Plesne v našich príbytkoch predstavujú nielen estetický problém, ale aj zdravotné riziko. Môžu spôsobovať alergie, respiračné ťažkosti či nepríjemný zápach, a preto je dôležité riešiť ich čo najskôr. Ak vo svojom byte alebo dome pozorujete prvé známky plesní na stenách či v okolí okien, rozhodne sa oplatí urobiť všetko pre ich zastavenie. Väčšina ľudí sa pri tom spolieha na rôzne chemické prípravky alebo fyzikálne riešenia, no pomôcť vám môžu aj prírodné prostriedky – a k nim patria aj niektoré druhy izbových rastlín.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
- Prečo práve rastliny môžu pomôcť v boji proti nadmernej vlhkosti a plesniam.
- Ktoré druhy izbových rastlín sa najviac osvedčili pri znižovaní vlhkosti či obmedzovaní rastu plesní.
- Ďalšie tipy, ako obmedziť výskyt plesní vo vašom príbytku počas zimy.
Prečo je dôležité bojovať s plesňami počas zimy?
Počas chladných mesiacov zvyčajne menej vetráme, navyše sa môže zvyšovať vlhkosť v interiéri v dôsledku varenia, sprchovania či sušenia bielizne. Ak sa táto nadbytočná vlhkosť nedokáže z miestností dostatočne odvádzať, stenám ani oknám sa nevyhnú plesne. Aj keď existuje viacero spôsobov, ako znížiť vlhkosť (napríklad používanie odvlhčovačov, silika gélu, ventilátorov či aktívneho uhlia), prírodnou alternatívou môžu byť aj vybrané druhy izbových rastlín.
Ak už sú vaše steny viditeľne napadnuté plesňou, izbové rastliny síce nezabezpečia ich okamžité odstránenie, môžu však pomôcť s prevenciou šírenia alebo opätovným návratom plesní po ich vyčistení. Ak potrebujete akútne odstrániť pleseň zo stien, praktické tipy nájdete v rôznych návodoch na internete, ktorý sa venuje najrôznejším spôsobom čistenia a starostlivosti o domácnosť.
Ako môžu rastliny ovplyvniť vznik plesní?
Na prvé počutie sa môže zdať zvláštne, že by práve rastliny mali znižovať vlhkosť v interiéri. Veď mnoho z nich si vyžaduje pravidelnú zálievku a starostlivosť, aby im zabezpečili dostatok vody. V skutočnosti však existujú dve skupiny rastlín, ktoré nám dokážu s bojom proti plesniam pomôcť:
- Rastliny s pevnými, voskovými alebo chĺpkatými listami – takéto rastliny dokážu absorbovať určitú časť vzdušnej vlhkosti, aby si zaistili dostatok vody v situáciách, keď je jej v pôde málo. Tento mechanizmus je príznačný pre sukulenty či niektoré tropické druhy.
- Rastliny, ktoré produkujú tzv. fytoncídy – ide o látky, ktoré môžu obmedzovať rast rôznych mikroorganizmov, vrátane plesní a baktérií. V prírode je známe, že ich produkujú napríklad aromatické bylinky či ihličnany (aj preto je vzduch v ihličnatých lesoch taký svieži a čistý).
Treba poznamenať, že rastliny nenahradia dôkladné vetranie, údržbu a celkové kontrolovanie vlhkosti. Ide však o vítaných pomocníkov, ktorí môžu vytvoriť zdravšie prostredie a navyše príjemne doplniť interiér.
Ktoré druhy rastlín vás môžu zachrániť pred plesňami?
Nasledujúce izbové rastliny sa dajú pomerne ľahko zohnať v kvetinárstvach či hobby predajniach a podľa skúseností mnohých pestovateľov dokážu ovplyvniť klímu v miestnosti.
1. Aromatické bylinky
Bylinky ako rozmarín, tymian alebo čoraz populárnejšie kubánske oregáno (známy aj ako molica či mexický eukalyptus) sú voňavé rastlinky, ktoré prirodzene uvoľňujú látky s antifungálnymi (protiplesňovými) vlastnosťami. Rovnako ako v kuchyni pri varení, aj v interiéri dokážu šíriť príjemnú vôňu, ktorá zároveň môže pomôcť obmedziť šírenie plesní.
- Výhody: jednoduché pestovanie na parapete, príjemná vôňa, možnosť využiť čerstvé bylinky pri varení.
- Nevýhody: vyžadujú pravidelnejšiu zálievku a dostatok slnečného svetla, najmä v zime je teda potrebné zabezpečiť im vhodné podmienky (napr. prostredníctvom doplnkového osvetlenia či teplejšieho miesta v interiéri).
2. Eukalyptus
Eukalyptové stromčeky (či už menšie, ktoré sa dajú pestovať v kvetináčoch, alebo rezané vetvičky) sú známe svojou sviežou, prenikavou vôňou, ktorá dokáže prevoňať celú izbu. Rovnako ako bylinky, aj eukalyptus uvoľňuje do ovzdušia látky potláčajúce rast mikroorganizmov.
- Výhody: netradičná a výrazná vôňa, zaujímavý dekoratívny vzhľad.
- Nevýhody: pri pestovaní živého eukalyptu je potrebné dbať na kvalitu substrátu a jeho dostatočnú vlhkosť (no nie premokrenie), udržať ho v interiéri môže byť náročnejšie než pri bežných izbovkách.
3. Aloe vera
Aj keď aloe vera nevyniká výraznou arómou, je to sukulent s hrubšími dužinatými listami, ktoré dokážu absorbovať vlhkosť zo vzduchu. Navyše je aloe známa pre svoje liečivé účinky.
- Výhody: nenáročná na zalievanie, dobre znáša suchšie prostredie, môže pomôcť pri drobných domácich poraneniach (napr. pri popáleninách).
- Nevýhody: potrebuje dostatok svetla, najlepšie priameho, aby dobre rástla. V tmavých kútoch môže chradnúť.
4. Papradiny, filodendrony a monstery
Tieto skupiny rastlín majú rada vlhké prostredie, a práve vďaka tomu dokážu absorbovať časť vzdušnej vlhkosti. Monstery a filodendrony sú obľúbenou modernou voľbou v interiéroch, kde chceme docieliť svieži, tropický vzhľad.
- Výhody: ľahko sa množia (napr. odrezkami), veľké listy účinne pohlcujú časť vlhkosti, vďaka čomu prispievajú k zdravšiemu prostrediu v domácnosti.
- Nevýhody: vyžadujú dostatok priestoru a pravidelné rosenie listov. Aj keď znižujú vzdušnú vlhkosť, pri veľmi vlhkom prostredí to nemusí stačiť.
5. Svokrin jazyk (Sanseviéria)
Svokrin jazyk patrí medzi obľúbené izbové rastliny najmä pre svoju odolnosť a nenáročnosť. Z hľadiska prevencie proti plesniam je výhodný v tom, že nepotrebuje príliš častú zálievku a dokáže mierne pohlcovať vzdušnú vlhkosť.
- Výhody: nenáročné pestovanie, znáša aj menej ideálne svetelné podmienky, zalievanie stačí raz za niekoľko týždňov.
- Nevýhody: pri nedostatku svetla môže strácať pestré sfarbenie listov, no aj tak zvyčajne prežije.
Ako rastliny správne umiestniť a kombinovať
Keďže cieľom je zlepšiť mikroklímu v domácnosti a zabrániť rastu plesní, oplatí sa rozmiestniť rastliny v tých častiach bytu či domu, kde je vlhkosť najvyššia alebo kde sa už v minulosti objavili plesne (typicky v kúpeľni, v kuchyni či v rohoch miestností). Je však dôležité myslieť na:
- Svetelné podmienky: Niektoré rastliny (napr. aloe vera alebo rozmarín) potrebujú veľa slnečného žiarenia, iné (papradiny, monstery) zvládajú aj polotieň.
- Teplotu: Väčšina izbových rastlín neznáša veľmi nízke teploty. Pri umiestnení k oknám si všimnite, či cez škáry nepreniká mrazivý vzduch.
- Vhodnú nádobu a substrát: Aby sa rastlinám darilo, musia mať správnu pôdu a drenáž. Premokrená pôda môže paradoxne viesť k plesniveniu v kvetináči a potláčať priaznivý efekt.
Ak máte doma väčšie priestory, môžete si dovoliť väčšie druhy, ako napríklad monstera či filodendron. V menších bytoch zas lepšie zapadnú menšie rastliny, kaktusy a sukulenty, prípadne spomínané bylinky v črepníkoch.
Ďalšie tipy, ako obmedziť plesne v interiéri
- Pravidelne vetrajte: Krátke, intenzívne vetranie niekoľkokrát denne dokáže vymeniť vzduch v miestnosti a znížiť vlhkosť.
- Sušte bielizeň vonku alebo v sušičke: Ak to nie je možné, snažte sa bielizeň sušiť v miestnosti, kde môžete dôkladne vetrať.
- Kontrolujte technický stav: Zatekajúca strecha, zle utesnené okná či chýbajúca izolácia vedú k zvýšenej kondenzácii vlhkosti a tvorbe plesní.
- Odstraňujte plesne hneď, ako sa objavia: Použite dezinfekčné prostriedky (možno aj tie prírodného charakteru, napr. ocot, jedlú sódu) a postihnuté miesto dôkladne vyčistite.
- Investujte do kvalitnej omietky a farby: Existujú špeciálne nátery, ktoré spomaľujú vznik plesní, prípadne použite farby s protiplesňovými prísadami.
Zhrnutie
Ak vás trápia plesne v interiéri, rozhodne stojí za to použiť viacero spôsobov na ich elimináciu – a jedným z najpríjemnejších môže byť využitie izbových rastlín. Niektoré z nich dokážu znižovať vlhkosť, iné produkujú látky obmedzujúce výskyt plesní a baktérií. Či už sa rozhodnete pre aromatické bylinky, sukulenty, papradiny, filodendrony alebo odolnú sanseviériu, každá z týchto rastlín môže prispieť k zdravšiemu a krajšiemu prostrediu vo vašej domácnosti.
Popri starostlivosti o rastliny však netreba zabúdať ani na základné opatrenia proti vlhkosti: dostatočné vetranie, údržbu okien a stien či pravidelnú kontrolu priestorov, kde sa pleseň zvykne najčastejšie objavovať. A ak už pleseň prenikla na steny alebo nábytok, nezostáva nič iné, než ju odstrániť vhodným spôsobom – napríklad podľa tipov z kanála Cleanipedia na YouTube – a potom rastlinami pomôcť zabrániť jej návratu.
Vďaka kombinácii správnych postupov a pridaniu aspoň jedného prírodného prvku do vášho domova (napríklad vhodne zvolenej izbovej rastliny) môžete zimu prečkať v čistejšom, zdravšom a voňavejšom prostredí. Stačí vedieť, po ktorých rastlinách siahnuť, ako sa o ne starať a ako ich optimálne rozmiestniť v miestnostiach, kde vlhkosť hrozí najviac.