Stojaca lampa do obývačky je ideálna na čítanie

Stojaca lampa do obývačky
zdroj: gettyimages.com
...

Dizajnové kúsky, ktoré sú občas ignorované aj vďaka stolovým svietidlám. Stojanové lampy sú však výnimočné vďaka svojim dizajnom a dekoráciám, ktorých je v súčasnosti na trhu neúrekom. Ktoré z nich budú pre vaše bývanie najlepšie?

Impozantné stojace lampy

Ich najväčšou výhodou je nie len to, že pridajú každej miestnosti viac svetla, ale môžu plochu aj opticky zväčšiť. Rozhodujúci je dizajnérsky prvok konkrétnej stojanovej lampy. Ako každý kúsok nábytku, aj ony sú podstatné a impozantné. Stojanové lampy, podľa mnohých dizajnérov, fungujú najlepšie v rohoch miestnosti a teda v najtmavších kútoch. Ich svetlo dokáže potom s miestnosťou skutočné zázraky. Okrem umiestnenia môžu pridať nábytku stratenú výšku, sú flexibilné a pohyblivé. Miestnostiam, akými sú jedáleň a obývačka pridajú atmosféru. Ideálne sú aj pre menšie priestory, ku ktorým patrí chodba, predsieň či malá spálňa.Stojaca lampa by mala vyhovovať štýlu miestnosti a prispôsobiť sa existujúcemu nábytku. Napríklad viktoriánska stojaca lampa sa hodí k minimalistickému, ale aj modernému či glamour štýlu. Vyberte si dostatočne kvalitnú stojacu lampu a budete ju využívať celý život. Z času na čas môžete zmeniť jej odtieň výberom žiarovky. Aby ste zahnali nudu, môžete ju občas premiestniť do inej izby. A aj vďaka týmto prvkom sa z nej môže stať skvost.

Pri hľadaní stojacej lampy používajte správnu mierku. Pokiaľ je miestnosť typická nadrozmerným nábytkom, zabudnite na príliš tenké či jednoduché stojanové svietidlá, ktoré ľahko zaniknú. Pre neutrálne priestory voľte teplé, drevené stojanové svietidlá. Vytvoria z nich útulnú miestnosť. Dizajnové svietidlá v miestnosti, akou je obývačka, slúžia dvojakému účelu: sú nádherným dekoračným prvkom, a samozrejme, poskytujú svetlo, ktoré môže zmeniť celú náladu miestnosti. Nákup stojacej lampy do obývačky by ste si mali premyslieť a riadiť sa spomenutými krokmi: Potom by ste sa mali zamerať na dizajn konkrétnej stojacej lampy. Dôležité je, aby ste zobrali do úvahy atribúty ako výška lampy, charakter miestnosti, farba či nejaký iný prvok, ktorý môže ladiť s nábytkom alebo príslušenstvom obývačky. Rovnako dôležitý je aj tieň a svetlo, ktoré poskytuje a spôsobí rozruch ráno pri čítaní novín, ale aj keď večer zatiahnete svoje záclony a rozhodnete sa niečo si prečítať.

Zvážiť musíte aj výšku stropu. Pri nízkom môže vysoká stojaca lampa pôsobiť nemotorne. Totožné funkcie môžu plniť aj príliš krátke stojace lampy v nadrozmerných obývačkách. Skúste si preto zobrať meter a pouvažovať nad ideálnou výškou stojacej lampy do vašej obývačky. Záleží na vašich prioritách. Ak chcete, aby stojaca lampa slúžila na čítanie, výber svetla spodnej časti jej osvetlenia je potom viac než dôležitý. Rovnako to platí aj vtedy, ak chcete, aby lampa osvetľovala aj zvyšok vašej obývačky. Podstatný je aj výber správneho odtieňa. Polopriepustný odtieň je ideálny pre mäkšie okolité osvetlenie. Naopak, ak chcete zvýrazniť strop a vedľajšie steny, prejdite na nepriehľadný, respektíve matný odtieň, ktorý zlepší celkový akcent obývačky. Stojace lampy môžu byť z dreva, mosadze, mramoru, kovu rôznych farieb. Jej odtiene môžu byť taktiež čímkoľvek – od hodvábu cez takzvané bielizňové modely až po jasné a farebné vzory v rôznych štýloch a materiáloch.

Pozrite si stojacie lampy do obývačky v týchto e-shopoch:

Výberom stojacej lampy do obývačky sa tak môže do miestnosti pridať nový prvok, no prečo by ste ju nemohli doladiť ku kreslám, pohovke či k nejakému bočnému stolu a vytvoriť si tak útulné miesto na čítanie? Okrem toho stojaca lampa dokáže zmeniť negatívny priestor v obývačke práve svojim pozitívnym dizajnovým prístupom. Prázdne oblasti, ako sú okná, medzera medzi pohovkou a stenou môžu byť zrazu osvetlené. Stojace lampy pridajú týmto priestorom hĺbku, život a charakter. V miestnosti, akou je obývačka sa môžete pohrať s vrstvením svetla. Odporúčajú to mnohí bytoví dizajnéri a hodí sa tiež do niektorých štýlov bývania. Stojaca lampa by teda nemala byť jediným osvetľovacím prvkom. Zladiť ju môžete so stropnými svietidlami a stolovými lampami rôznych veľkostí a tvarov. Vrstvenie svetla však musí zápasiť aj s vašou mysľou, ktorá by mala pridať, aj prostredníctvom vrstvenia svetla, obývačke ten správny štýl a odtieň. Ak máte pocit, že vám v obývačke stále niečo chýba, možno je to práve stojaca lampa.

Pozrite si aj tieto krásne stojacie lampy:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: