Myslíte si, že na svojej záhrade si môžete robiť, čo chcete? Omyl! Aj na Slovensku existujú zákony a nariadenia, ktoré regulujú starostlivosť o zeleň, výrub stromov či dokonca zber ovocia zo susedovho stromu. Neznalosť predpisov vás môže vyjsť draho. Pozrite sa na najdôležitejšie pravidlá, ktoré musíte dodržiavať, aby ste sa vyhli pokutám.
Starostlivosť o burinu a invázne rastliny je povinná
Majitelia pozemkov sú na Slovensku podľa zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy povinní zabezpečiť, aby ich pozemky neboli zarastené burinou. Ak sa necháte svoj pozemok nekontrolovane zarásť, môže vám byť uložená pokuta, ktorá môže dosiahnuť výšku až 330 eur pre fyzické osoby a oveľa viac pre právnické subjekty.
Osobitnú pozornosť si vyžadujú invázne rastliny, ktoré ohrozujú pôvodnú flóru. Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny stanovuje povinnosť odstraňovať tieto druhy rastlín:
- Ambrózia peristá (Ambrosia artemisiifolia)
- Bolševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) – mimoriadne nebezpečný druh, spôsobuje vážne popáleniny,
- Borovica vejmutovka (Pinus strobus)
- Javorovec jaseňolistý (Acer negundo)
- Kustovnica cudzia (Lycium barbarum)
- Láskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus)
- Netýkavka malokvetá (Impatiens parviflora)
- Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera)
- Pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima)
- Päťúr malokvetý (Galinsoga parviflora)
- Strecha neskorá (Prunus serotina)
- Topinambur hľuznatý (Helianthus tuberosus)
- Agát biely (Robinia pseudoacacia)
- Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)
- Vlčí bôb mnoholistý (Lupinus polyphyllus)
- Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis)
- Zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea)
Ak na svojom pozemku ponecháte invázne rastliny bez kontroly, môžete dostať pokutu. Povinnosť odstraňovania sa vzťahuje na fyzické osoby, firmy aj samosprávy.
Vypaľovanie trávy je prísne zakázané
Mnohí majitelia pozemkov si mylne myslia, že vypaľovanie suchej trávy je efektívnym spôsobom jej odstránenia. Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch však vypaľovanie trávy striktne zakazuje. Ak vás pri tom chytia, hrozí vám pokuta až do výšky 331 eur. V prípade, že by došlo k požiaru s následnými škodami, sankcie môžu byť ešte vyššie.
Ak chcete spaľovať záhradný odpad, ako je lístie či konáre, musíte sa riadiť miestnymi predpismi. Niektoré obce môžu úplne zakázať spaľovanie, iné ho umožňujú len v určitých dňoch a na špeciálne určených miestach.
Kácenie stromov – kedy potrebujete povolenie?
Výrub stromov na súkromnom pozemku sa riadi pravidlami stanovenými zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
Bez povolenia môžete vyrúbať:
- ovocné stromy,
- stromy s obvodom kmeňa do 40 cm vo výške 130 cm nad zemou,
- stromy, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spôsobujú škody.
Ak však chcete vyrúbať starší strom alebo strom v chránenom území, musíte požiadať obec alebo príslušný orgán ochrany prírody o povolenie. V opačnom prípade vám môže byť uložená pokuta.
Môžete si nechať ovocie zo susedovho stromu?
Čo ak vám na pozemok presahujú konáre susedovho stromu a na nich rastie ovocie? Občiansky zákonník SR hovorí jasne:
- Ak ovocie visí na konári, stále patrí susedovi,
- Ak spadne na váš pozemok, môžete si ho nechať.
Avšak orezať susedov strom bez jeho súhlasu nesmiete. Ak vám vetvy prekážajú, najprv ho musíte požiadať o nápravu. Ak by odmietol, v krajnom prípade môžete orezanie vykonať sami, ale len v nevyhnutnej miere a bez poškodenia stromu.
Hlučné práce a rešpektovanie nočného kľudu
Viete, že aj kosenie trávy či pílenie dreva môžu podliehať obecným vyhláškam? Nočný kľud trvá od 22:00 do 6:00 a počas tohto obdobia je zakázané vykonávať hlučné činnosti. Niektoré obce môžu navyše upraviť časy, kedy je povolené používať hlučné stroje, ako sú kosačky alebo motorové píly.
Ak pravidlá nedodržíte a sused na vás podá sťažnosť, môžete dostať pokutu. Preto sa vždy oplatí overiť si miestne vyhlášky a rešpektovať pokojové hodiny.
Dodržiavaním pravidiel sa vyhnete pokutám aj konfliktom
Mnohí záhradkári si neuvedomujú, že aj na vlastnom pozemku musia dodržiavať určité pravidlá. Neznalosť zákona vás neospravedlňuje a porušenie môže viesť k nepríjemným sankciám. Ak si nie ste istí, vždy sa oplatí preveriť aktuálnu legislatívu alebo sa poradiť s odborníkmi.
Dodržiavaním predpisov si nielen ušetríte peniaze na pokutách, ale tiež si udržíte dobré vzťahy so susedmi a vyhnete sa zbytočným sporom.