Nábytok z masívu sa hodí nielen na vidiek

Jedálenský stôl z masívu
zdroj: gettyimages.com
...

V súčasnosti už neplatí zaužívané pravidlo – pokiaľ bývaš na vidieku, prispôsob tomu aj zariadenie domu. V opačnom prípade to platí rovnako. Ani mestské domy nemusia oplývať moderným nábytkom a najnovšími dizajnérskymi návrhmi. Kombinovanie je totiž novým trendom v bývaní, a to nielen vo farbách či materiáloch, ale aj v štýloch. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, a preto najmä s prepájaním štýlov dbajte na striedmosť.

Vidiek v meste

Vidiecky štýl nábytku sa vyznačuje neformálnosťou, preto je vzhľad takého nábytku ideálny na vytvorenie útulnej atmosféry na vidieku, ale aj v meste. Ide o masívny typ nábytku, ktorého vzhľad často vyzerá opotrebovane. Nemusíte sa znepokojovať, práve „ošúchanosť“ dodá nábytku autenticitu aj v mestskom dome.

Ak bývate v meste a túžite mať vidiek vo vašej domácnosti, je dobré sa zamerať na niektoré detaily. Kombinácia vidieckeho a mestského pôsobí elegantne, avšak niektorým veciam počas zariaďovania sa radšej vyhnite.

Pre vidiecky štýl nábytku je typická aj jeho „robustnosť“. Ak chcete, aby sa stal súčasťou vášho interiéru, radšej opatrne s výraznejším zdobením. Vyrezávané nohy stola sú dobrou voľbou, no všetko s mierou. Priestor tak bude vzdušnejší a zbytočne nezaťažený. K zariadeniu domu neodmysliteľne patria aj rôzne doplnky, dekorácie a bytový textil. V meste sa radšej vyhnite prehnanému nariaseniu záclon či závesov, volánom na posteľnej bielizni. Naopak, dopriať si môžete pletené vankúše a prikrývky, vzory na čalúnení a pod.

Pozrite si nábytok z masívu v týchto e-shopoch:

Tradičné sa snúbi s moderným

Klasická paleta vidieckeho štýlu obľubuje napríklad sivozelenú, horčicovú a modrú farbu, zatiaľ čo moderný vidiecky štýl sa vyznačuje svetlejšími odtieňmi farieb. Jablkovozelená, slonovinová biela či nevädzovomodrá a tyrkysová bude príjemným osviežením interiéru vášho domu v meste. Masívny nábytok sa hodí k tehlovým stenám, v modernejšom prevedení aj k niektorým vzorom tapiet.

V mestských domoch sa trendom stávajú steny s tzv. štruktúrovaným povrchom. Takáto „nedokonalosť“ výborne ladí s vidieckym štýlom nábytku. Tematický je aj motív rozkvitnutých ruží, ktorý je v tomto prípade lepšie dopriať menším textilným doplnkom, akými sú napríklad vankúše. Podlahová krytina s prírodnými reliéfmi je dobrou voľbou k masívnemu nábytku.

Kde umiestniť nábytok z masívu?

Obývacej izbe s vidieckym nádychom dominuje krb, prípadne krbová rímsa alebo kachle. Moderné elektrické liatinové kachle sa výborne hodia aj do mestskej obývačky. Krb či kachle tvoria ústredný bod celej miestnosti a sedacia súprava v tradičnom štýle ich obkolesuje. Súčasťou sedačky je aj typické kreslo, ktoré buď ladí s celou sedacou súpravou, alebo má čalúnený poťah s motívmi romantických kvetov.

V kuchyni sa nábytok z masívu stáva čoraz obľúbenejším. Kazetové dvierka na skrinkách, drevené či „keramické“ a kovové úchytky sú jeho neodmysliteľnou súčasťou. Zabudované a skryté spotrebiče sa taktiež kombinujú s vidieckym štýlom nábytku. Dominujú však tie voľne stojace, ideálne smaltovaná piecka a veľké umývadlo. Nevyhnutnosťou sú tiež otvorené police, prútené koše, priehradky na taniere v horných skrinkách, vešiačiky na šálky a pod. V tomto prípade zabudnite na čisté línie a lesklý chróm…

Pozrite si aj tento nábytok z masívu:

Masívny rám postele, vysoké čelo – pokojne čalúnené, železná posteľ, to všetko sa snúbi s vidiecko-moderným štýlom v spálni. Zrkadlo v masívnom ráme tu taktiež nesmie chýbať. Bežným kusom nábytku z masívu sú aj veľké zásuvkové komody, robustné skrine a truhlice. Takáto spálňová kombinácia je odľahčená posteľnou bielizňou s motívom flóry, bytovým textilom a kusovými mäkkými kobercami či behúňmi.

Ak obľubujete zmes starého a nového, máte radi osobitý štýl nábytku a dávate prednosť nádychu histórie, nábytok z masívu, napríklad vo vidieckom štýle, bude tým pravým orechovým aj pre mestské zariadenie vašej domácnosti.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: