Tento nepríjemný parazit môže byť aj u vás doma, hoci o tom netušíte: Ako sa ho zbaviť?

Neotrombicula autumnalis
Neotrombicula autumnalis Foto: www.shutterstock.com

Vedeli ste, že niektorí drobní roztoči dokážu narobiť veľké problémy, hoci väčšina ľudí o nich nikdy nepočula? Jedným z takýchto parazitov je sametka jesenná (latinsky Neotrombicula autumnalis), nenápadný obyvateľ trávnikov a záhrad, ktorý však môže preniknúť aj do našich príbytkov. Najmä jej larvy vedia spôsobiť nepríjemné svrbenie, podráždenú pokožku a alergické reakcie. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ako sametky vyzerajú, kde sa vyskytujú a prečo je dôležité sa po pobyte v prírode poriadne umyť teplou vodou a mydlom.

Ako vyzerá a kde sa najčastejšie ukrýva?

Samotná sametka jesenná je drobný, oranžovo sfarbený roztoč s jemným chĺpkovaním, ktoré pripomína hračkárskeho plyšového medvedíka – teda aspoň pri pohľade pod lupou či mikroskopom. Voľným okom sú dospelé sametky veľké najviac do jedného milimetra, pričom im človek často nevenuje pozornosť. Ako napovedá slovenský názov, tieto roztoče obľubujú najmä záhradné prostredie, kde dokážu prežiť v tráve, pôde alebo vo vlhkých zákutiach.

Čo je dôležité vedieť: Sametka si cestu do našich domácností môže nájsť buď priamo na našom tele, alebo ju domov prinesú domáce zvieratá – psy či mačky, ktoré sa rady vyvaľujú v tráve či kríkoch. Aj keď sa to nestáva často, niet nad účinnú prevenciu.

Ak sa chcete o sametkách dozvedieť viac, pozrite si aj toto video (v českom jazyku) na kanáli Cesty prírodou:
Video o sametkách

Nebezpečné larvy: trombikulóza a jej prejavy

Hlavný problém nespôsobujú dospelé jedince, ale ich larvy. Tie sú ešte menšie a môžu merať len okolo 0,2 milimetra. Ak sa larva prisaje na kožu človeka alebo iného teplokrvného živočícha (napr. psa, mačky či iných domácich zvierat), môže dôjsť k vzniku ochorenia s názvom trombikulóza. Spoznáme ju najmä podľa:

  • Svrbenia pokožky, ktoré je často intenzívne a môže človeka alebo zviera privádzať do zúfalstva.
  • Zarudnutých vyrážok či drobných pľuzgierikov, ktoré vyzerajú ako popŕhlenie žihľavou.
  • Dlhodobého dráždenia, ktoré neustupuje ani po poškrabaní, pretože spúšťačom je alergická reakcia na sliny sametiek.

Zaujímavosťou je, že kým sa dostaví alergická reakcia, larva sa už zvyčajne stihne odpojiť od kože, takže ju spravidla nenájdete. Svrbenie a začervenanie sa môžu objaviť až niekoľko hodín po tom, ako larva sametky odpadne.

Prečo stačí teplá voda a mydlo?

Prevencia je v tomto prípade našťastie celkom jednoduchá. Po každej práci v záhrade, kosení trávy alebo dlhšom pobyte v prírode je ideálne sa dôkladne osprchovať vlažnou až teplou vodou a použiť mydlo či sprchový gél. Prečo to funguje? Larvy sametiek sú citlivé a prúd vody ich ľahko zmyje, mydlo navyše naruší ich ochrannú vrstvu, takže sa nedokážu prisať na pokožku a spôsobiť podráždenie.

Aké ďalšie opatrenia môžete zvážiť?

  1. Vhodný odev – pokiaľ viete, že sa pohybujete v zóne s výskytom týchto roztočov, noste dlhé nohavice, ponožky a vyššie topánky, prípadne dlhé rukávy.
  2. Repelenty – dajú sa kúpiť repelentné prípravky účinné aj proti roztočom, ktoré znižujú riziko prisatia lariev na kožu.
  3. Údržba záhrady – ak tušíte, že vo vašej tráve žijú sametky, existujú prostriedky na ich likvidáciu. Pomôcť môže aj pravidelné kosenie a zníženie vlahy, ktorá im poskytuje príhodné podmienky.
  4. Kontrola domácich miláčikov – psom a mačkám, ktoré trávia veľa času na tráve, venujte zvýšenú pozornosť. Po prechádzke ich skontrolujte a prípadne osprchujte alebo očistite vlhkou handričkou.

Keď sa parazit dostane do bytu

Dobrou správou je, že sametky netúžia dlhodobo žiť v našich domovoch. Vnútorné prostredie nie je pre nich také lákavé ako vlhká záhrada. Larvy síce teoreticky dokážu prejsť na človeka či zviera aj v byte – napríklad ak sa k vám “prepašujú” na topánkach, odeve či srsti psa –, avšak väčšinou nepotrebujú u nás zostať a vracajú sa späť do prírody, kde nachádzajú vhodnejšie životné podmienky.

Občas sa môže stať, že sa usadia napríklad v zemi u väčších izbových rastlín, kde môžu larvy pokračovať vo vývoji. Ide však skôr o výnimočnú situáciu. Ak by ste mali podozrenie, že sa k vám domov preniesla väčšia “kolónia” sametiek, je vhodné podniknúť tieto kroky:

  • Izbové rastliny preskúmajte, prípadne presádzajte do čerstvej zeminy.
  • Miesta, kde sa môžu ukrývať, dôkladne povysávajte a vydezinfikujte.
  • Sledujte, či parazity nespôsobili nepríjemné svrbenie alebo vyrážky členom domácnosti.

Namiesto paniky pomôžu jednoduché riešenia

Sametka jesenná neprenáša žiadne vážne choroby, čo je pre mnohých ľudí dôležitá informácia. Nemusíte sa teda obávať, že by vás nakazila nebezpečnými vírusmi alebo baktériami. Alergická reakcia v podobe silného svrbenia a začervenanej pokožky dokáže byť nepríjemná, no pri dodržiavaní zásad hygieny a vďaka domácej liečbe sa dajú tieto prejavy minimalizovať. Zvyčajne do niekoľkých dní samy ustúpia.

Ako zmierniť svrbenie?

  • Môžete použiť chladivé gély či upokojujúce krémy s obsahom aloe vera alebo panthenolu.
  • Pri väčšom svrbení niekedy pomáhajú antihistaminiká, ktoré tlmia alergické reakcie.
  • Vždy je vhodné konzultovať stav s odborníkom, najmä ak sa svrbenie zhoršuje alebo objavujete nové príznaky (napríklad hnisanie či masívnejšiu vyrážku).

Zhrnutie: Ako žiť bez obáv zo sametiek?

  • Pozor na záhradu a trávnik: Larvy sametiek sa môžu nachádzať vo vysokej tráve alebo na miestach, kde je väčšia vlhkosť.
  • Dôkladná hygiena: Po návrate z prírody, po kosení či vytrhávaní buriny sa vždy osprchujte vlažnou až teplou vodou a nezabudnite na mydlo.
  • Pravidelne kontrolujte domáce zvieratá: Najmä psy a mačky, ktoré sa radi vyvaľujú v tráve, môžu nechtiac priniesť larvy dovnútra.
  • Nezabúdajte na prevenciu: Ak máte podozrenie na zamorenie sametkami, použite vhodné insekticídne prostriedky a starajte sa o trávnik.

Sametka jesenná síce nepatrí medzi najznámejších škodcov, no jej svrbivé útoky si človek dokáže ľahko zapamätať. Našťastie, pri dodržiavaní jednoduchých opatrení, akým je napríklad umývanie pokožky teplou vodou a mydlom, sa môžeme účinne vyhnúť problémom. Namiesto paniky stačí trochu zodpovednosti a starostlivosti, aby sme si udržali pokožku bez svrbenia a domácnosť bez nechcených drobných “návštevníkov”.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať