápadiel medúzy. Takto rozžiarite priestor aj oči všetkých, ktorí pochopia, že svietidlá sú dnes súčasťou umeleckej výbavy bývania, nie nutnou a pragmatickou vecou.

Pozrite si aj tieto krásne lampy do obývačky:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: