Čo vám mačka v skutočnosti hovorí, keď sa obtiera o vaše nohy? Odhaľte tajomstvo tohto mačacieho rituálu

mačka pri nohách človeka
mačka pri nohách človeka Foto: www.shutterstock.com

Mačky sú tajomné, inteligentné a do veľkej miery samostatné tvory, ktoré si po tisícročiach života po boku človeka stále uchovávajú svoju nezameniteľnú dôstojnosť. Napriek tomu, že sa s nami ochotne delia o spoločný priestor, vždy ostávajú akosi nad vecou. Typickým prejavom ich prítulnosti, ktorý si mnoho ľudí vysvetľuje ako dôkaz lásky, je obtieranie sa o nohy. V skutočnosti má však toto správanie viacero významov, ktoré siahajú oveľa hlbšie, než by sa na prvý pohľad zdalo.

Mačky a ich spolužitie s človekom

Podľa archeologických nálezov sa mačky začali približovať k ľudským obydliam už pred viac ako ôsmimi tisícročiami. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že si samy uvedomili výhody, ktoré zdieľanie priestoru s ľuďmi prináša. Na Blízkom východe ľudia pestovali obilniny a zhromažďovali ich vo veľkých sýpkach. Tam sa rýchlo začali sťahovať aj drobné hlodavce, čo bola pre mačky ideálna príležitosť pravidelne sa živiť myšami či potkanmi. Ľudia, potešení prirodzenou kontrolou škodcov, na oplátku mačky nechceli zahnať, a tak sa začalo formovať obojstranne výhodné spolužitie.

V mnohých ďalších kultúrach, napríklad v starovekom Egypte, sa mačkám pripisoval dokonca posvätný status. Mačky chránili obilie pred hlodavcami, ale stali sa aj symbolom grácie a elegancie. V niektorých oblastiach dokonca platili prísne tresty za poškodenie alebo usmrtenie mačky. Vďaka tomu môžeme povedať, že tieto malé šelmy už od dávnych čias vedeli, ako si získať dôstojné miesto v ľudskej spoločnosti.

Ako si mačky vyberajú ľudí

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že človek si mačku domestikoval podobne ako psa, skutočnosť môže byť presne opačná. Prvotný krok, takpovediac, urobili samy mačky. Rozhodli sa, že život v blízkosti ľudí im prinesie viac výhod než rizík, čo je dôvod, prečo sú mačky dodnes oveľa nezávislejšie a často konajú presne tak, ako sa im v danej chvíli hodí.

Mnohí chovatelia dobre poznajú ten pocit, keď mačka necháva robiť človeka všetko, čo si želá ona sama. Je známe, že mačka príde, až keď chce, a okamžite sa vzdiali, keď ju niečo obťažuje. A hoci v našich predstavách môže ísť o „domáceho miláčika”, neraz je to skôr ona, kto riadi chod domácnosti.

Prečo sa mačka obtiera o nohy? Označovanie teritória (a služobníka)

Ak sa mačka obtiera o vaše nohy, veľa ľudí to považuje za dôkaz náklonnosti a priateľského vzťahu. Pravdou je, že emócie v tom určite hrajú svoju rolu – mačka tak môže vyjadrovať radosť z vašej prítomnosti či blízkosti. Netreba však zabúdať na skrytý význam: mačka si vás v podstate značkuje ako súčasť svojej skupiny.

Mačky majú na svojom tele pachové žľazy, najmä na lícach, pri koreni chvosta a tiež medzi vankúšikmi na labkách. Tým, že sa o vás obtierajú, prenášajú na vás svoje feromóny. Takto si „vytvárajú” jednotnú pachovú stopu v rámci svojho okolia a zároveň potvrdzujú, že ste súčasťou ich “svorky” (aj keď pri mačkách ide skôr o individuálne tvory, než o klasickú svorku, ako ju poznáme u psov).

Mačací pozdrav a posilňovanie väzieb

Ak spolu žije pohromade viacero mačiek, môžete si všimnúť, že sa vzájomne obtierajú o tvár, boky či chvosty. Ide o ich prirodzený spôsob komunikácie a vzájomného upevňovania sociálnych väzieb. Takto si vymieňajú feromóny, čím medzi sebou utužujú skupinovú identitu.

U domácich mačiek, ktoré považujú majiteľa za dôležitú súčasť svojho prostredia, sa niečo podobné deje práve vtedy, keď sa obtierajú o nohy človeka. Je to pre ne forma privítania a zároveň vyjadrenie dôvery. Keď sa vrátite po dlhom dni domov, obtieranie okolo lýtok vám chce „povedať“, že ste vítaní späť a vaša mačka to dáva najavo po svojom.

Vzrušenie a zvedavosť: Kde ste boli a s kým?

Nemenej dôležitým dôvodom, prečo sa mačka obtiera o nohy, je obyčajná zvedavosť. Váš pach sa počas dňa neustále mení – prichádza do kontaktu s inými zvieratami, ľuďmi či rôznymi prostrediami. Mačka má mimoriadne vycibrený čuch a práve obtieraním sa dokáže rýchlo zistiť, či ste sa nestretli s inými zvieratami, napríklad s inou mačkou alebo psom. Z ich správania potom ľahko vyčítate, ako takéto kontakty hodnotia: či sú v pohode a bez stresu, alebo naopak začnú prejavovať známky nevôle.

Zaujímavosťou je, že mačky často dokážu vycítiť aj emócie, v ktorých sa nachádzate. Váš telesný pach sa nepatrne mení v závislosti od stresu či radosti, čo mačke poskytuje dôležitú indíciu o tom, v akej nálade ste dorazili domov. Vďaka tomu môže prispôsobiť svoje správanie – ak cítia, že ste unavení alebo smutní, niektoré mačky môžu byť empatickejšie a usadia sa vo vašej blízkosti, aby vás upokojili.

Keď je na mieste niečo dobré do misky

Mačky nie sú len priateľské bytosti, ale aj malé vyjednávačky. Ak vás privítajú intenzívnejším obtieraním, zatiaľ čo mierite do kuchyne, možno ide o jasný signál, že by si rady pochutili na niečom chutnom. Mnohí majitelia dobre poznajú situáciu, keď je v mačacej miske síce pár granúl, no mačka ich otvorene ignoruje a žiada si čerstvú porciu.

Navyše, mačky dokážu byť pri výbere stravy mimoriadne vyberavé. Skúste im ponúknuť kvalitnejšie krmivo alebo kúsky mäsa a uvidíte, že ich „prosba“ o dobrôtku môže rýchlo zosilnieť. Obtieranie okolo nôh je v takomto prípade bezpochyby jednou z foriem nenásilnej, no o to účinnejšej komunikácie.

Kedy spozornieť: Náhle zmeny v správaní

Každá mačka má svoj špecifický charakter. Niektoré sú výrazne kontaktné – rady sa obtierajú, priasť prídu takmer na zavolanie, iné sú skôr uzavretejšie a uprednostňujú pokoj a vlastnú spoločnosť. Preto je dôležité, aby ste poznali prirodzené správanie práve tej svojej mačky.

Ak si všimnete, že sa vaša mačka odrazu obtiera o nohy oveľa viac ako zvyčajne, vytrvalo mňauká, snaží sa byť stále na vašich rukách alebo naopak vyhľadáva samotu a schováva sa, treba zbystriť pozornosť. Náhle zmeny v správaní môžu signalizovať rôzne zdravotné alebo psychické problémy. Ak sa stav rýchlo neupraví, je rozumné navštíviť veterinára a uistiť sa, že je všetko v poriadku.

Keď obtieranie znamená dôveru

Mnoho skúsených majiteľov mačiek potvrdzuje, že mačky vyhľadávajú kontakt s ľuďmi, ktorým veria. Obtieraním dávajú najavo nielen svoju prítomnosť, ale aj to, že nás akoby „zaraďujú“ do svojej mačacej rodiny. Je to pomerne milé gesto, ktoré zvyšuje vzájomnú dôveru a robí zo spoločného bývania príjemný zážitok.

Dobré je však pamätať na to, že mačky si rady uchovávajú svoju nezávislosť. Nemusí to znamenať, že sa nechcú maznať – len si rady určujú vlastné pravidlá, kedy a ako blízky kontakt prebieha. V tom je ich jedinečnosť a šarm.

  • Dlhá história spolužitia: Mačky žijú s ľuďmi už tisícročia, pretože spoločne vytvorili obojstranne výhodné spojenie – ľudia získali ochranu pred hlodavcami a mačky dostatok potravy a bezpečia.
  • Označenie človeka: Obtieraním si mačka značí svojho človeka – prenáša naňho feromóny a upevňuje tak sociálnu väzbu.
  • Mačací pozdrav a zvedavosť: Ide tiež o spôsob, ako vás privítať po príchode domov a zistiť, kde a s kým ste boli.
  • Komunikácia potrieb: Ak sa mačka obtiera o nohy najmä pred miskou, môže to byť jasný signál, že očakáva niečo chutné.
  • Varovný signál: Náhle, netypické zmeny v intenzite obtierania či vo všeobecnom správaní môžu znamenať zdravotný či psychický problém a je vhodné poradiť sa s veterinárom.

Hoci sú mačky pôvabné individualistky, práve tieto drobné gestá – ako obtieranie o nohy – napovedajú, ako veľmi oceňujú blízkosť svojich ľudských spoločníkov. Je to prejav dôvery a príslušnosti k domácej „smečke”, ktorá aj napriek nekonečnej mačacej hrdosti vytvára v ľudskom príbytku pocit útulna a harmónie. Ak teda vaša mačka nabudúce príde a začne sa vám obtierať o nohy, venujte jej chvíľu pozornosti. Možno vám tým hovorí len jednoduché „vitaj doma”, ale pre ňu je to dôležité gesto, ktorým potvrdzuje, že ste aj vy jej súčasťou.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať