Nový nábytok - sedačky pre každého

Sedačka v tvare L
zdroj: gettyimages.com

Trh so sedačkami nám ponúka široký výber, ktorý nás môže rovnako zmiasť ako uchvátiť. Podľa čoho si vyberať a akých parametrov sa pridŕžať? Sedacia súprava je často dominantou v domácnosti. Stretáva sa tu celá rodina, aby si užila spoločne strávený čas. Každá domácnosť preto potrebuje pohovku, ktorá by bola pohodlná, mala pekný dizajn a jej cena by bola prijateľná. Okrem týchto základných parametrov je dôležité všímať si funkčnosť sedacej súpravy. Možnosť rozloženia, polohovateľnosť, variabilitu jednotlivých dielov. Súčasťou sedacích súprav sú aj rôzne doplnky ako napr. odkladacie pulty a police. Sú pevnou súčasťou sedačky, ale dajú sa podľa potreby aj premiestniť. Výbavou moderných sedačiek sú tzv. kapsule, ktoré primárne slúžia na odkladanie televízneho ovládača, časopisov, knižiek.

...

Sedačky pre všetkých

Investujte do kvalitného prevedenia sedačky, aby ste získali komfort a pohodlie. Obývačka sa nezaobíde bez kvalitného gauča. Ako ho však vybrať, keď na trhu je množstvo modelov?Materiál, správna poloha chrbtice v sede či v ľahu, dostatočná vzdialenosť nôh od zeme alebo jednoduchá údržba, víťazia vo výbere sedačky na mieru zákazníka alebo aj špecifických požiadavkách pri výbere už hotového gauča alebo sedacej súpravy. Vyberte si tú svoju sedačku a pohodlie pri sedení bude samozrejmosťou. Ktorá sedačka bude najvhodnejšia do vášho domova? Najčastejšie je výber podľa ceny, následne je to podľa prevedenia tvaru, farieb a materiálov. Typov a druhov sedačiek je hneď niekoľko. Výrobcovia dokážu ulahodiť každému zákazníkovi.

Ujasnite si, čo hľadáte
Ak sa jedná o výber sedacej súpravy, skúste si odpovedať na otázky, aký zvoliť tvar sedačky, aké vybrať prevedenie, ale nie menej dôležitý je aj výber materiálu, výšky sedenia a taktiež samotnej ceny sedacej súpravy. Doprajte si to pravé pre vaše pohodlie.

Tvar sedačky

Tvar sedačky je dôležitý aspekt výberu, ak nie vôbec ten najdôležitejší a najhlavnejší. Práve to, koľko máme miesta a kde chceme sedačku umiestniť sa podčiarkuje pod to, aký zvoliť tvar sedačky. Aby ste vedeli správne zvoliť tvar sedačky, je potrebné poznať jednotlivé tvary sedačiek a sedacích súprav.

Pohovky a gauče
Jedná sa tvarom a prevedením o rovné – pozdĺžne sedenie.

Rohové sedacie súpravy (do tvaru L)
Spomenuté typy sa skladajú zväčša z 2 až 5 sedacích častí, majú dostatok úložného priestoru. Vybrať si môžete z pravého alebo ľavého prevedenia rohu v kvalitnom materiálovom prevedení. Začali sa vyrábať okolo roku 1950, ovplyvnené viktoriánskou dobou vzniku za účelom ušetrenia priestoru. Menšie časti sa mohli dobre uložiť do rohov, kde nebránili nábytku alebo hranici predelenia izieb. Rohové sedacie súpravy (do tvaru L) môžu mať rôzne varianty rohu.

  • Ľavý roh
  • Pravý roh
  • Univerzálny roh
  • Symetrický roh

Sedacie súpravy do tvaru U
Jedná sa o podobné sedacie súpravy, ako rohové sedacie súpravy do tvaru L. Skladajú sa zväčša z viacerých sedacích častí. Rohové sedačky do tvaru L a sedačky do tvaru U poskytujú viac možností pre priečne či pozdĺžne ležanie a oddych. Sú tak ideálne a čoraz obľúbenejšie do obývacej izby.

Sedacie súpravy s kreslami
Pri týchto sedacích súpravách sa jedná o set na sedenie, pozostávajúci z viacerých častí. Môže ísť o najčastejšie jednu sedačku rovného prevedenia, ktorá je doplnená o dve kreslá.

Rozkladacie sedačky
Spoľahlivý, praktický a jednoduchý pomocník. Zachráni nás, ak príde viac hostí a nemáme ich kde uložiť na spánok. Nepokazí nádych elegantného štýlu a dokonale zapadne do farebnej obývačky. Tieto sedačky sa vyznačujú tým, že je možné ich celoplošné alebo čiastočné rozloženie pre získanie väčšieho miesta na sedenie alebo ležanie. Niektoré rozkladacie sedačky sú vhodné aj na občasné prespávanie.

Sedačky s úložným priestorom
Ide o sedačky, ktoré v sebe skrývajú praktický úložný priestor. Často tieto sedačky nie sú ani drahé, no oceníte ich praktické využitie pre obsiahnutie odkladacieho úložného priestoru.

Futon
Posteľ a sedačka v jednom. Operadlá sú zapracované do matraca, na ktorom sedíte. Vysoký chrbát sedačky so štvorcovou mäkkou výplňou ušetrí náš chrbát od hrbenia sa a v prípade únavy nemusíte krčiť nohy. Nožičky sú nízko, avšak dostatočne vysoko, aby ste pod ne dostali vysávač a zbavili sa nasadaného prachu. Ak vám hrozí tichá domácnosť, bude to pre vás ako pohodlná náhrada postele.

Posteľ s úložným priestorom
Mať sedačku, ktorá v sebe ukrýva posteľ a úložný priestor je rozumné riešenie, ak nie ste príliš vysokí a chcete univerzálny nábytok. Jednoduché prevedenie, pohodlie a praktickosť je vizitkou pre sedačkovú posteľ.

Poschodová sedačka
Chaty alebo ubytovne, ktoré ponúkajú nocľah rodinám s deťmi, chcú praktické a priestorovo nenáročné sedačky, ktoré sú univerzálne. Práve za daným účelom vznikla sedačka, ktorá je hore a matrac umiestnený dole. Vyspia sa na nej naraz dve deti. Konštrukcia je pevná a vydrží dlhé roky.

Dvojmiestna sedačka
Kto by ju nemal rád? Zmestia sa do nej dvaja ľudia a pritom si príjemne posedia bez toho, aby sa dotýkali. Potrebuje menej priestoru ako obyčajný gauč a pokojne ju môžete umiestniť do izby s menšou rozlohou.

Polohovacia sedačka
Radi pozeráte televíziu a chcete si vyložiť nohy v horizontálnej polohe? Žiadny problém. Vyklopte rozšírenú sedaciu časť a pozerajte obľúbený program v pohodlí.

Pozrite si sedačky v týchto e-shopoch:

Rozmery

Tu je to individuálne podľa toho, ako vás pustí vaša obývačka alebo priestor inej miestnosti, kam nový gauč alebo sedaciu súpravy vyberáte. Dôkladne si zmerajte rozmery pred kúpou, ideálne jei znázorniť si tieto rozmery na konkrétne miesto, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, či sa daná sedacia súprava rozmerovo hodí a dobre zmestí do priestoru miestnosti. Pred výberom si zmerajte priestor a určite si maximálne rozmery. Veľká sedacia súprava môže opticky zmenšiť miestnosť, samozrejme je na nej často viac miesta a viete sa na nej doslova „vyvaliť“ a načerpať novú silu. Ak však má byť skôr funkčným nábytkom pre menej osôb, dobre poslúži aj menšia sedačka alebo sedacia súprava, ktorá vám zároveň nechá dostatok miesta v jej okolí. Myslite aj na tieto aspekty výberu nového sedenia.

Pozrite si aj tieto krásne sedačky:

Výška
Dočiahnu vaše nohy s prehľadom na zem? Veľmi dobre, správna sedačka nie je ani príliš blízko a rovnako ani príliš vysoko od zeme. Sú operadlá v prirodzenej výške rúk a môžete sa príjemne oprieť? Ak máte dostatočný rozpočet, tak väčšia sedacia súprava poskytne viac komfortu pri sedení. Z praktického hľadiska stačí, ak zohľadníte zopár vyššie spomenutých zásad, ktoré sú dôležité pre správny výber výšky sedenia. Na to myslite pri výbere.

Prevedenie

Chesterfield
Operadlá a chrbát sedačky sú dokonale vystužené. Gombíky, ktoré zatláčajú vzduch do materiálu, vytvárajú pravidelný vzor charakteristický pre pohodlie anglickej šľachty a lordov. Matrac, na ktorom sedíte, je rovný a krásne sa leskne. Druh sedačky vznikol z potreby zámožných pánov byť v každej situácii uhladený a upravený. Ak si na sedačku sadnete, matrac sa nepokrčí a zostane za každých okolností na svojom mieste. Luxus, ktorý si dnes dokážeme dopriať, bol obľúbený v 18.storočí.

Pohovka podľa Lawsona
Thomas Lawson bol bankár a žil vo viktoriánskych časoch. Potrpel si na komfort a mal estetické cítenie. Práve podľa tohto pána s vyberaným vkusom pomenovali sedačku, ktorá má vankúše inej farby ako jej matrace. Je dostatočne mäkká a pohodlná pre každého, kto má rád domácu pohodu.

Sedačka strednej triedy
Vysoké nožičky, minimalistický štýl a čisté línie. Slová, ktoré vystihujú sedačku obľúbenú najmä v polovici minulého storočia až do roku 1970. Je navrhnutá tak, aby vyzerala dobre a príjemne sa v nej oddychovalo. Jednoduché farby, splývavé tón v tóne, ladia s elegantným nábytkom.

Anglická pohovka
Nízke operadlá a vysoký pevný chrbát sedačky so zemitým odtieňom prevedenia látky evokuje anglický pokoj a rozvážnosť. Nohy si možno vyložiť nie len na zem, ale aj na pohodlný matrac. Dĺžka pohovky postačuje nato, aby sa v nej priemerne vysoký človek mohol po celej dĺžke vyspať a ráno sa zobudiť bez kŕčov v končatinách.

Most cez rieku
Chrbát sedačky, ktorý sa hore zužuje a na konci pripomína druhý breh mosta, je mimoriadne príjemný pre chrbticu. Gombíky na chrbte sedačky sa nezabodávajú a neškriabu. Opierky sú nízke a namiesto rúk si môžete podoprieť hlavu.

Cabriole
Sedačka v luxusnom prevedení s ozdobnými ornamentami má rovnako vysoký chrbát a operadlá. Posedí sa vám v nej lepšie ako pospí. Kvalitný materiál a unikátne prevedenie so štíhlymi nožičkami dokáže spestriť jednoduchú izbu alebo obohatiť interiér o luxusný kúsok nábytku.

Poťahový materiál

Dlhá životnosť, krása a hlavne jednoduchá údržba sú najdôležitejšie parametre, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere poťahového materiálu. Prvoradé je rozhodnúť sa či chcete prírodný alebo syntetický materiál. Pokiaľ máte malé deti určite oceníte, keď bude poťah na vašej sedačke snímateľný. V tomto prípade ho ľahko vyperiete a vrátite na pôvodné miesto.

Luxus v podobe kože
Kožené sedenie pôsobí veľmi luxusne. Koža je mäkká a rozpínavá, poskytuje teda dostatočné pohodlie. Tento materiál je navyše veľmi pružný a pevný, čo zaručuje dlhú životnosť. Nenechajte sa však oklamať prvotným dojmom, kvalita kožených sedačiek závisí od hrúbky čalúnenia. Tá by mala byť minimálne 1,5 mm, inak sa začne koža naťahovať a sedenie sa vám ľahko zničí (v tomto prípade ide o tzv. štiepenku). Ak chcete záruku naozajstnej kvality a dlhej životnosti, vyberajte si sedacie súpravy, ktoré sú označené štítkom „celo koža“.

Koženka a ekokoža ako lacnejšia verzia koženej sedačky
Lacnejšou náhradou kože je koženka alebo ekokoža. Jedná sa o materiál (ako už z názvu vyplýva), ktorý svojim vzhľadom nápadne kopíruje pravú kožu. Na prvý pohľad ani nemožno rozoznať či sa jedná o pravú kožu alebo tú „nepravú kožu“. Aký je hlavný rozdiel medzi koženkou a ekokožou? Koženka neprepúšťa vodu, ale ekokoža je výrazne citlivá na vodu. Čo znamená, že ak sa nedopatrením vyleje tekutina na látku, veľmi ľahko sa jej napije a tekutina preniká až pod podkladový materiál.

Látková klasika
Spomedzi poťahových materiálov je látka jednoznačne najobľúbenejším materiálom. Na výber máte z množstva variantov či už mikrovlákno, mikroplyš, carabu alebo iné. Dizajn je tiež rozmanitý. Široká paleta farieb ulahodí každému. Najväčšou nevýhodou je zvýšená náchylnosť poťahových látok na tvorbu škvŕn. V súčasnosti existujú metódy, ktoré látku chránia a zvyšujú jej odolnosť voči vode, škvrnám, mastnote. Najznámejšia úprava je teflónom.

Najčastejšia výplň sedačiek

  • Polyuretánová pena – tvorí výplň sedákov. Je rôznej tvrdosti, pričom samotná tvrdosť definuje jej odolnosť. Ideálna tvrdosť je nad T20
  • HR PUR pena je kvalitnejšou variantou výplne sedákov. Vyznačuje sa strednou tvrdosťou a vyššou kvalitou. Cena sa úmerne s kvalitou zvyšuje
  • Bonellové pružiny sú častou výplňou sedačiek. Väčšinou sa kombinujú s kokosovou doskou, ktorá zabraňuje prechodu pružiny von

Najčastejšie chyby pri výbere sedacej súpravy

Zlý výber poťahovej látky
Pokiaľ máte malé dieťa, toto upozornenie platí dvakrát viac, ako za bežných okolností. Určite nechcete materiál, ktorý budete musieť neustále obskakovať, drhnúť a leštiť, pričom výsledky budú nulové. Vyberte si kvalitný poťah, ktorý bude v tom najlepšom prípade umývateľný alebo aspoň výrazne odolný proti tekutinám, prachu a iným nečistotám.

Farba, ktorá vás ľahko omrzí
Výrazné farby sa vám môžu ľahko zunovať, preto je dobré siahnuť po overených neutrálnych odtieňoch. Patria sem farby ako biela, čierna, hnedá, modrá…

Príliš veľká
Je dobré zmerať najskôr priestory, až potom sa vybrať na nákup sedacej súpravy. Nechcete predsa, aby vám zabrala polovicu izby. Veľkosť sedačky by sa mala jednoznačne prispôsobiť veľkosti miestnosti, inak bude v priestore pôsobiť veľmi nevkusne.

Zlá kvalita
Kvalita je znakom dlhej životnosti. Časté a zbytočné menenie sedacej súpravy vám určite neprinesie radosť. S kvalitou sa zvyčajne spája lepší dizajn a pohodlnosť. Od kvality sedacej súpravy, jej dodatočných funkcií a materiálu sa odvíja cena. Dôležité je určiť si priority a rozhodnúť sa, či ste ochotní sa niektorých doplnkov vzdať na úrok ceny alebo nie. Najdôležitejšia je kvalita. Tu sa šetriť určite neoplatí, výsledkom by bola nižšia životnosť a sedačku by ste museli v krátkej dobe znova meniť.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: