Medzi najobľúbenejšie zatienenie strešných okien patria žalúzie a rolety, vybrať si však môžete aj markízy alebo dekoratívne látkové tienenie. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody. Vhodné zatienenie preto voľte nie len podľa vzhľadu, ale aj na základe funkčných vlastností. Dôležité sú aj vaše osobné požiadavky na zatienenie. Ide vám len o súkromie a ochranu pred slnkom? Alebo hľadáte spôsob, ako zabrániť prehrievaniu interiéru a navyše v noci navodiť dokonalú tmu?
Zatienenie z interiéru
Ak sa rozhodnete zatieniť vaše strešné okná z interiéru, k dispozícii máte vnútorné žalúzie alebo rolety.
Vnútorné žalúzie
Sú finančne nenáročné a s trochou zručnosti ich nainštalujete aj sami. Pri upratovaní ich postačí pretrieť prachovkou. Lamely vnútorných žalúzií sa, najmä v prípade tmavých lamiel, ľahko nahrejú a teplo odovzdávajú do vzduchu v miestnosti. Navyše vám podkrovie iba zatienia.
Vnútorné rolety
Zatienenie podkrovných okien môžete riešiť aj pomocou dekoratívnej látky. Vnútorné rolety tlmia ostré slnečné lúče a dekoratívne dopĺňajú interiér. Na rozdiel od žalúzií sa vyrábajú z jedného kusa, spravidla, látky. Nemáte preto možnosť regulovať priechod svetla, ale iba nastaviť výšku zatienenia. Na trhu nájdete širokú paletu farieb aj motívov. Decentné varianty sú vhodnejšie do obývačky alebo pracovne, hravé farby a vzory dobre vyniknú v detskej izbe a kúpeľni. S látkovou roletou vytvoríte tieň, nerátajte však s ochranou proti teplu. Pre úplné zatienenie vyberajte látky pre zatemňujúce rolety. Ak hľadáte estetický prvok do okien bez priameho slnečného sveta, dekoratívne látky sú tým pravým riešením pre vás. Pri výbere sa môžete rozhodnúť pre:
- rímske rolety – na rám sa upevňujú cez bočné hliníkové lišty, v ktorých sa nariasená látka posúva. Viete si ju posunúť presne tam, kde potrebujete.
- interiérové rolety – líšia sa použitím látok. Látky môžu byť jednofarebné alebo vzorované, štandardné alebo so zatemňujúcou vrstvou black-out, cez ktoré nepreniká denné svetlo
- plisované rolety – spájajú v sebe elegantný vzhľad s tepelno-izolačnými výhodami hliníkovej fólie. Táto špecifická fólia zadržiava v zimnom období teplo a zabraňuje tepelným stratám. Je to dobrý spôsob k zlepšeniu energetickej hospodárnosti vášho domova
Pre maximálnu tepelnú pohodu je vhodné kombinovať interiérové tienenie strešných okien, ktoré interiér zútulňuje a umožňuje reguláciu denného svetla, s exteriérovým tienením, ktoré zabraňuje nežiaducemu prehrievaniu interiéru.
Zatienenie z exteriéru
Exteriérové rolety sú veľmi dobrou voľbou zatienenia strešných okien, pretože dokážu výborne zatemniť aj izolovať. Finančne menej náročné sú markízy, ktoré účinným spôsobom odrážajú slnečné žiarenie.
Vonkajšie rolety
Regulácia svetla, tepelná bariéra aj finančná úspora – to sú základné pozitíva vonkajších (predokenných) roliet. V lete zabraňujú prenikaniu tepla do podkrovia. V zime naopak udržia až 20 percent unikajúceho tepla a znížia tak náklady na vykurovanie. Vonkajšie rolety môžete spoločne s oknom naklápať a regulovať tak množstvo svetla. Vďaka exteriérovým roletám odizolujete hluk až o sile 7 db. Rolety sú vyrobené z hliníka a pred oknom vytvoria ťažko preniknuteľný štít, ktorý napomôže k pocitu bezpečia a ochrane pred zlodejmi. Rolety viete ovládať manuálne, no vďaka motorickému alebo solárnemu pohonu dokážu rolety automatickým programom simulovať každodenný pohyb v dome aj počas vašej dovolenky, čím zvyšujú zabezpečenie domácnosti.
Vonkajšie markízy
Jednoduchým a veľmi účinným spôsobom dokážu znížiť vnútornú teplotu až o 6 stupňov. V lete tak vytvoria v podkroví príjemnú klímu. Spôsob uchytenia vonkajšej markízy na okne zároveň umožňuje v miestnosti vetrať. Vonkajšia markíza je vyrobená zo sieťoviny, ktorej základ tvorí sklené vlákno obalené plastom. Sieťovaná štruktúra nebráni výhľadu z okna von ani prestupu svetla do miestnosti. Zachytáva až 78 percent tepla.