Varenie, stolovanie a relaxácia…
Je lepšie pre každý účel nájsť vlastnú miestnosť, alebo môžu celkom dobre fungovať spoločne?
Multifunkčný priestor, ktorý spája kuchyňu s obývačkou, bol v posledných rokoch veľmi trendy.
Avšak aj tu sa nájde pár nevýhod..
Nerušený odpočinok
Pre oddelenie argumentujú najmä nežiadúce zvuky prístrojov – umývačka, digestor – a tiež pachy, ktoré vás môžu rušiť pri relaxácii, ktorú by vám mala obývačka dopriať.
Zároveň ide o reprezentatívny priestor pre prijímanie návštev a tie vám nemusia vidieť rovno pod pokrievku, nieto obdivovať hory špinavého riadu. A ostré svetlo, ktoré potrebujete na varenie, tiež nedodá hlavnej obytnej miestnosti tú správnu oddychovú atmosféru.
Odporúča sa, aby linka bola trochu stranou či schovaná za dverami, aby vzniklo aspoň čiastočné oddelenie medzi kuchyňou a obývaciou zónou.
Rodina pokope
Každý človek aj každá rodina majú svoje špecifické potreby. Napriek tomu možno povedať, že v niektorých ohľadoch súčasný trend spájania obytných priestorov do jednej veľkej hlavnej, tak ako tomu bývalo v minulosti, môže mať pre rodinu isté pozitíva. Napríklad tú, že spoločenským centrom takej miestnosti prestáva byť televízia (respektíve priestor pred ňou), ale túto úlohu preberá jedálenský stôl.
Žena navyše nie je odsúdená byť pri príprave obeda zatvorená v nejakej malej kuchynke, často aj s dieťaťom, ktoré nemôže nechať bez dozoru.
V prepojenej miestnosti potom nie je problém pokrm pripravovať za pochodu a zároveň sa venovať dieťaťu. Podobne je to s návštevami, ktoré môžu byť zároveň s vami ako s kuchárkou a pritom sa pohodlne rozvaľovať v kresle. Rozmyslite si však tento model dobre, pretože spomínané negatíva môžu obťažovať niektorých členov rodiny.
Dobré riešenie
Ak nemôžete v byte robiť veľké dispozičné zmeny a napriek tomu chcete miesto na varenie oddeliť od reprezentatívnejších priestorov obývačky, kúpte si posuvnú priečku, ktorá sa v prípade potreby (napríklad pred návštevou či keď sa varí nejaké zvlášť aromatické jedlo) zatvorí. Zápach a hluk oddelí sklenená stena, ktorá zachová optické prepojenie miestnosti.
Posuvné dvere, buď tie na stenu, či skryté do puzdra, sa hodia aj v prípade, keď máte kuchyňu od obývačky oddelenú, lebo miestnosti v prípade potreby (napr. Pri servírovaní) umožnia prepojiť aspoň čiastočne.
Jednou z možností je tiež uzavrieť za posuvné dvere iba kuchynskú linku, ktorá potom pôsobí ako veľká vstavaná skriňa a nikto nevidí, že na pracovnej ploche zostali neumyté riady..
Srdce miestnosti
Stredobodom miestnosti, ktorá plní aj funkciu jedálne, je jedálenský stôl – či už máte jedáleň spojenú s kuchyňou, či obývacou izbou. Zabudnite na hltanie večere s hlavou sklonenou a kolenami pri brade na gauči pri konferenčnom stolíku
A ak nemusíte šetriť s priestorom, odporúčame dokonca jedálenské stoly dva – jeden pre návštevy a slávnostné príležitosti v obytnej časti, druhý na „obyčajné“ jedlo v časti kuchynskej, zvlášť ak je schovaná za prepážkou alebo vo vedľajšej miestnosti.
Vyhrajte nad zápachom
Kvalitný digestor je základným vybavením multifunkčnej miestnosti. A to aj napriek tomu, že takáto miestnosť má zvyčajne dostatok okien, teda je zaistené prirodzené odvetrávanie. Navyše aj v kuchyni spojenej iba s jedálňou je príjemné, keď vás pri vychutnávaní si obeda neotravuje zápach prepáleného tuku.
Výkon digestora vyberajte podľa veľkosti miestnosti. Všeobecne platí, že vhodnejšie sú digestory odťahové než cirkulačné, pri ktorých pach zostáva zachytený v uhlíkovom filtri.
V hlavnej obytnej miestnosti je dôležitá aj ich nízka hlučnosť a v neposlednom rade dizajn, ktorý by mal byť buď nenápadný, alebo naopak výrazný, lebo aj „obyčajný“ odsávač pár sa môže stať ozdobou interiéru.
Praktický ostrovček či bar
Ak ste sa predsa len rozhodli pre spoločný priestor, mali by ste miestnosť oddeliť aspoň funkčne. V tom vám najlepšie pomôže kuchynský ostrovček či barový pult. Ale oplatí sa tiež v samostatnej kuchyni, kde môže slúžiť k tomu, keď si chcete porozprávať s návštevou pri varení, alebo ako raňajkový stôl, pri ktorom je všetko po ruke.
Ak máte obývaciu časť aj kuchyňu v jednom veľkom otvorenom priestore, môžete ho nenásilne a elegantne rozčleniť pomocou kuchynského pultu. Vzdušnosť a otvorenosť zostáva zachovaná, ale zároveň dôjde k jasnému vymedzeniu jednotlivých častí..
Ešte zaujímavejšie efektu možno dosiahnuť rozčlenením priestoru pomocou výškového rozdielu, kedy kuchynskú časť prizdvihnete pol metra nad úroveň obývacej časti.
Hra vzorov, farieb a materiálov
V miestnosti, ktorá spája viac funkcií, je možné pomocou farieb a materiálov priestor rozdeliť alebo naopak spojiť. Steny v rôznej farbe môžu vizuálne oddeliť jednotlivé funkčné zóny. Len nezabúdajte na ich moc.
Do jedálenskej časti bude vhodná oranžová farba, ktorá podporuje chuť do jedla, v obývacej izbe, kde chcete relaxovať, naopak nemaľujte výraznú červenú – teda aktívnu až agresívnu farbu.
Často sa v multifunkčnej miestnosti zabúda na prepojenie materiálov a dekorov. Ak budeme plánovať kuchynskú linku napríklad v kombinácii orechového dreva s bielou farbou, potom by bolo vhodné tento dekor ďalej využiť napríklad na výrobu TV zostavy alebo knižnice, jedálenského stola a podobne.
Zaujímavé možnosti vám ponúka grafosklo, teda dizajnové sklo s vnútorným grafickým motívom. To môže byť s rovnakým dizajnom použité ako sklenená prepážka medzi kuchyňou a jedálňou aj ako dekoratívna stena či dvere.
Ako šikovne oddeliť obývačku od priestoru kuchyne?
Spájať funkčne prevádzkový a spoločenský priestor nebýva príliš praktické, aj keď dnes má väčšina novostavieb kuchyňu s obývacou izbou už prepojenú. Napriek tomu môžete pomocou vhodne umiestnenej sadrokartónovej priečky či len šikovne „schovanej“ kuchynskej linky obe prevádzky oddeliť, tak aby vás pri relaxácii na pohovke nerušil neporiadok z kuchyne.
V miestnosti klasického obdĺžnikového pôdorysu skryjete linku za polpriečku. Miestnosť naopak vizuálne i funkčne prepojí umiestnenie jedálenského stola.
Jednoduchšiu prácu budete mať, ak máte miestnosť do tvaru L alebo U, kde kuchyňa a obývacia časť umiestnite na opačnej konca „elka / účka“. V tomto prípade potom jedálenský stôl smerujte skôr ku kuchynskej časti, už kvôli jednoduchšie obslužnosti.