Prvá vec, ktorá nadväzuje kontakt je dizajn. Týka sa to aj kúpeľňových vodovodných batérií. Pri ich výbere by ste sa však týmto faktorom rozhodne nemali nechať viesť. Dôležitejšia je životnosť, kvalita, úspora, komfortná manipulácia, rozmer a vodotesnosť. Pred návštevou obchodu nezabudnite ešte na zopár maličkostí.
- zistite si veľkosť umývadla alebo vane. Pri nevhodne zvolenej batérii by mohla voda stekať napr. mimo umývadla
- zakúpte si set, napr. umývadlo + batéria
- investujte do kvalitnej kúpeľňovej batérie. Lacnejšie modely sa vyznačujú aj nižšou životnosťou. Jadrom batérie je kartuša, v ktorej sa mieša teplá a studená voda. Kartuša môže byť plastová alebo keramická. Plastové kartuše sa veľmi rýchlo opotrebujú a budete ich musieť často meniť. Investujte radšej do keramickej kartuše, kde je opotrebenie prakticky vylúčené
- dajte si pozor na rozmer rozteče. 150 mm rozteč získate výhradne od zahraničných výrobcov, 100 mm rozteč od slovenských a českých výrobcov
- na trhu je dostupná tzv. paneláková batéria. Ide o spojenie umývadlovej, vaňovej a sprchovej batérie. Ide o jednu nástennú batériu s dlhým ramienkom, ktoré si podľa potreby otočíte nad umývadlo alebo nad vaňu a obsahuje aj prepínač na sprchu. Vyrába sa však len so 100 mm roztečou
Pozrite si kúpeľňové batérie v týchto e-shopoch:
Andreashop (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Vivaeshop (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Svet-kúpeľne (NÁŠ TIP)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt |
Kúpeľňová batéria musí byť hlavne funkčná
Existujú štyri základné typy kúpeľňových vodovodných batérií: umývadlové, vaňové, sprchové a bidetové. Ak si zariaďujete novú kúpeľňu, zrejme sa vám zídu všetky. Pri čiastočnej rekonštrukcii lebo bežnej výmene si vyberiete podľa vašich potrieb. Dôležité je aj to, kam chcete batériu umiestniť. V závislosti od dispozícií vašej kúpeľne si môžete zvoliť medzi inštaláciou priamo na stenu, či zabudovaním batérie pod omietku alebo obklad. Podľa toho delíme kúpeľňové batérie na:
- nástenné – umiestňujú sa na omietku, či obklad a najčastejšie sa používajú na vane, sprchy, prípadne umývadlá
- stojankové – inštaluje sa priamo na umývadlo, či bidet
- podomietkové – technika podomietkovej batérie sa schová za obklad, takže napr. v sprchovom kúte získate viac miesta a máte ľahšiu údržbu batérie
Zamyslite sa nad spôsobom miešania teplej a studenej vody. Rozhodujete o tom totiž len vy a podľa toho si vyberáte aj príslušné ovládanie kúpeľňovej batérie. S miešaním vody je spojená aj jej úspora.
Termostatická
Vďaka zabudovanému termostatu si sami prednastavíte teplotu vytekajúcej vody – odporúča sa 39 stupňov. Teplota sa nemení ani v prípade kolísania tlaku, či teploty vody. Pokiaľ máte termostatickú batériu bude teplota vody stále rovnaká. Jej vlastnosti ocenia aj rodiny s deťmi: Prednastavená teplota a poistka, ktorú je potrebné pre zvýšenie teploty vody zatlačiť, znižujú riziko obarenia na minimum. Nevýhodou je nevhodnosť použitia s prietokovým ohrievačom. Je tu zvýšené riziko, že teplota vody bude nadmerne kolísať, obzvlášť ak pustíte vodu na viacerých miestach súčasne. Výrazne ušetríte energiu aj vodu.
Nová sanita sa hodí po rekonštrukcii aj do novostavby
Páková
Táto kúpeľňová batéria plynule a ľahko mieša vodu na požadovanú teplotu. Rýchlo jednou rukou navolíte teplotu a silu prúdu vody a tým znížite aj spotrebu vody. Veľkou výhodou je jej univerzálnosť. Pákovú batériu môžete použiť všade, napr. aj v kuchyni.
Kohútiková
Vodu si miešate sami otáčaním kohútikov. Siahnu po nej milovníci retro dizajnu.
Výber vodovodnej kúpeľňovej batérie záleží výhradne na vás a vašom vkuse. Odporúčame dodržiavať základné pravidlo: zachovávajte oblé alebo hranaté tvary v celej kúpeľni. Ak si vyberáte k umývadlovej batérii aj sprchovú a ďalšiu batériu, tak radšej neexperimentujte. Zachovajte jednotu série od toho istého výrobcu.