Spálňa z masívu nie je len výsadou vidieka

Spálňa z masívneho dreva
zdroj: gettyimages.com

Spálňa predstavuje jednu z najdôležitejších izieb v našom dome alebo byte. Spája sa s ňou oddych a spánok, čo je základ pre každý deň. V spálni by nemali byť žiadne rušivé elementy ako televízor, prípadne mobilný telefón a iná elektronika. V dnešnej dobe je však ťažké nemať v spálni aspoň telefón, preto je dobré vykompenzovať negatívne vplyvy tými pozitívnymi. A tým je nábytok, jeho rozloženie, množstvo, ako aj zladenie farieb.

...

Vyberáme nábytok do spálne

Pri výbere nábytku do spálne je dobré dbať a myslieť na tieto faktory: kvalita, rozpočet, veľkosť izby, vaše potreby, štýl a v neposlednom rade štýl a potreby človeka, ktorý s vami spálňu zdieľa. Ak máte jasno v týchto otázkach, potom sa môže výber zúžiť. Pri výbere nábytku dbajte na konštrukciu. Nábytok by mal byť pevný a ťažký. Vyhýnajte sa drevotrieskam a ľahkým hliníkovým rámom. Do spálne sa odporúča nábytok z masívneho dreva. Trvanlivosť je oveľa dlhšia ako pri ostatných materiáloch. Myslite aj na tvar. Nábytok môže byť trendový a v móde, ale odolá aj času? Zvoľte nadčasový tvar, ktorý bude originálny teraz aj v budúcnosti. Pri kúpe nábytku dbajte aj na to, či sa dá masív prefarbiť alebo nie. Veľa kúskov môžete premaľovať na inú farbu, keď sa vám zunuje tá pôvodná. Iné sa dajú zafarbiť len tmavším odtieňom alebo vôbec. A v neposlednom rade štýl. Nábytok v spálni môže byť aj extravagantný, no mal by vystihovať váš osobitý štýl. Práve váš štýl by sa mal odrážať v nábytku, ktorý si kúpite.

Spálňa z masívu

Masívne drevo a nábytok z masívneho dreva sú súčasťou našich spální odjakživa. Časom sa síce menil jeho vzhľad, čo sa úpravy týka, ale vlastnosti má stále tie isté. Masívny nábytok prináša pocit klasického a kvalitného dekóru. Na začiatku je potrebná vyššia investícia. Zároveň však vydrží tak dlho, že investícia sa vám vráti. Pri tomto type nábytku obzvlášť platí, že kvalita prevyšuje kvantitu. Práve trvácnosť je jednou z najdôležitejších vlastností masívneho nábytku. Takýto nábytok často vydrží generácie. Odoláva opotrebeniu z každodenného používania a vyžaduje minimálnu údržbu.

Na druhej strane, s kvalitou prichádza aj váha, čiže je určite ťažší ako nábytok z drevotriesky. Inou výhodou je to, že masív je z prírodného dreva a na výrobu takéhoto nábytku nie sú potrebné žiadne chemikálie. Mať masívny nábytok je aj ekologické. Výhody možno zhrnúť ako nadčasovosť, ľahká údržba a opravy, ekológia. K negatívam patrí váha a vyššie počiatočné náklady. Spálňa z masívu nemusí byť až taká drahá, ako by sme možno očakávali. Ide totiž o izbu s malým počtom kusov nábytku. Štandardné spálne majú posteľ, skriňu, nočné stolíky a keď to priestorové možnosti dovolia tak komodu. Na trhu nájdete najčastejšie masív zo svetlého dreva, z takmer bieleho dreva alebo tmavého dreva.

Tmavé drevo je buď orechové, čerešňové alebo hruškové. Ako kontrast sú vhodné svetlé doplnky. Najčastejšie sa používa krémová farba, ktorá vytvára s tmavým drevom pekný, ale najmä príjemný kontrast. Žltohnedý dub alebo biely javor sú svetlé drevá, ktoré opticky zväčšia spálňu, preto sú vhodné najmä do malej spálne. V spálni by sa mal človek uvoľniť, preto sa ako doplnkové farby odporúčajú najmä krémové a pastelové odtiene. Ak máte v spálni málo slnka alebo svetla, zvoľte teplé farby, ktoré ju presvetlia, napr. oranžová. Ak je vaša spálňa orientovaná na východ, máte zrejme dosť svetla, môžete si dovoliť aj chladnejšie odtiene, napr. modrá. V našich podmienkach sa najčastejšie vyskytuje borovica a smrek. Používa sa nie len na nábytok, ale aj na podlahy.

Pozrite si nábytok z masívu v týchto e-shopoch:

Posteľ z masívu
Najdôležitejšou súčasťou spálne je bezpochyby posteľ. Mať kvalitnú a pevnú posteľ s dobrým matracom je základný krok k tomu, aby ste sa dobre vyspali. Posteľ by mala byť vo výške aspoň 30 cm od zeme, aby na vás nefúkalo. Preto radšej uprednostnite vysoké manželské postele z masívu oproti nižším variantom. Najčastejšie kupované postele z masívu sú tzv. dvojlôžka. Ak máte malú spálňu, kúpte si dvojlôžko s úložným priestorom.

Skriňa z masívu
Druhou najväčšou investíciou do spálne je skriňa. Skriňa z masívu vydrží nie desaťročia, ale často až storočia. Vzhľadom k tomu, že je pomerne ťažká, odporúča sa nie vstavaná ale voľne postavená v priestore. Vďaka váhe bude pevná a v prípade potreby ju ľahšie premiestnite.

Poslednými kusmi nábytku sú komoda a stolíky k posteli. Ak vyberáte nábytok z masívu, tak dbajte na to, aby mali všetky kusy rovnakú farbu. Uprednostnite preto spálňové zostavy z masívu. Máte v spálni dostatok miesta? Doplňte si ju zrkadlom v masívnom ráme. To by takisto malo mať rovnakú farbu a typ dreva ako zvyšok nábytku. Iným doplnkom môže byť stolík na líčenie.

Tipy na záver

  • ak vyberáte komodu z masívu, tak si vyberte takú, ktorá má vysúvateľné zásuvky. Ľahšie sa s ňou manipuluje.
  • v prípade častého sťahovania si vyberte masívny nábytok, ktorý sa dá ľahko rozložiť a následne zložiť
  • ak nechcete, aby sa vám nábytok v spálni vysušil, kúpte na teplé mesiace zvlhčovač vzduchu
  • ak chcete drahé masívne drevo, ale nemáte dosť prostriedkov na jeho kúpu, kúpte si nábytok z javorového dreva. Má podobné vlastnosti ako masív, ale je cenovo dostupnejší

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: