Niekoľko tipov a inšpirácií ako zariadiť spálňu

Spálňa - manželská posteľ
zdroj: gettyimages.com
...

Zariaďovanie domu alebo bytu nepatrí k najľahším úlohám. Ide o pomerne dlhý a náročný proces, vyžadujúci kopec času, energie aj peňazí. Každej izbe by sme mali venovať primeranú pozornosť. Nemávnite preto pri spálni rukou, označiac ju len ako izbu na spanie. Spánok je predsa dôležitý pre naše každodenné fungovanie a jeho kvalitu ovplyvňuje mnoho faktorov, napr. aj zariadenie izby. Dôležitý je už výber samotnej miestnosti. Nie každá izba je totiž vhodná ako spálňa. V tomto bode však nemyslíme na dispozičné možnosti samotného priestoru. Podstatnejšia je orientácia izby na svetovú stranu. Spálňa by mala byť orientovaná na sever, prípadne severo-východ alebo severo-západ. Získate tak veľmi príjemný a osviežujúci chládok. Pri výbere miestnosti zohľadňujte jej pozíciu v dome a mieru hlučnosti. Spálňa hneď vedľa obývačky nemusí byť práve najideálnejším riešením. Cieľom zariaďovania spálne by mala byť vkusná miestnosť, v ktorej sa budete cítiť uvoľnene a príjemne hneď od prvého momentu.

Nábytok dodá miestnosti pomyselné čaro

Bez nábytku to jednoducho nejde. Izby by boli len prázdnymi priestormi bez života. Už jeden kus nábytku zmení „mŕtvy“ priestor na miesto dýchajúce osobitou atmosférou. Spálňu zariaďujte s rozumom a rozvahou. Bez ohľadu na veľkosť priestoru, nechajte izbu dýchať a nepreplňte ju zbytočnosťami. V spálni nemá miesto nič, čo by vás mohlo podnecovať k aktivite, alebo spôsobiť nekľud. Hovoríme o veciach ako elektronika, pracovný stôl, či nebodaj žehliaca doska. Pre kvalitný oddych je potrebné eliminovať všetky negatívne vplyvy, alebo ich aspoň zatlačiť do úzadia. Rovnakú filozofiu aplikujte aj pri výbere farieb a vzorov. Vyhnite sa výrazným farbám, ktoré vás doslova burcujú k aktivite. Vsaďte radšej na bielu, béžovú, hnedú, či pastelové odtiene. Fotografie detí, rodiny a kamarátov vystavte radšej v obývačke. Sú to síce originálne doplnky, no emócie s nimi spojené vám môžu prekážať pri pokojnom zaspávaní.

Základným prvkom každej spálne je kvalitná posteľ. Môžete si vybrať z najrôznejších štýlov a dizajnových prevedení. Starostlivo si však skontrolujte dĺžku, šírku aj výšku postele. Práve tieto faktory totiž najviac ovplyvňujú komfort a pohodlie počas spánku. Pre zachovanie a upevnenie zdravia vsaďte aj na kvalitný rošt a, samozrejme, matrac. Posteľ umiestňujte tak, aby ste k nej mali jednoduchý prístup a v noci nezakopávali o iné kusy nábytku. Zohľadnite prívod tepla, či možný vznik prievanu. Či si dáte posteľ ku stene alebo k oknu závisí len od vášho vkusu a preferencií.

K posteli neodmysliteľne patria nočné stolíky. Pekne scelia priestor, no sú aj úžasne praktické. Ideálne je ich doladenie k posteli, minimálne v oblasti materiálu a farby. Ak radi experimentujete, môžete si dopriať nočné stolíky v rôznych štýloch, avšak mali by byť aspoň v rovnakej výške. Stolíky sú spravidla situované po oboch stranách postele, v rovnakej výške, alebo o niečo vyššie. Ak máte veľkú spálňu, zaobstarajte si k posteli prednožku. Dodá vašej spálni šmrnc a eleganciu. Navyše je aj praktická, pretože dobre poslúži na odkladanie prehozu, vankúšov, či županov. Trend celoplošných kobercov je dávno prekonaný a v súčasných interiéroch prevláda plávajúca podlaha alebo dlažba. Nie je však nič horšie ako sa prebudiť do chladného rána a ešte aj stupiť bosou nohou na chladnú podlahu. Predíďte šokujúcim momentom a zaobstarajte si menší huňatý koberec, alebo príjemne mäkkú kožušinu. Získate mini doplnok s mega efektom.

Pozrite si postele v týchto e-shopoch:

V spálni musí byť aj dostatok úložného priestoru na oblečenie. Veľkosť skrine a typ vnútorného členenia priestoru voľte na základe množstva oblečenia, ktoré máte vy aj váš partner. Po uschovaní všetkých potrebných vecí by mal zostať priestor aj na doplnky, prípadne sezónnu obuv. Ideálnym riešením sú samostatné šatníky. Takýto luxus je však dopriaty málokomu. Odporúčame vám preto vstavané skrine s dômyselne premysleným členením priestoru. Zaobstarajte si posteľ s úložným priestorom a získate miesto pre športové potreby, či sezónne oblečenie. Príjemnú atmosféru dotvorí komoda so zásuvkami, alebo aj zaujímavá drevená truhlica. Pekne vyzerajú a zároveň schovajú posteľné prádlo, ponožky, či uteráky.

Veľká spálňa je snom každého z nás. Môžete ju dotvoriť „zaujímavými kútikmi“. Zaobstarajte si dve pohodlné kreslá, menší servírovací stolík a môžete príjemne relaxovať s knihou, či rozprávať sa s partnerom. K tomu romantický výhľad do záhrady a idylka je na svete. Každá žena určite ocení aj kozmetický stolík so zásuvkami a pohodlnou taburetkou. Potrebujete presvetliť alebo zväčšiť priestor? Pomôže vám veľké zrkadlo v zaujímavom ráme, ktoré oceníte aj pri obliekaní a finálnej úprave vzhľadu. Určite nezabudnite na osvetlenie. Spálňa nevyžaduje centrálne stropné svetlo, či luster. Pokojne siahnite aj po bodových svietidlách alebo menších lampách. Ak radi zaspávate s knihou v ruke, osvetlenie pri posteli by malo byť intenzívnejšie. Dostatok prirodzeného svetla je však tým najlepším komfortom, aký si viete dopriať. Ak máte možnosť, presvetlite spálňu veľkými priestrannými oknami. Príjemný vánok miestnosť rozvonia a pomaly vás unesie do krajiny snov.

Pozrite si aj tieto krásne manželské postele:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: