Pracovňa v domácnosti? Niekoľko tipov na riešenie

Pracovňa v domácnosti
zdroj: gettyimages.com
...

Mať tak svoj pracovný kút len pre seba! Či už si môžete dovoliť ten luxus pracovať z domova, alebo by sa vám len hodilo miesto pre vaše projekty, pracovňa nie je problém ani v malom byte. Ako zariadiť priestor, kde budú vznikať tie najlepšie nápady?

Efektívna práca z pohodlia domova

Mať veľkú pracovňu s oválnym stolom priamo vo vlastnom byte je snom snáď každého pracanta. Nie vždy si však môžete pre pracovňu vyhradiť celú miestnosť. Ak na zariaďovanie pôjdete s umom, vystačíte si s kútom pri okne alebo nevyužitým rohom niektorej z miestností – či už v kuchyni alebo v obývačke. Nie je veľmi dobrý nápad umiestniť pracovňu v spálni.Tá by mala byť určená výhradne pre relaxovanie. Pokiaľ sa však tomu nemôžete vyhnúť, tak aspoň skryte pracovný kút za posuvné dvere alebo paraván, aby nebol pri zaspávaní na očiach.

Srdcom každej pracovne je pracovný stôl. Voľba toho pravého sa odvíja od toho, či sa na stole bude pracovať s notebookom alebo PC zostavou. V druhom prípade nezabudnite na výsuvný priestor pre klávesnicu. Ušetríte nie len veľa miesta, ale práca bude ďaleko pohodlnejšia. Akú máte obrazovku? Od nej závisí hĺbka pracovnej dosky. Veľký monitor si žiada odstup najmenej 50 – 70 cm, teda zhruba vzdialenosť natiahnutej paže. Rovnako dôležitá je výška. Rátajte minimálne so 70 cm, inak vás potrápia bolesti chrbtice. Nezabudnite ani na správne umiestnenie stola. Ak ste pravák, svetlo by malo na dosku dopadať zľava. Ľavákom z pravej strany.

Nepodceňujte ani výber správnej stoličky. Aby hodiny, ktoré na nej strávite, neboli pretrpené, nemyslite pri nákupe iba na vzhľad. Mali by ste dôkladne vyskúšať, či vám bude vyhovovať jej výška. Ako zistíte, či sedíte správne? Pri správnom sedení by vaše nohy mali s telom zvierať uhol 90 stupňov. Kancelárske stoličky môžu mať veľa zaujímavých vychytávok, ktoré vám spríjemnia prácu. Okrem anatomicky tvarovanej opierky sa bude hodiť aj samonosná sieťovina, ktorá zaistí vetranie chrbta. Nezabudnite na operadlá rúk s nastaviteľnou výškou. Kolieska nie sú nutnosťou, obzvlášť s ohľadom na typ podlahovej krytiny.

Na šanóny a stohy papiera v pracovnom kúte si nevystačíte iba s pracovnou plochou. Aj keď sa pokúsite šetriť s miestom, budete v pracovni potrebovať úložný priestor. Veci sa vyplatí mať v dosahu, preto voľte kontajnery a pojazdné skrinky. Brániť sa nemusíte ani obyčajnej polici. Pokiaľ ju doplníte o praktické usporadovače a organizéry, nebudú vás pri práci rozptyľovať. Nezabudnite ani na dostatok zásuviek. A aby vám váš kútik nekazili káble od elektroniky, skryte ich pod samolepiacimi lištami.

Pozrite si nábytok do pracovne v týchto e-shopoch:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: