Praktické lampy na čítanie aj na nočný stolík

Lampa na čítanie
zdroj: gettyimages.com

Za oknami pomaly nastáva noc. V izbe sa rozhosťuje príjemné šero a vy zažíhate lampu, v ruke obľúbená kniha a na nočnom stolíku rozvoniavajúci čaj. Nebojte sa, nie je to začiatok žiadnej romantickej poviedky, ale skôr motivácia, aby ste si zaobstarali lampu na čítanie. S ňou si totiž vytvoríte čaro anglického vidieka priamo vo svojom príbytku a získate aj praktického pomocníka. Inšpirujte sa.

Mnoho ľudí trávi, počas dlhých zimných večerov, voľný čas čítaním. Lampa na čítanie je dôležitá aj pri študovaní alebo práci na počítači. Okrem pohodlného kresla alebo sedacej súpravy sa musíme upriamiť na výber vhodnej lampy. Intenzita svietenia a uhol osvietenia ovplyvňuje celkový dojem z čítania a najmä vhodne zvolené osvetlenie šetrí zdravie očí. Keď je svetlo príliš slabé alebo naopak príliš silné oči sa veľmi namáhajú. Môže dochádzať k slzeniu, rezavému pocitu, v niektorých prípadoch majú ľudia dokonca pocity tzv. suchého oka.

...

Pozrite si tieto krásne stolové lampy:

Čítanie v maximálnom pohodlí

Ak chceme čítať, samotný luster alebo bodové svetlá väčšinou nestačia. Človek sa cíti útulnejšie, ak má zapnutú iba malú lampu na čítanie a vo zvyšnej časti miestnosti je tma. Okrem dizajnu lampy je dôležité kúpiť vhodnú žiarovku. Aj keď moderný trend odporúča úsporné žiarivky, na čítanie nie je tento typ veľmi vhodný. Žiarivky sú vhodné do lustrov alebo do miest, kde je svetlo zapnuté dlhodobejšie. Nevýhodou je ich dlhšie rozsvietenie. Po zapnutí nedosahujú plný jas a pomalšie nabiehajú. Do lampy na čítanie je snáď najlepšou voľbou použitie LED žiarovky. Na rozdiel od úspornej žiarivky dosahuje ihneď po zapnutí plný jas. Pri výbere lampy sa môžete rozhodnúť medzi viacerými druhmi, napríklad: stolová lampa, stojaca lampa, závesná lampa alebo nástenná lampa. Ako už napovedá názov, stolová lampa sa nezaobíde bez stolíka alebo podstavca, na ktorý by mala byť umiestnená. Môžete si vybrať z mnohých variácií. Či už variant s otáčavým vrchným dielom alebo s nastavením intenzity svietenia.

Pozrite si aj stolové lampy v týchto e-shopoch:

Stojaca lampa Samostatne stojaca lampa spríjemní každé čítanie a veľmi ľahko ju môžete premiestňovať z miesta na miesto podľa vašich potrieb. Úzke stojace lampy výborne osvetlia tmavé kúty miestností, ktoré by inak zostali nevyužité. Stojaca lampa existuje vo viacerých vyhotoveniach. Typ na čítanie má dve časti, pričom s nižšou časťou sa dá pohybovať a otáčať podľa potreby. Nevýhodou pri závesných lampách je, že ich nemôžeme ľahko premiestňovať. Avšak niektoré druhy sú zhotovené tak, že si môžeme podľa potreby nastavovať ich dĺžku. Z obyčajnej lampy sa potiahnutím ruky môže stať skvelá lampa na čítanie, ktorá vám zabezpečí dostatok svetla.

Nástenná lampa Nástenné lampy využívajú priestor na stene a zároveň ju zútulnia. S niektorými druhmi nástenných lámp sa dá aj manipulovať a štipcom pripínať na potrebné poličky. Avšak väčšina nástenných lámp je namontovaná na stenu napevno. Aj v tomto prípade je možné prispôsobiť jej svietenie vašim potrebám. Stačí ak siahnete po modeli, ktorý má vrchnú časť konštrukcie pohyblivú.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: